fb pixel Andrej Babiš dostal pokutu 250 tisíc za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Hnutí ANO si v průzkumech pohoršilo – G.cz
Vyhledávání

Andrej Babiš dostal pokutu 250 tisíc za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Hnutí ANO si v průzkumech pohoršilo

Zdroj: David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45037414

Do začátku voleb zbývá devět dní a jak je zřejmé z volebních průzkumů posledních dvou měsíců, volební preference hnutí ANO mají sestupný charakter. V tomto trendu může figurovat jak statistická chyba, tak neustálé kauzy jednotlivých členů hnutí ANO, v čele s premiérem Andrejem Babišem. Tomu byla černošickým úřadem udělena pokuta 250 tisíc korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Andrej Babiš situaci považuje za porušování jeho základních práv a proti rozhodnutí se odvolá.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.9.2021, 15:34

Premiérovy komplikace

Pro premiéra Andreje Babiše se zatím předvolební situace nevyvíjí zcela dle jeho představ. Nejprve si hnutí ANO poměrně značně pohoršilo v předvolebních průzkumech – na druhou stranu, průzkumy nemusí být a nejsou vždy vypovídající.

Dnes však byla opět uveřejněna nová zpráva o tolik probíraném premiérově střetu zájmů, tentokrát však i s určitým hmotným či materiálním postihem. Černošický městský úřad totiž premiérovi Andreji Babišovi uložil pokutu 250 tisíc korun, a to za přestupek proti zákonu o střetu zájmů, který sám Andrej Babiš rád nazývá „Lex Babiš“, neboť byl dle něj napsán přímo proti jeho osobě.

Konkrétně se jedná o Babišovu iniciativu v médiích, tedy lépe řečeno vlastně o to, že jako politik ovládá média. Právu tuto informaci o finančním postihu poskytl Václav Knotek, jenž premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Obratem dodal, že podají odvolání, které by následně putovalo ke středočeskému krajskému úřadu.

Černošický úřad ještě poukazuje na fakt, že jde o „nadále trvající přestupek“. Navíc má dle protikorupční organizace Transparency International verdikt černošického úřadu přesah i do dotací a zakázek.

Sestupný trend hnutí ANO

Hnutí ANO mělo ještě v srpnu dle průzkumů agentury Kantar 27,5 %, čímž značně odskakovalo od koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů, které měly obě po 21 %. Podle nedávného zářijového průzkumu stejné agentury by však ANO v tuto chvíli získalo jen 24,5 % hlasů, zatímco koalice SPOLU 23 % a koalice Pirátů a Starostů 20,5 %. Trend je tedy jasný, hnutí ANO si v posledním měsíci nevedlo zrovna nejlépe. Statistická chyba je však až plus minus 3,2 procentního bodu u stran s vysokým ziskem, na průzkumy tedy nelze na 100 % spoléhat.

Otázkou je, na kolik Andreje Babiše a jeho hnutí onen verdikt černošického úřadu vlastně může poškodit, zdali vůbec. Téma premiérova střetu zájmů je probíráno již několik let, a přesto se zdá, že to s Andrejem Babišem ani trochu nehnulo.

Z průzkumů posledních dvou měsíců by se mohlo zdát, že je určitý efekt znát, na druhou stranu je potřeba opět připomenout případnou statistickou chybu, která dokáže s přehledem výsledky obou průzkumů vyrovnat.

Politická hra konkurentů?

Černošický úřad s rozšířenou působností pro Průhonice, kde Andrej Babiš žije, vede s premiérem řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, a to konkrétně kvůli vlastnictví mediálních společností Mafra a Londa. Babiš standardně všechna nařčení odmítá. Vložením Agrofertu do svěřenských fondů totiž dle jeho názoru ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, jež jsou v něm začleněné.

„Byl jsem dvakrát prošetřován za stejný skutek. To je porušení mých základních práv,“ sdělil dnes premiér pro ČTK. „Toto už je jen politická hra mých konkurentů,“ dodal Andrej Babiš a potvrdil, že se proti rozhodnutí odvolá.

Městský úřad již podobné řízení proti Andreji Babišovi vedl, a to v roce 2019, kdy mu uložil pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad ovšem řízení zastavil, když se dle něj střet zájmů neprokázal. Na počátku letošního roku se ovšem na černošický úřad obrátila organizace Transparency International s údajně novými důkazy ve věci tohoto případu. Proto bylo černošickým úřadem zahájeno nové řízení i s novým rozhodnutím, tedy pokutou 250 tisíc korun pro premiéra Andreje Babiše.

Podobné články

Doporučujeme

Další články