fb pixel BBC bude muset řešit sociální sítě svých zaměstnanců – G.cz
Vyhledávání

BBC bude muset řešit sociální sítě svých zaměstnanců

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Včera zveřejnilo BBC nová pravidla pro to, jak se mají jejich zaměstnanci chovat na sociálních sítích. Hlavním cílem nové politiky je jasně telegrafovaná nestrannost, kvůli které se bude instituce možná muset rozloučit i s takovými hvězdami jako je Gary Lineker.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.10.2020, 12:08

God Save the BBC

Britský veřejnoprávní mediální dům BBC má problém. Respektive, takhle velká instituce má v jednu chvíli pokaždé problémů bambilion, ale některé jsou akutnější a veřejnější. Tím nejnaléhavějším a nejveřejnějším je britská vláda. Není žádné tajemství, že BBC se nemá s konzervativní stranou nijak extra ráda. Nádherně jejich vztah ilustruje příhoda z roku 2017, kdy člen konzervativní strany požadoval, aby BBC na konci denního vysílání hrála God Save the Queen… a BBC mu pustila God Save the Queen od Sex Pistols.

Jenže teď, když jsou konzervativci u moci, přestává být tohle hašteření sranda. Kabinet Borise Johnsona hrozí osekáním rozpočtu veřejnoprávní televize a rádia v podstatě od chvíle, co existuje, a čeká jenom na vhodnou záminku. A BBC tu záminku strašně moc nechce poskytnout, takže se hlídá, kde to jenom jde.

Poslední ukázkou úzkostného hlídání se bylo čtvrteční zveřejnění nových pravidel pro to, jak se mají zaměstnanci BBC chovat na sociálních sítích, protože příspěvky například reportérů by mohly snižovat kredibilitu toho, co říkají v televizi, případně celé instituce. Broadcasting Company se snaží všemožně dokazovat svou nestrannost a neutrálnost, takže se předpokládá, že se diváci budou muset rozloučit s televizní legendou Garym Linekerem, který jednak hraje v Anglii v každé druhé reklamě, ale především nedávno na Twitteru kritizoval vládu za neschopnost zaplatit obědy školním dětem. Další budou pravděpodobně následovat.

Vadí vám Nora Fridrichová? Dejte lajk

Co se týče veřejnoprávních médií, u kterých se čeká na nejmenší chybičku, Česko má v tomhle ohledu nějakou zkušenost. Obzvlášť publicistika na České televizi je řadě politikům trnem v oku, což by v normální společnosti znamenalo, že pořady jako Reportéři ČT nebo 168 hodin dělají svou práci dobře… ale v Česku, případně Johnsonově Británii, to znamená, že by se měly rušit.

A ty sociální sítě i v Česku hrají velkou roli. Ne nadarmo si zaměstnanci veřejnoprávních médií mandatorně píšou do profilu na Twitteru “Tweety nevyjadřují názory Českého rozhlasu/České televize”. Naposledy zčeřil vody například Jakub Železný, který kritizoval způsob, jakým Hrad slaví 28. říjen.

Schválně koukněte do naší galerie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články