fb pixel Bitva u Monsu: Boj, ve kterém pomohly britským vojákům nadpřirozené síly – G.cz
Vyhledávání

Bitva u Monsu: Boj, ve kterém pomohly britským vojákům nadpřirozené síly

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Mohly nadpřirozené síly zasahovat do válek? Britští a němečtí vojáci, kteří bojovali v roce 1914 u belgického města Mons, tomu pevně věřili. Tvrdili, že z nebe sestoupili andělé, aby pomohli zoufalým Angličanům v boji.

Martin Miko
Martin Miko 5.6.2024, 11:04

Nevysvětlitelná událost během války

Bitva u Monsu byla první významnou akcí Britů během I. světové války. Britský expediční sbor se tehdy střetl s německou armádou ve městě Mons, které leží na belgicko-francouzské hranici. Britové však byli od počátku v nevýhodě, protože Němci měli mnohem více vojáků než sbor vedený sirem Johnem Frenchem. I přesto měli Němci na konci bojů více než pět tisíc mrtvých či pohřešovaných, zatímco Britové ztratili „pouze“ 1600 vojáků.

Srpen roku 1914 byl pro Britský expediční sbor velmi obtížný. Museli ubránit třiačtyřicet kilometrů dlouhou linii před Němci a zabránit jim v dobytí města Mons na hranici s Francií. Německá armáda měla výraznou početní převahu a vše naznačovalo, že britský sbor čeká nevyhnutelná porážka. Angličané byli zprávami z fronty velmi znepokojeni a během Národního dne modliteb zaplnili všechny kostely. Zdálo se však, že jejich prosby o záchranu vojáků zůstaly nevyslyšeny. Dne 23. srpna Němci zahájili mohutný útok na Brity, což vedlo k prvním úmrtím. Náhle se ale začala z nebe snášet zářivá světla. Když se přiblížila k zákopům, vojáci v nich poznali anděly. Němcům brzy došlo, že tyto zvláštní postavy stojí proti nim a chtějí chránit Brity. Teda alespoň takto to popisovali pamětníci.

Jak to u takových zjevení bývá, každý viděl něco jiného. Někteří viděli anděly, jiní lučištníky, a další dokonce celou andělskou jízdu, která se prý vrhla na Němce a zasáhla je. Mohlo jít o davovou halucinaci? Obě strany během bojů zažívaly enormní fyzický i psychický stres. Vysvětlení může být různé.

Fakta však mluví jasně – menší britské jednotky způsobily německé armádě velké ztráty a zdržely ji déle, než se očekávalo. Nakonec ale Francie stáhla své vojáky a Británie, která tak přišla o podporu, nařídila ústup. Zásah shůry tedy bitvu ovlivnil jen částečně.

Odborníci se už mnoho let přou o to, co vlastně vojáci u Monsu viděli. Mluví se o neobvyklých tvarech mraků, zrcadlení nebo zářící plazmě, která mohla vzniknout po elektrických výbojích v ovzduší. Není vyloučeno ani, že šlo o roj hmyzu. Bylo také napsáno mnoho knih, které se snažily tento jev nějak vysvětlit.

Jednu z nejnovějších teorií představil ufolog Kevin Goodman. Tvrdí, že by mohlo jít o návštěvu z jiné planety. Lidé tehdy o mimozemšťanech nic nevěděli, a proto je vnímali jako božské bytosti. Podaří se někdy zjistit, co se tam skutečně stalo?

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Battle of Mons

Wikipedia.org: Angels of Mons

https://www.britannica.com/topic/Battle-of-Mons-1914

https://www.history.com/this-day-in-history/battle-of-mons

Podobné články

Doporučujeme

Další články