fb pixel Apple se málem nejmenoval podle jablka. Špatný aprílový vtip? Ne, kvůli Beatles málem realita – G.cz
Vyhledávání

Apple se málem nejmenoval podle jablka. Špatný aprílový vtip? Ne, kvůli Beatles málem realita

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Výrobky společnosti Apple zná asi každý. Kalifornská společnost, která začala svou existenci v jedné malé garáži, se ale málem vůbec nejmenovala podle oblíbeného ovoce Steva Jobse. Za vším hledejte kapelu Beatles…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.4.2020, 13:50

Mám rád jablka

Když na apríla roku 1976 založil Steve Jobs se svým kamarádem Stevem Wozniakem Apple, nikdo si ani ve snu nedokázal představit, že tato malá ambiciózní společnost jednou radikálně změní svět výpočetní techniky. O několik let později znal výrobky s ikonickým nakousnutým jablkem snad každý počítačový nadšenec. Jak ale společnost přišla ke svému jednoduchému a přitom ikonickému jménu?

Existuje několik teorií, které jednotliví aktéři řekli novinářům nebo svým známým v průběhu let. Asi nejpravděpodobnější je příběh, jenž ve svém životopisu představil samotný Steve Jobs. Ten byl v 70. letech typickým představitelem liberální kalifornské vysokoškolské mládeže, kterou stále ještě ovlivňovaly dozvuky kulturní revoluce hippies ze 60. let. Právě Jobs tak spolu se svými známými sdílel nadšení do východních filozofií, LSD a celkového souznění s přírodou. V rámci této své životní fáze se z Jobse stal tzv. frutarián, který konzumoval pouze ovoce. A jak už asi tušíte, ze všech druhů ovoce si Jobs nejvíce zamiloval právě jablka. To je ale jenom jedna část příběhu – Steve Wozniak pak dodával, že název Apple byl v telefonním seznamu před dalším významným konkurentem, kterým byla společnost Atari.

Ikonické nakousnuté logo pak vzniklo z jednoduchého důvodu – nenakousnuté jablko totiž puntičkářskému Jobsovi připomínalo spíš třešeň. Původní hravé barevné zpracování mělo Apple odlišit od velkých šedivých a anonymních společností, jako byl gigant IBM a zároveň mělo zákazníkům napovědět, že počítače od Applu umí na rozdíl od konkurence zobrazovat i barvy. Nejzajímavější teorií pak zůstává ta, podle níž mělo barevné nakousnuté jablko odkazovat na geniálního matematika Alana Turinga, který je považován za jednoho z otců moderních počítačů. Turing, jenž byl v rodné Británii postaven před soud za svou homosexuální orientaci, spáchal sebevraždu kousnutím do jablka napuštěného nemrznoucí směsí. Nicméně, přestože existují domněnky, že to tak Jobs skutečně myslel, později tuto značně odvážnou teorii odmítal.

Beatles firmu skoro donutili k přejmenování

Jakmile se z Applu začala pomalu stávat větší a větší společnost, ozvali se Jobsovi právníci, kteří shodou náhod zastupovali jednu z jeho nejoblíbenějších kapel. Kapela The Beatles si totiž název Apple zaregistrovala již v roce 1968, kdy založila vlastní vydavatelství Apple Corps. Nakonec se vše povedlo v roce 1981 vyřešit jednoduchou domluvou – Apple Computers zaplatila Beatles dodnes neupřesněnou sumu, a navíc se obě společnosti dohodly, že Apple Corps se nikdy nevydá na trh s osobními počítači, zatímco Apple Computers se nikdy nerozhodne vstoupit na hudební trh. Asi už tušíte, kde mohl nastat problém, že?

I když se Beatles ještě několikrát pokusili Apple zažalovat (například, když jeden z Macintoshů obsahoval hudební software), skutečná soudní válka začala až v roce 2003, kdy Steve Jobs naplno představil světu hudební obchod iTunes. Vleklý soudní spor, který málem přinutil Apple, aby celou svou hudební divizi (včetně iPodů) přejmenoval, nakonec skončil v roce 2007, kdy Apple vyplatil Beatles přes půl miliardy dolarů. Výměnou za získání práv k názvu Apple se zároveň po dlouhých letech konečně dostal kompletní hudební katalog i do iTunes. Takže až budete někdy zakládat vlastní společnost, nezapomeňte se důkladně podívat, jestli váš název už někdo nepoužil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články