fb pixel 9 zaniklých vltavských ostrůvků Prahy plus jeden nový, který vznikl nedávno – G.cz
Vyhledávání

9 zaniklých vltavských ostrůvků Prahy plus jeden nový, který vznikl nedávno

Zdroj: ifotovideo.cz

Ve vzpomínkách je budou mít leda ti nejstarší pamětníci, a některé ani oni ne. Ale my, současníci, můžeme v Praze na Vltavě dodnes objevovat jejich pozůstatky.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 27.4.2016, 19:15

Za uplynulé desítky let ostrůvků v Praze spíše ubylo, než aby tomu bylo naopak. Tyto následující ostrovy jsou dnes už minulostí, protože se připojily k „suché zemi pražské“.

1. Primátorský ostrov

Říkalo se mu také Novomlýnský, protože v kanále mezi pevninou a ostrovem byly Nové mlýny. Své jméno Primátorský si ale vysloužil díky tomu, že byl ve vlastnictví novoměstských primátorů. Koncem 19. století byl ale spojen s nábřežím a později zastavěn.

Dnes se toto místo nachází mezi ulicemi Nové mlýny a Lodní mlýny, historickou polohu ostrova pak zobrazuje mapa v následujícím bodu.

2. Korunní ostrov

Nebo se mu říkalo také Křenový či Vrbový ostrov (křen se na něm doopravdy pěstoval a jeho název vyšel ze ‚zkomolení‘ česko-německého slova křen/Kren –> Kreninsel –> Kröninsel neboli Krönungsinsel, odtud pak „Korunní“, byť to s žádnou „korunou“ nemá nic společného) byl na dohled z Primátorského ostrova a také byl mnohonásobně větší. Mezi ním a Štvanicí býval plavební kanál a spojoval je i provizorní most. Ostrovu ale skončila ‚samostatnost‘ ve 20. století, kdy byl připojen k pevnině.

3. Kamenský most

Dnes se jeho větší část nachází pod západní částí Karlínského (Negrelliho) viaduktu. Pokud někdy spatříte i dům v Pobřežní ulici čp. 77, jeho zvláštní poloha vám napoví, že stojí na severní špici bývalého ostrova. Ostrov byl znám už od 14. století a své pojmenování dostal podle mlýna zvaného „Na kameni“. Na konci 30. let 20. století ale úplně zanikl a spojil se s pravým vltavským břehem.

4. Rohanský ostrov

Skutečný Rohanský ostrov zná dnes jen málokdo – vznikl roku 1550 z říčních nánosů a sahal od Těšnova až k dnešní Šaldově ulici. Jméno dostal podle tesaře Josefa Rohana. Při velké regulaci Vltavy v 20. až 30. letech byl propojen s ostrovem Jeruzalémským a nakonec i Libeňským – pak se ostrovy přidaly ke karlínskému nábřeží a z části i k Maninám. Dlouhá léta byl Rohanský ostrov černou skládkou a při stavbě metra se na něj vyvážely materiály z výkopů. Během posledních let se rozběhla jeho revitalizace a rozvaliny z něj postupně mizí.

5. Papírnický ostrov

Byl jedním z menších ‚karlínských‘ ostrůvků. Stál mezi ostrovem Štvanice, novoměstským a karlínským břehem. Na jeho území se nacházely papírny, mlýny (podle bývalého majitele dostal ostrov své staré jméno, Buriánka) a další podniky. Dnes je ostrov součástí Karlína, jeho území leží na východ od Karlínského viaduktu.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články