9 zásadních herních zkratek, které většina lidí nechápe – G.cz
Vyhledávání

9 zásadních herních zkratek, které většina lidí nechápe

Znáte jen střílečky, dungeony a strategie? S touhle výbavou radši ani do ememóček nelezte. Kam že? Ach...

Václav Rybář
Václav Rybář 15.3.2014, 12:53

1. FPS

fps Začneme něčím jednodušším. FPS je First Person Shooter, to jsou ty střílečky z vlastního pohledu (Doom, Quake, Battlefield, Call of Duty). TPS nebo 3PS jsou střílečky z pohledu třetí osoby (nebo taky „z ptačí perspektivy"). Prostě ty, ve kterých hrdinu vidíte. Často sem patří nejrůznější rubačky, ale taky třeba Splinter Cell, Uncharted a další áčkové tituly.  

2. RPG

rpg Ne, není to jen zkratka pro raketomet. Taky je to Role Playing Game alias hra na hrdiny, to jsou ty vaše oblíbené dungeony. Tak jednoduché to ale není. Dneska narazíte i na JRPG (japonské RPG) nebo Rogue RPG. Zachovejte klid, ve všech jde o zabíjení potvor, rabování pokladů a nekonečné levelování.  

3. RTS

rts Real-Time Strategy, tj. stará dobrá Duna 2 nebo nový dobrý Starcraft. Strategický žánr se postupem času hodně rozvinul, ale ve skutečnosti jde o rychlé mačkání všeho, generování spousty jednotek a zdrojů, abyste to mohli včas nasypat na nepřipraveného nepřítele. Celá tisíciletí se to osvědčilo v reálu, tak proč to měnit, že?  

4. CMS

cms Neplést s ajťáckým Content Management System, což je většinou označení administrace webu. Construct and Management Strategy ale není o moc jiná, jen s tím rozdílem, že děláte managera města, firmy nebo sportovního týmu. Typickým příkladem je Sim City, které je tu s námi v různých obměnách tři dekády. A pak samozřejmě tzv. tycoony (Railroad Tycoon, Transport Tycoon).  

5. 4X

4x Strategie se čtyřmi X – eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate. Do češtiny přeloženo – objevuj, rozšiřuj, vydírej, likviduj. Typicky např. slavná Civilizace, na které odrostla většina dnešních třicátníků. Kromě Civilization a Colonization, případně jejich pokračování, existuje i celá řada freeware her, které se jimi inspirovaly.  

6. MMORPG

mmorgp Massive Multiplayer Online Role Playing Game. Když si to rozeberete, tak je to prostě RPG, které souběžně hraje velké množství online hráčů. Ano, World of Warcraft, ten ale zdaleka nebyl první (viz Ultima Online, Everquest a další). Existují i další odrůdy, třeba MMOR, nebo-li Massive Multiplayer Online Racing v podání Test Drive Unlimited (a do jisté míry i Forza Horizon).  

7. PVP

pvp Spousta lidí zbožňuje pévépéčka, ale když se jich zeptáte, o čem to mluví, vrhnou na vás nechápavý pohled. Abyste nebyli za zelenáče, pamatujte si, že PvP označuje souhrnem nejčastější a nejoblíbenější herní mód v online hrách, tj. Player vs. Player, tj. hru, ve které nebojujete proti počítačem generovaným jednotkám po boku ostatních hráčů, ale naopak rubete do živého, tj. do nějakého dvanáctiletého nerda na druhé straně planety.  

8. MOBA

moba Multiplayer Online Battle Arena, dnes zřejmě nejvyhledávanější herní zábava, která se vyvinula z DOTA (Defence of the Ancients) přídavku k Warcraftu. Nejslavnějšího zástupce téhle kategorie – League of Legends, denně hrají desítky milionů hráčů. Jak z názvu vyplývá, jde o uzavřené arény, ve kterých se to rube ostošest. Miliony hrají, miliony na serverech jako twitch.tv se na to koukají. A zbytek světa se nestačí divit.  

9. CMO

farmville Casual Multiplayer Online. Nedělejte, že to neznáte... hodiny strávíte u Farmville, obděláváte si ty svoje políčka a máte pocit, že se vás svět herních maniaků netýká. Přitom právě vy ho ovlivňujete nejvíc. Hanba vám a vašim prasatům!  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články