fb pixel Art Filter od Googlu dovolí každému stát se uměleckým dílem… tak trochu – G.cz
Vyhledávání

Art Filter od Googlu dovolí každému stát se uměleckým dílem… tak trochu

Zdroj: G.cz

S velkou slávou přidal Google do své aplikace Google Art & Culture nový feature, takzvaný Art Filter. Promuje ho jako roztomilou funkci, která vám dovolí proměnit své selfie v klasický umělecký artefakt. Ale rozhodně to není tak cool, jak byste si mohli myslet.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.10.2020, 11:06

Pulp Fiction klasických děl

Každý velký umělec má svoje jedno dílo, které ho posune do mainstreamu. Tarantino má Pulp Fiction, Metallica má Nothing Else Matter, Miloš Zeman má kanál Dunaj-Odra-Labe a Vivaldi své Čtvero ročních období. Ponechme teď stranou otázku, jak je možné, že se tak často tím mainstreamovým dílem stane něco, co nejméně vystihuje styl svého autora. Point je, že klasická výtvarná díla tohle mají taky. Máte celou historii výtvarného umění a pak asi sto obrazů, které se kopírují, překreslují, napodobují a parodují.

Pár z nich chtěl Google přidat jako filtry do své aplikace Google Art & Culture. Všehovšudy je to super appka, můžete si tam listovat galeriemi všech různých stylů, prohlížet si věci v augmentované realitě, vstoupit do virtuální galerie, hrát pexeso s díly velkých mistrů… prostě kultura v jedenadvacátém století.

Ale ty filtry, ty tam pořád chyběly. Lidé totiž milují filtry, zvlášť, pokud mohou být trochu abstraktnější. Vzpomínáte si například, jaké šílenství bylo okolo Prisma filtru? Každý to používal, každý! A teď si představte, že můžete fotit věci a přetáhnout je filtrem à la největší díla největších mistrů.

Přesně to nám Google sliboval, realita je ale trochu jiná.

Art Filter je… meh

Upřímně řečeno je celá nová Art Filter funkce tak trochu zklamáním. Můžete si teď v rámci aplikace otevřít přední kameru, udělat si selfie a použít jeden z pěti filtrů. Cool je, že vám to ke každému filtru dá informace o daném díle, ale to je tak všechno. Můžete si na sebe nasadit válečnou Tengu přilbici z Japonska 19. století, starověký egyptský náhrdelník nebo tu čepičku, kterou má na sobě Dívka s perlou.

Dvě největší lákadla byl autoportrét od van Gogha a autoportrét s opicí od Fridy Kahlo. Inu, van Gogh filter dělá jenom to, že za vás dá typicky van Gogh pozadí a z vaší hlavy udělá jeho hlavu. Jako doslova jeho hlavu, akorát tvar je jiný, protože většina z nás nemá aristokratické lícní kosti a špičatou bradu jako on. Jestli jste čekali váš vlastní portrét vyvedený vášnivými tahy štětcem, budete hořce zklamáni. Frida Kahlo je ještě horší, ta za vás akorát dá listy a na rameno vám dá opici.

A ani jeden z těch filtrů není nijak extra technicky vyvedený, nepřizpůsobuje se prostředí ani velikostem… prostě meh. Zkrátka na to, aby vaše selfíčka vypadala jako umění se pořád budete muset v koupelně ještě vynasnažit sami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články