Barbarské praktiky rovníkové Afriky: nejen ženská obřízka, ale i žehlení prsů – G.cz
Vyhledávání

Barbarské praktiky rovníkové Afriky: nejen ženská obřízka, ale i žehlení prsů

Zdroj: blogs.reuters.com

Ženská obřízka je palčivým problémem Blízkého východu a afrických zemí. Není to ale jediný způsob, jakým jsou dívky a ženy v této oblasti mrzačeny. Dle statistik musí každá čtvrtá dívka z Kamerunu podstoupit bolestivou praktiku tělesné modifikace, tzv. žehlení prsů, což obnáší přikládání horkého železa či nahřátých kamenů na ňadra. To vše z důvodu zastavení růstu prsou a snížení atraktivity v očích chlapců. O tomto zákroku rozhodují matky dospívajících dcer, jelikož doufají, že je tím ochrání před sexuálním obtěžováním, znásilněním a nechtěným otěhotněním, což by zničilo pověst rodiny.

Martin Miko
Martin Miko 19.7.2017, 06:55

Barbarská tradice rovníkové Afriky

Výraz žehlení prsů vychází z anglického překladu breast ironing a kromě Kamerunu je praktikován i dalších afrických státech jako jsou Čad, Togo nebo Benin. Některé kmeny tyto praktiky aplikují zejména z důvodů ochrany dívek před předčasným otěhotněním a s přáním rodičů, aby dívky dokončily svá studia na místo toho, aby se musely vdávat. Kromě horkého železa a kamenů se používají skořápky ořechů, naběračky či stěrky, které jsou před tím nahřívány nad ohněm.

Dle průzkumů německé rozvojové agentury GTZ byl proveden průzkum mezi 5 000 dívkami a ženami z Kamerunu ve věku 10 až 82 let. Výsledky průzkumu byly děsivé. Více než čtvrtina z dotazovaných dívek absovovala tuto tělesnou modifikaci, kterou lze bez problémů považovat za mučení. V muslimské části Kamerunu byla praktikována u 10 % žen, jelikož mezi muslimy jsou sňatky v nižším věku běžnější, a tudíž zde není tak vysoká snaha jim zabránit. Žehlení prsů má však v zemi zastánce, a to zejména ze strany matek, které se domnívají, že jde o účinnou prevenci, a ač si samy prošly utrpením, které žehlení prsů představuje, neváhají tomu samému podrobit vlastní dcery.

Velké Británie chce praktiku trestat

Tomuto barbarskému rituálu však byla dle výzkumů podrobena i více než tisícovka žen a dívek ve Velké Británii, kde africká komunita dále provádí tyto praktiky na svých dětech. Britská poslankyně Jake Berryová uvedla, že by se toto „ničení“ dívčích těl mělo stát trestným činem. Návrh britské vlády spočívá v tom, aby dětští lékaři a nemocnice nahlašovali dívky, na kterých byla aplikováno žehlení prsů. Doposud nikdy nebyla žádná osoba souzena za tento zločin, jelikož současné zákony nevědí, jak si s tímto přečinem poradit.

Největším problémem žehlení prsů jsou zdravotní následky a extrémní bolest, kterou způsobojuje. Ženám může závažně poškodit pojivou tkáň. S praktikou jsou navíc spojeny popáleniny či deformace hrudníku, což může vést k dlouhodobým psychickým problémům. Lékaři upozorňují, že se tím zároveň zvyšuje výskyt rakoviny a infekce prsů. Dalším závažným problémem můžou být problémy s kojením.

A zde je příběh nejkrutějšího krále Konga - Leopolda II. belgického.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu