fb pixel Bitva u Kerkenny aneb Jak Britové zlikvidovali konvoj, který vyplul podpořit Rommelovu ofenzívu v severní Africe – G.cz
Vyhledávání

Bitva u Kerkenny aneb Jak Britové zlikvidovali konvoj, který vyplul podpořit Rommelovu ofenzívu v severní Africe

Zdroj: An unknown member of the Regia Aeronautica Italiana - Collezione Maurizio Brescia, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80801287

Bitva u Kerkenny aneb bitva o konvoj Tarigo byla námořní bitvou druhé světové války a součástí války ve Středomoří. K boji došlo 16. dubna roku 1941 mezi čtyřmi britskými a třemi italskými torpédoborci poblíž Kerkenských ostrovů nedaleko města Sfax na tuniském pobřeží. Britům se podařilo získat informace o plánovaném konvoji, jenž vyplul z Neapole do severní Afriky na podporu Rommelovy ofenzívy. Britská úderná skupina konvoj přepadla a úspěšně zlikvidovala.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.4.2022, 11:45

Italsko-německý konvoj

Kontrola nad mořem mezi Itálií a Libyí byla v rámci války ve Středomoří často velice sporná, neboť se obě strany (jak britská, tak italská) snažily ochránit své vlastní konvoje a zároveň zastavit konvoje svého protivníka. Konvoje Osy do severní Afriky vyplouvaly s úmyslem zásobovat tamější německou a italskou armádu.

Pětilodní konvoj Tarigo vyplul v polovině dubna v roce 1941 z Neapole směrem do Tripolisu. Skládal se ze čtyř německých vojenských lodí (Adana, Arta, Aegina a Iserlohn) a jedné italské muniční lodi Sabaudia. Konvoj byl doprovázen torpédoborcem třídy Navigatori (jednalo se o jakési „supertorpédoborce“, kterých mělo italské námořnictvo pouze 12) s názvem Luca Tarigo a dvěma torpédoborci (Baleno, Lampo) třídy Folgore.

Konvoj byl pozdržen špatným počasím a vyplul až večer 13. dubna. Britové se o odplouvajícím konvoji dozvěděli prostřednictvím zachycených radiových zpráv již 11. dubna. 15. dubna navíc britský průzkumný letoun Maryland konvoj spatřil a následně jej i sledoval, Britové tedy měli dostatek informací. V noci z 15. na 16. dubna byl konvoj zachycen britskou 14. flotilou torpédoborců pod velením kapitána Philipa Macka.

Bitva u Kerkenny

K setkání italského konvoje a britské flotily došlo, když italský konvoj Tarigo manévroval kolem mělkých vod obklopujících Kerkenské ostrovy. S pomocí radaru přepadly britské síly konvoj Osy ve tmě, což bylo značnou výhodou. Když konvoj projížděl kolem bóje označující písčiny, Britové zahájili palbu na vzdálenost 1 800 metrů a postupně se přiblížili až na vzdálenost 46 metrů.

Konvoj dopravoval posily a zásoby pro Rommelovu ofenzívu, během které zahnal Brity zpět do Egypta. Italská loď přepravovala střelivo, zatímco německé lodě dopravovaly tři tisíce vojáků a 14 400 tun vojenského materiálu. Podobných konvojů bylo během druhé světové války skrz Středozemní moře vysláno mnoho, každý z nich ovšem mohl hrát klíčovou úlohu.

Tři z transportních lodí Osy byly potopeny a další dvě dopadly na písčinu, což se fakticky rovnalo jejich ztrátě. Torpédoborec Lampo najel na mělčinu, zatímco torpédoborec Baleno se potopil v tamějších mělkých vodách. Velitel flotily Pietro de Cristofaro přišel na palubě vlajkového torpédoborce Tariga o nohu a na následky zranění později zemřel. Torpédoborec Luca Tarigo byl rovněž potopen.

40 minut boje

Boj trval přibližně čtyřicet minut, během kterých se Britům podařilo totálně zdevastovat celý italsko-německý konvoj. Ztráty na britské straně byly minimální – potopen byl pouze jeden torpédoborec s názvem Mohawk. Kapitánu Philipu Mackovi se podařilo úspěšně zničit celý konvoj, a mohl se tak se svou flotilou vrátit na Maltu, odkud úderová skupina lodí startovala.

Italské námořní velení v Libyi okamžitě zareagovalo záchrannou operací, do které se zapojilo několik torpédoborců, torpédových člunů, hydroplánů a také nemocniční a obchodní lodě. Zachránit se ovšem podařilo pouze 1 271 přeživších z původních asi tří tisíc přepravovaných.

Zdroj: Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články