fb pixel
Vyhledávání

9 věcí, které Britům závidí celý svět: Brexit mezi nimi ale není!

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Zatímco my úspěšně exportujeme tak akorát pivo, syrečky a zbraně, Britové úspěšně vyvážejí do světa rovnou celou popkulturu. A mají díky tomu miliardové zisky!

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 18.3.2019, 15:10

Zaměřme se třeba jen na filmy a seriály. Nejde přitom jen o ně samotné, ale o veškerý přidružený merchandising. Vsadíme se, že doma máte nějaký ten propagační předmět související s jedním z deseti zmíněných titulů. Přívěšek, osušku, knížku, těžítko, magnet na ledničku, prostě cokoliv, co vyjadřuje fandovství a loajalitu dané značky. A z každého takového bazmeku mají producenti procenta a Britové jako takoví ostatně taky, protože se jim to vrátí na daních. Prostě klikaři.

1. James Bond

Nejslavnější tajný agent na světě nepřichází ze země tajným agenturám zaslíbené. Britové v šedesátých letech díky Flemingovým novelám tohle políčko Američanům ukradli a ti se z toho dodnes nevzpamatovali. Dokázali kontrovat až trilogií o Bourneovi, ale Bond je nezastavitelný fenomén, a i když se občas trochu zadrhne (když se střídají herci nebo třeba skončí studená válka), je s tváří Daniela Craiga v lepší formě než kdy dřív – Skyfall vydělal přes miliardu dolarů a číslovku 007 zná i padesát let od premiéry prvního filmu celý svět.

2. Harry Potter

Knižní i filmová série sice skončila, ale fanoušci malých (a později mladých) čarodějů stále nemají dost. Navíc se ukázalo, že tyhle knížky budou nadčasové a budou je objevovat další a další generace. J. K. Rowlingová dál píše a zábavní parky s potterovskou tematikou rostou jako houby po dešti. Tenhle penězostroj se teprve roztáčí.

3. Sherlock Holmes

Na motivy povídek A. C. Doyla vzniklo přes sto filmů s mnoha představiteli slavného detektiva, máme dokonce i úspěšné české verze. Snad žádná ale neuchvátila svět tolik jako televizní hit s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem v hlavní roli. Modernizovaná, sarkastická, ale velmi chytře promyšlená adaptace zasazená do světa chytrých telefonů, ale hloupých lidí, mezi nimiž Sherlockův intelekt čouhá.

4. Mr. Bean

Legendární nešika bavil už naše rodiče. Zvládl se vrátit ve dvou solidních celovečerácích, ale pro jeho představitele – Rowana Atkinsona – je to zřejmě konečná. Ačkoliv se definitivně stal mužem jedné role, poslal Beana do důchodu a objevil se nečekaně v roli francouzského detektiva Maigreta. Jeho někdejší nezaměnitelný charakter ovšem neustále drží při životě reprízy starších věcí, které mu na tantiémách vydělávají slušné jmění.

5. Monty Python

Nezaměnitelný humor anglické skečové skupiny přežívá dekády i generace. I když se parta už dávno rozpadla (v mnoha smyslech tohoto slova), její odkaz je dostatečně živý. Tak moc, že když se staříci měli v roce 2015 sejít při „skoroživé“ show, vyprodali lístky během několika minut – stejně rychle jako soudobé popové hvězdičky. Na starou gardu to není špatný výkon.

6. Panství Downton

Britské dobové drama o osudech rozvětvené aristokratické rodiny na začátku 20. století vzalo útokem nejdřív domácí obecenstvo, a pak i to americké. Jak vypadá stará dobrá Anglie plná dam a džentlmenů? Panství Downton vám v tom rádo vymáchá váš plebejský čumák. A masy to milují, což dokazují ratingy. Během třetí sezóny se stal seriál jedním z nejsledovanějších dramat vůbec a to nejen v demografické skupině „starší a pokročilé“.

7. Doctor Who

Ostrovní sci-fi seriál o vražedných sochách, divných policejních budkách, ještě divnějších robotech a především tajemném Doktorovi, který cestuje časem a občas změní vizáž – podobně jako James Bond –, když je potřeba ho přeobsadit. A ono to potřeba je, protože tenhle seriál je stejně starý jako filmové bondovky – oslavil už padesátku. Pokud to nechcete všechno dohánět, začněte sérií s Davidem Tennantem – budete muset nakoukat ‚jen‘ posledních deset let. A to už se celkem dá.

8. Wallace a Gromit

Slavné plastelínové děti Nicka Parka z Aardman Studios dobyly celý svět. Série kraťasů se promítá v televizích celého světa, celovečerní animák vydělal spoustu peněz a plyšové i jiné figurky jdou skvěle na odbyt. Nick Park se ale nefláká, vymyslel taky úspěšný seriál Ovečka Shaun a natočil i velmi povedené plastelínové Piráty ve 3D.

9. Červený trpaslík

Kultovní britský sitcom (britcom, chcete-li) o bizarní posádce vesmírné lodi Červený trpaslík slavil v Česku obrovský úspěch. Britové snad ani sami nepočítali, že se tahle parodie na vážně míněné sci-fi seriály tak ujme. Po osmi sezónách si dokonce neúnavná fandovská klika vydupala minisérii a především regulérní desátou sezónu. A vygenerovala čísla, která zajistila Červenému trpaslíkovi další, jedenáctou a dvanáxctou řadu (2016 a 2017).

A TADY máte 7 seriálů, které vám ukradnou půlku života.

Podobné články

Doporučujeme

Další články