9 věcí, které jste nevěděli o internetu – G.cz
Vyhledávání

9 věcí, které jste nevěděli o internetu

Máme sice pocit, že jako každodenní uživatelé víme o internetu hodně, ale evidentně zdaleka ne všechno.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 7.4.2014, 18:52

1. Čína má tábory pro lidi, kteří se léčí ze závislosti na internetu

Od roku 2004, kdy Čína otevřela v Pekingu první vojenský boot camp pro závislé na internetu, se do něj přihlásilo více než 3000 dospívajících. Postupně vznikaly stovky dalších center po celé Asii. Definice závisláka je jasná - 6 hodin denně u internetu po dobu 3 měsíců v řadě. Ozývají se samozřejmě protesty, že tuto definici mohou splňovat i lidé, kteří na internetu závislí nejsou.  

2. Hackeři denně napadnou 30 tisíc webových stránek

Tento údaj vyplývá z výzkumu Sophos Labs. Lidé mají obecně představu, že největší množství virů vychází z pornostránek a různých hracích webů, faktem ale je, že špatně ochráněné malé weby také distribuují závadné kódy a pomáhají internetové kriminalitě. Jak nepřispívat takové statistice, je vlastnit kvalitní hosting.  

3. Cestou na Mount Everest je internetové připojení

Nepálská společnost Ncell zavedla síť 3G do záchytných stanic po cestě na Mount Everest. Do roku 2010 bylo možné z hory komunikovat pouze satelitními telefony. Ncell, který vlastní švédská TeliaSonera, tvrdí, že nejvyšší bod, kde je možné chytit 3G, je v pěti tisíci metrech.  

4. Většinu internetového trafficu negenerují lidé

Generují ho botti, například Google nebo malware. Lidé podle studie společnosti Incapsula, která se zabývá zabezpečením webů, generují jen asi 38 procent trafficu na internetu. Dvě třetiny jsou generovány internetovými boty, tzn softwarovými aplikacemi, které vytvářejí interakci zástupně za uživatele.  

5. Černé Hoře se po oddělení od Jugoslávie vtipně změnila koncovka

Z původní jugoslávské koncovky .yu se v nově samostatné Černé Hoře změnila na .me.  

6. Američané neví, co je HTML

Jeden z deseti Američanů je přesvědčen, že zkratka HTML (jazyk pro kódování webových stránek) je zkratkou pro pohlavně přenosnou chorobu. 27 procent Američanů je přesvědčeno, že gigabyte je název hmyzu vyskytujícího se v Jižní Americe. 23 procent si myslí, že MP3 je jméno pro robota ze Star Wars.  

7. První webkamera sledovala kávovar

Na Univerzitě v Cambridge byla první web kamera instalována v počítačové laboratoři, aby sledovala konvici na kávu. Byla vytvořena proto, aby ušetřila lidem z jiných pater cestu pro kávu, když ještě nebyla hotová.  

8. Každý den je registrováno 100 tisíc domén

Podle statistik je každý den na internetu registrováno asi 100 tisíc domén s koncovkou .com.  

9. 9 milionů dospělých v Británii nikdy nepoužilo internet

Statistický úřad ve Velké Británii zjistil, že 9 milionů Britů nikdy nepoužilo internet. Číslo samozřejmě klesá, takže dnes to bude o něco méně.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články