1. Koláče
heritagetexascountry.com
Zejména v Texasu, ale i v jiných státech, kde žilo hodně českých přistěhovalců, se z české kuchyně nejvíc uchytily koláče. Říká se jim „kolache“ a mnohá města pravidelně pořádají koláčům zasvěcené festivaly, tzv. „kolache fests“.
2. Dolary
torange.us
V 16. století začal hrabě Šlik ve své mincovně v Jáchymově razit nový druh velkých stříbrných mincí. Jmenovaly se Joachimsthalergulden, což se nikomu nechtělo vyslovovat – a tak jim Němci říkali „Thaler“ a Češi „Tolar“. V různých zemích se toto slovo či jeho obměny udrželo dodnes, americký dolar je toho nejlepším důkazem.
3. Čermák
czechfolks.com
Kladenský rodák Antonín Josef Čermák (na fotce vlevo) se roku 1931 stal starostou Chicaga. Prosazoval tvrdý postup proti gangsterům, kteří do té doby město ovládali. Roku 1933 ho dostihla smůla: atentátník, který střílel na prezidenta F. D. Roosevelta, minul a smrtelně zasáhl právě Čermáka. Za druhé světové války byla po Čermákovi pojmenována jedna z lodí amerického námořnictva, v Chicagu dodnes nese jeho jméno jedna z největších ulic.
4. Váleční hrdinové
army.mil
Mezi nositeli nejvyššího amerického válečného vyznamenání Medal of Honor jsou i tři Američané českého původu. Leopold Karpeles si vyznamenání vysloužil během války Severu proti Jihu, námořník William Lukes za akci v Koreji roku 1871 a vojín Henry Svehla za to, že během korejské války zalehl vlastním tělem granát, aby ochránil spolubojovníky.
5. Nositelé Nobelovy ceny
beckerexhibits.wustl.edu
Ano, oficiálně mají z Čechů Nobelovku jen Jaroslav Seifert a Jaroslav Heyrovský. Ale na americké půdě máme tři další želízka v ohni: je tu Thomas Czech, který dostal Nobelovu cenu za chemii a má českého dědečka. A manželé Carl a Gerta Coriovi (na fotce), oba laureáti Nobelovy ceny za medicínu, se dokonce v Praze narodili a do USA se přestěhovali jen kvůli lepším pracovním a finančním podmínkám.
6. Fast foody
annekaplan.com
Syn českého imigranta Ray Kroc v roce 1954 nastoupil do McDonald's a firmě se díky jeho nápadům začalo výrazně dařit. Roku 1961 ji Kroc od původních vlastníků koupil a přetvořil v nejúspěšnější fast food na světě. Mekáč se pak stal vzorem pro desítky dalších fastfoodových řetězců, které ho kopírovaly. Bonus: boháč Kroc asi jako jediný Čech v USA vlastnil baseballový tým (San Diego Padres).
7. Dobyvatelé vesmíru
apolloexplorer.co.uk
Většina lidí si myslí, že jediným českým kosmonautem byl Vladimír Remek. Ale Američan Eugene Cernan (na fotce) je taky trochu náš, protože jeho maminka byla Češka a otec Slovák! Cernan strávil ve vesmíru více než 23 dní a je jedním ze dvanácti lidí, kteří se procházeli po Měsíci. Shodou okolností je i zatím posledním člověkem, který na Měsíci byl. A to za Čechy ještě není všechno: české předky mají i další tři američtí astronauti (Jim Lovell, John Fabian a Andrew Feustel). A první americkou raketu, která dolétla do vesmíru, sestrojil syn českých rodičů Frank Malina.
8. Tento prezident
theonion.com
Když se roku 1946 narodil George W. Bush, bylo zase na světě o jednoho skoronašince navíc. Jeho matka Barbara Pierce Bush má totiž moravské kořeny. Bush mladší se později stal prezidentem, a i když nebyl zdaleka tak oblíbený jako jeho otec, trochu pyšní na něj být můžeme, ne?
9. První Žid
jfjfp.com
Je to tak, první zaznamenaný Žid, který na americkou půdu dorazil, byl z Čech. Konkrétně jím byl pražský Žid Joachim Gans, ve své době jeden z největších světových expertů na dolování vzácných kovů. Do Ameriky se dostal roku 1585 jako člen britské kolonizační výpravy, jež měla zajistit vhodné podmínky pro vybudování trvalého osídlení na území dnešní Virginie. Tak co, jste na náš národ pyšní?
A přečtěte si taky článek 10 divných věcí, které Češi provozují ve volném čase!