fb pixel Babiš plánuje potrestat bezdětné: Jestli chcete dostat důchod, radši si rychle pořiďte potomky – G.cz
Vyhledávání

Babiš plánuje potrestat bezdětné: Jestli chcete dostat důchod, radši si rychle pořiďte potomky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Babiš maká na zásadní penzijní reformě nebo o ní alespoň uvažuje. Proč zásadní? Protože by se do výše důchodu měl podle jeho slov odrazit i počet vychovaných dětí. Naskytá se mnoho otázek, ta nejdůležitější ovšem je, zda to není trochu nemorální vůči lidem, kteří děti mít nemohou.

Václav Roman
Václav Roman 6.2.2019, 12:55

Bič na bezdětné

Nižší důchod pro bezdětné, to je ďábelská myšlenka, která rozpoutá velkou diskuzi. Premiér Andrej Babiš (ANO) představil svou vizi nového penzijního systému následovně: mají být celkem tři pilíře. Dva povinné a jeden dobrovolný. Kamenem úrazu je ten dobrovolný, do něhož by sice přispívali všichni ekonomicky aktivní jedinci, dávky z něj by však čerpali jen ti, kteří vychovali alespoň jedno dítě.

Dále by platilo, že čím více ratolestí, tím větší přilepšení, horní hranicí by však měly být tři děti. Trojnásobným rodičům by měla náležet zhruba dávka odpovídající polovině průměrné mzdy. Tolik vize v hrubých rysech.

Jste bezdětní? Tak s ním honem něco udělejte, jestli můžete. Jinak hrozí, že nebudete mít na třetinu důchodu nárok, a to navzdory tomu, že platíte státu jako mourovatí.

V následující galerii se můžeme podívat na různé názory k této problematice.

Mít dítě jako povinnost?

Jsou tu ti, kteří se rozhodli děti prostě nemít, třeba kvůli kariéře. Ti jsou pak biti tím, že oproti lidem s dětmi platí vyšší daně. Daňové zvýhodnění lidí při výchově dětí je naprosto v pořádku. Je třeba vychovat budoucí generaci, a to něco stojí.

Ale proč mají být bezdětní lidé biti i potom, co odejdou do penze? Trestem už je pro ně to, že se o ně nikdo ve stáří nepostará. I když je pravda, že ne všechny děti vrátí svým starým rodičům péči, kterou jim poskytli při jejich výchově.

Jenomže kromě těch, kteří se rozhodli děti nemít dobrovolně, jsou tu ti, kteří je chtěli, ale mít nemohou. Ne každý má to štěstí, aby se mu podařilo žít v dlouhodobém vztahu. Pak tu jsou páry, které mít děti nemohou a na adopci si netroufnou nebo nemají nárok. Jsou tu i homosexuální páry, které by podobná změna výpočtu důchodů velmi diskriminovala. Tedy pokud by jim nebylo umožněno děti adoptovat.

V rozhovoru pro Lidové noviny se Babiš rozpovídal o problémech s porodností: "Potřebujeme zvýšit porodnost, ne 1,7 dítěte na ženu, ale 2,1. Potřebujeme, aby ženy rodily v pětadvaceti, ne ve třiceti, i ze zdravotních důvodů,“ uvedl. Motivace nižšími důchody pro bezdětné se však nejeví jako příliš šťastná a mohla by vést k výraznému pokřivení důchodového systému. Navíc by kvůli tomu vzniklo velké množství sporných situací.

Co s rozvedenými rodiči? Co když se jeden z rodičů na výchově nepodílel? Co s homosexuálními páry? Co s neplodnými páry? Co když někdo výchovu zanedbává? A co ti, kteří jsou single? Celý návrh tak vyznívá jako jakýsi výkřik do prázdnoty.

A zde si můžete přečíst o problematice závadného masa z Polska. Dostalo se i do luxusních pražských restaurací.

Podobné články

Doporučujeme

Další články