fb pixel Bigfoot, lochnesska, chupacabra: Malý kryptozoologický atlas – G.cz
Vyhledávání

Bigfoot, lochnesska, chupacabra: Malý kryptozoologický atlas

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Na světě je velká spousta lidí, kteří věří velké spoustě věcí. Že je Země placatá, že je Kryštof dobrá kapela… A hodně lidí také věří v nejrůznější živočichy, kteří se mají pohybovat po světě. Vznikla kolem toho celá věda (podle někoho pseudověda), říká se jí kryptozoologie.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.2.2020, 15:15

Kryptozoologie se zabývá hledáním a zkoumáním takzvaných kryptidů. Zní to jako něco, co zabíjí Supermana, ale kryptid je ve skutečnosti vědou nezachycený živočich. Pro objasnění, existují čtyři kategorie, do kterých se kryptidy mohou dělit: Buď může být zvíře zaměňováno s jiným živočišným druhem, kryptid může být znám vědě, ale nepopsán v dané oblasti (jako třeba kočkovité šelmy na britských ostrovech), kryptid může být považován za vyhynulý… A nejoblíbenější kategorie - kryptid je neprokázaný a dosud neobjevený živočišný druh, jenž je znám pouze v místních pověstech a folklóru. S těmi je největší sranda.

Mezi tyhle kryptidy patří třeba bigfoot, legendární lidoop z pralesů Severní Ameriky. Naopak o Nessie z jezera Loch Ness se říká, že je to plesiosaurus, dinosaurus, který přežil do dnešních dnů, takže to by ji pasovalo do třetí kategorie - kryptid může být považován za vyhynulý. Podobně to třeba bylo s australským vakovlkem, který byl dlouhá desetiletí považován za vyhynulého. Nebo s latimérií, kterou dnes všichni nazývají živou fosílií.

Ale i ten bigfoot model občas funguje. Nikdo nevěřil, že existují pruhované srnky, než se objevili okapi, nikdo nevěřil na kmen chlupatých pololidí, dokud se neobjevily horské gorily. Bigfoot jako takový ale pravděpodobně neexistuje, už ho hledalo přiliš lidí na to, aby nikdo nic nenašel. A ten slavný záznam se sasquatchem procházejícím řečištěm byl pořízen dvěma známými podvodníky, kteří pár dní předtím kupovali gorilí oblek. Škoda, no.

Ať už tito tvorové existují nebo ne, nepochybně zanechali velkou stopu (haha) ve světové kultuře a pronikli už až do samotného folkloru. U extrémně zajímavých historek to jde koneckonců hodně rychle. Třeba Mothman, molí muž ze Západní Virginie. Okřídlená silueta s rudýma očima, která se zjevuje lidem před tím, než se má stát nějaké neštěstí. Od šedesátých let získal folklórní status a přesunul se z položky kryptid na položku paranormální mezi upíry a vlkodlaky.

Bigfoot ale kryptidem zůstane navždy, protože příliš mnoho lidí chce po mulderovsku věřit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články