15 v Česku běžných "prohřešků", za které by nám v Norsku sebrali děti

Obrázek uživatele Elsa K.
06.10.2015, 11:10

Škoda rány, která padne vedle? Tyhle české manýry by vám v Norsku nežrali. Respektive by vám za to sežrali děti. A zdaleka nejen za tohle.

Pokud se chystáte spolu s dětmi do Norska, zapomeňte na standardní pilíře české výchovy. Nerespektování mantinelů, které pruží na jinou stranu než jsme zvyklí, by se vám totiž mohlo šeredně vymstít.

Některé z níže uvedených činností se dají praktikovat jen doma, kam pařáty Barnevernetu (norského sociálního úřadu) nedosáhnou, ale jsou i takové, kterými bez skrupulí podtrhujeme rodičovskou autoritu ve veřejném prostoru.

Domácí aktivity, ze kterých by Nory omylo Severní moře a Barnevernet by si vyhrnul rukávy:

1. Sprchování hysterických dětí ledovou vodou

Pokud dítě v období vzdoru chytne hysterák, začne pozvolna měnit barvy a systematicky mlátit hlavou do zdi nebo koberce, jsou veškeré rozvleklé pokusy o konstruktivní komunikaci zbytečné. Studená voda naopak zabírá spolehlivě a okamžitě.

2. Nucení do jídla

Taky jste v dětství trávili většinu dne u stolu? Jídlo se prostě dojídá. Co by na to řekly děti v Africe?

3. Zarachy

Omezování osobní svobody, proti kterému není odvolání. A vzhledem k tomu, že leckdy bolí víc než pár facek, využívají rodiče tento nástroj pomsty a manipulace s příkladnou rozkoší.

4. Jít na hanbu

Psychické ponížení a fyzická izolace v kostce. Nebo spíš v rohu.

5. Zamčení v pokoji

A pokud vám rodiče jako bonus zhasli, abyste při vztekání se netrpěli nadbytkem podnětů, velmi rychle jste dobrovolně přeřadili na jinou rychlost.

6. Balení věcí do polepšovny

Lze zaměnit za dětský domov, Barnevernet a jiné podobné instituce. Funkční psychické vydírání nejhrubšího zrna.

8. Odpojení mobilních dat

Potomka tím prakticky odstřihnete od zbytku světa a zanecháte ho napospas jeho vnitřnímu vesmíru a nedejbože třeba i knihám. Tyhle drobné frustrace se také střádají do pokladnice rodičovských hříchů.

Aktivity, které mají velmi umně skrytý sexuální podtext:

9. Takhle jedou páni

Pseudo-kopulační pohyby způsobují dětské výskání.

10. Společné koupání a usínání

Vadí i českým logopedkám. Natož pak norským sociálním pracovnicím.

11. Masáž

Například kolega Brezina masíruje svého syna téměř každý den. Pěkně od trapéz až k zadečku. Z toho by nejeden Barneverneťák omdlel.

12. Přetahování předkožky

Někteří, obzvláště ti za komunismu ukovaní pediatři radí přetahovat už v kojeneckém věku. Tak jako tak jednou přetáhnout budete muset - pokud se o to nepostará sama příroda. Bezdotykově se to ale dost dobře udělat nedá.

A nakonec tu máme skutky veřejné:

13. Čert a Mikuláš

Tahle tradice by v Norsku neprošla ani omylem. Byť většina čertů neprovádí fyzické exekuce, psychicky dokáže rozhodit i odolnější jedince pod 150 centimetrů. Obzvlášť ty, kteří zlobili. V Norsku nikoho takového nemají a podle toho to taky vypadá. Dárky jim nosí hodný skřítek Julenissen.

14. Pivo po obědě

Pokud se okolo motají děti, nejdejbože vlastní, radši zaklapněte splávek. Na seznamu dětským očím nebezpečných látek je například i grog, jak vyplývá ze zkušenosti jedné ze čtenářek serveru maminka.cz, kterou místo aby zahřál, pořádně vzteky a bizarností situace rozpálil. Málem jí totiž kvůli němu sebrali její mrňavou Helenku. Na udání návštěvnice a servírky z kavárny najednou stála tváří v tvář policistům a sociálním pracovníkům, kteří ji odvezli na výslech na policejní stanici.

"Bylo to hrozný. Jak ta nejstrašnější noční můra. Všichni jsme byli vyděšení, rozčilení, bezmocní, do toho Helenka začala plakat a nebyla z utišení, protože z nás tu frustraci samozřejmě cítila. Sociální pracovnice se na nás o to spíš koukaly jako na vyvrhely, co se neumí postarat o vlastní dítě. Jedna mi dokonce zkusila Helenku vzít z náručí a utišit ji sama. Helenka ovšem na to konto dostala hysterický záchvat, takže mi ji zase milostivě vrátila," líčí pro maminku.cz maminka Jana, která si mohla grog dovolit, protože už malou Helenku nekojila.

V moment, kdy dorazil na policejní stanici její norský manžel, úřady otočily o 180 stupňů.

"Musím říct, že tenhle zážitek dosti otřásl mou vírou v norský sociální systém a nechci ani domyslet, jak by to celé dopadlo, kdyby byl manžel například také Čech. Opravdu lituji ty české rodiče, kteří se do podobného sporu s norskými úřady dostanou, protože ti opravdu nemají šanci,“ dodává Jana.

15. Plácnutí přes zadek

Výchovná klasika, kterou mně osobně doporučila i dětská klinická psycholožka PhDr. Linda Maršíková. Názory odborníků se ale různí. Stejně jako názory české většinové populace. Znáte ale systematičtější řešení podobné situace?

Zastáncem míných fyzických trestů je i mírný a oblíbený papež František. „Jednou jsem zaslechl otce, jak vypráví, že občas musí svým dětem naplácat, ale nikdy ne do obličeje, aby je neponížil. Jak krásné. Má smysl pro důstojnost. Spravedlivě je potrestá a uzavře to,“ ocitoval papeže britský deník Guardian.

Podle údajů, které Guardian nashromáždil, jsou fyzické tresty zakázané ve 39 zemích světa včetně Německa, Norska a Švédska, ale také například Jižním Súdánu a Turkmenistánu. Naopak ve Spojených Státech (v 19 z nich) mohou děti fyzicky trestat i učitelé ve škole.

Ale pozor! Fyzický trest nesmí mít rysy promyšlené agrese a touhy dítě ponížit. Jinak v něm může vyvolat touhu po pomstě, posílení vzdoru a přenášení násilného chování. Fyzické tresty by neměly být na denním pořádku a neměli bychom jejich prostřednictvím řešit banality ani problémy, které se dají v klidu prodiskutovat.

Dítěti by díky spontánnímu plácnutí přes zadek mělo okamžitě dojít, že zašlo příliš daleko a zachovalo se nesprávně. Nadužívání fyzických trestů je cesta do pekla, protože ve finále přestanou fungovat a dítě se vás bude na jednu stranu permanentně bát a na druhou vámi pohrdat. A taky si dobře pamatujte, že byste neměli své dítě nikdy bít přes hlavu. Tím totiž, jak naznačil i papež František, jeho osobní prostor a sebeúctu narušíte nejvíce.

(Nejen) Norové se ale dobrovolně zbavují nástrojů, které by jim pomohly jejich děti tvarovat a usměrňovat. Pak to dopadá přesně tak, jak občas vidíme po nocích v pražských ulicích. (Více o tématu ožralých tlup severských teenagerů si přečtěte TADY.)

Nebo možná, alespoň v přeneseném významu, zhruba nějak takhle:

Ale mají tam třeba i tuhle. Pak se v těch Norech vyznej...

Měly by se podle vás fyzicky trestat děti?

Anketa se načítá...


Komentáře