fb pixel Apoštol Irska se symbolem trojlístku: Svatý Patrik z Irska údajně vyhnal hady a přivedl k víře tisíce lidí – G.cz
Vyhledávání

Apoštol Irska se symbolem trojlístku: Svatý Patrik z Irska údajně vyhnal hady a přivedl k víře tisíce lidí

Zdroj: Andreas F. Borchert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14609082

Psal se 17. březen roku 461 n. l., kdy v Saulu v irském Downpatricku zemřel svatý Patrik, křesťanský misionář, biskup a apoštol Irska. Dnes je jeho památka každoročně připomínána svátkem svatého Patrika.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.3.2023, 09:00

Confessio

Většina informací o Patrikově legendárním životě pochází z listu Confessio, který svatý Patrik napsal v posledních letech svého života. Patrik se narodil ve Velké Británii, pravděpodobně ve Skotsku či Wales, v dobře postavené křesťanské rodině. V 16 letech byl ovšem zajat a zotročen irskými nájezdníky.

Následujících šest let pracoval jako pastevec v Irsku a útěchu hledal v prohlubující se náboženské víře. Na radu hlasu, který slyšel jedné noci ve snu, uprchl a našel si cestu na lodi do Británie, kde se nakonec shledal se svou rodinou.

Misionář

Podle Confessio měl Patrik v Británii další sen, v němž mu osoba jménem Victoricus předala dopis s názvem „Hlas Irů“. Když jej četl, zdálo se mu, že Patrik slyší hlasy Irů, kteří ho prosí, aby se vrátil do jejich země a znovu mezi ně chodil. Po studiu na kněze byl Patrik vysvěcen na biskupa.

Do Irska přijel v roce 433 a začal kázat evangelium, k víře přivedl tisíce Irů a inicioval stavbu kostelů po celé zemi. Po 40 letech života v chudobě, učení, cestování a neúnavné práce Patrik zemřel 17. března roku 461 v Saule, kde postavil svůj první kostel.

Od té doby se kolem Patrika vytvořilo nespočet legend. Stal se patronem Irska, údajně pokřtil stovky lidí během jediného dne a použil trojlístek k označení Nejsvětější Trojice. V umění je často zobrazován, jak šlape po hadech, v souladu s pověstí, že tyto plazy vyhnal z Irska. Irové po staletí slaví den smrti svatého Patrika jako náboženský svátek, ráno chodí do kostela a odpoledne slaví jídlem a pitím.

Oslavy

První průvod na Den svatého Patrika se však nekonal v Irsku, ale ve Spojených státech. Podle záznamů se průvod na Den svatého Patrika konal 17. března roku 1601 ve španělské kolonii pod vedením irského faráře Ricarda Artura.

O více než sto let později uspořádali oslavný pochod irští vojáci sloužící v anglické armádě v Bostonu v roce 1737 a v New Yorku v březnu 1762. Postupem času se průvody staly projevem jednoty a síly pronásledovaných irsko-amerických přistěhovalců a poté oblíbenou oslavou irsko-amerického dědictví.

V roce 1995, kdy irská vláda zahájila rozsáhlou kampaň na podporu cestovního ruchu a představení mnoha půvabů Irska zbytku světa, se oslava stala celosvětovou. V dnešní době je 17. březen dnem mezinárodních oslav, kdy si miliony lidí po celém světě oblékají své zelené oblečení, popíjejí speciální zelené pivo, sledují průvody a připíjejí na irské štěstí.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články