fb pixel Američtí dovozci drahých kamenů se od filmu distancovali: Krvavý diamant ukázal špínu šperkařského průmyslu – G.cz
Vyhledávání

Američtí dovozci drahých kamenů se od filmu distancovali: Krvavý diamant ukázal špínu šperkařského průmyslu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Máte doma něco s diamanty? A víte, jak se k vám ty diamanty dostaly? Obchod s drahými kameny je problematická záležitost, na niž před 13 lety upozornil snímek Krvavý diamant s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Thriller s naléhavou tématikou stál 100 milionů dolarů, během prvního víkendu v kinech ale vydělal pouhých 8.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.10.2019, 19:11

Průhledné zlato

Dáme si malou zkoušku pro fanoušky seriálu HIMYM. Vzpomínáte si na epizodu, ve které se Tedova přítelkyně Karen ptá Robin, jestli má náušnice s diamanty? Robin odpoví, že ano a že je dostala za moc dobrou cenu, načež Karen sarkasticky utrousí: "Bezva. Zneužívaný dělníci v Sierra Leone by si s tebou plácli, kdyby měli všechny prsty." Robin naváže poznámkou, že by jí teď k vyjádření stačil jeden prst a je z toho fór. Ve skutečnosti to ale zase taková sranda není, což mimo jiné ukazuje i na Oscara nominované drama Edwarda Zwicka Krvavý diamant z roku 2006.

Bývalý žoldák, nyní pašerák diamantů Danny Archer(Leonardo DiCaprio) a prostý rybář (Djimon Hounsou) se octnou uprostřed ohně občanské války právě v Sierra Leone roku 1999. Dva muži spojí své síly, aby získali vzácný růžový diamant nevyčíslitelné hodnoty a zachránili rybářova syna, kterého rebelové odvlekli a naučili zabíjet.

Tvůrci měli od filmu velká očekávání. Snímek získal pět oscarových nominací a měl velký rozpočet, natočit ho stálo 100 milionů dolarů. Během prvního víkendu v kinech ale na domácí půdě vydělal jen 8 milionů a na své vlastní náklady nedosáhl ještě ani po třech měsících. Čím to je, těžko říct. Možná filmu uškodila velká kampaň amerických dovozců drahých kamenů. Ti se ještě před premiérou důrazně distancovali od negativního vyznění snímku, a to pomocí celostránkových inzerátů v různých médiích.

Film je to ale výborný a vy se na něj můžete podívat dnes ve 22:20 na Nova Cinema. Anebo si o něm přečtěte pár dalších zajímavostí u nás v galerii:

A tady je další nálož filmových zajímavostí - tentokrát o del Torově Hellboyovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články