fb pixel
Vyhledávání

8 užitečných NEprokrastinačních webů: internet nemusí být jen ubíjející pasivní zábava

Na těchhle stránkách rozhodně nebudete zbůhdarma zabíjet čas a marnit tak svůj život. Budete vytvářet hodnoty: pro sebe či pro druhé.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 15.1.2016, 15:50

1. Pro hladovějící děti

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 15.20.15

Stránka provozovaná organizací WFP (Světový potravinový program) sídlící v Římě. Odpovídáte na různé triviální otázky, čímž získáváte body pro dosažení dalšího levelu – a s každou správnou odpovědí přisypete do virtuální misky pár (přesně deset) zrnek rýže. Ta se ale záhy ‚promění‘ na rýži skutečnou, která pak putuje do zemí třetího světa na boj proti hladu. Jak přesně to funguje, nevíme, ale my tomu věříme, WFP totiž není jen nějaká z mnoha pokoutních orgamizací, nýbrž pobočka OSN.

Vyzkoušejte to na www.freerice.com – budete mít dobrý pocit nejen z toho, že jste někoho ‚na dálku‘ nakrmili, ale zároveň také že jste se něco nového naučili nebo se procvičili v tom, co už znáte. Zrnka sice přibývají zdánlivě pomalu, ale i ona nakonec stejně jako halíře „dělají talíře“.

2. Pro šikovnější ruku i mozek

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 15.37.50

Válí se vám někde doma stará, zapomenutá kytara? Jestli ne, dá se v bazaru pořídit za pár stovek – a místo trávení večerů v hospodě, u TV nebo obhospořováváním online farem a podobných ‚automatů‘ lze začít pracovat na něčem užitečném. Justin Guitar vás srozumitelně a zábavně – pomocí obrázků a videí – naučí hrát na kytaru, i pokud jste úplní začátečníci.

Hra na hudební nástroj je ušlechtilý koníček, díky kterému nejen s příchodem teplých jarních večerů překvapíte své přátele (a hlavně přítelkyně – dívky podle statistik pozitivně reagují už jen na to, když má muž ve svém bytě kytaru postavenou v rohu nebo pověšenou na zdi), ale hlavně si potrénujete i mozek. Tím, že kladete své prsty do nezvyklých poloh, se vám totiž v mozku vytvářejí nová spojení, čímž se účinně zabraňuje duševnímu stárnutí.

3. Pro plynulou konverzaci v cizích krajích

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 14.34.23

Online jazykové kurzy Duolingo, na této stránce i v češtině. Sami si nastavíte, kolik bodů zkušeností chcete za jedno ‚posezení‘ zvládnout a kam až se chcete dostat, a pak už se jednoduše učíte nová slovíčka, slovní spojení a celé věty. Čtete, píšete, sledujete obrázky, posloucháte, hovoříte… Kvalitní jazykovku to možná úplně nenahradí, ale konverzační úroveň zvládnete po čase lehce. Na výběr jsou všechny evropské a pár neevropských jazyků – jestli už plánujete dovolenou, začněte teď s jazykem vybrané země a budete mezi ostatními „účastníky zájezdu“ perlit.

4. Pro vyšší šance na trhu práce

coursera

Celkově vůbec jakékoli studium se už dnes dá provozovat z pohodlí domova po síti. Webem s nejrozsáhlejší nabídkou kurzů je coursera.org, pro kterou vytvářejí výukové lekce a programy mimo jiné i kapacity ze světových univerzit (například Stanford nebo Princeton). Všechny kurzy jsou zdarma, ale u některých máte možnost po zaregistrování na své občanské jméno a zaplacení malého obnosu zvolit úroveň „Signature Track“, kdy po úspěšném absolvování kurzu dostanete dokonce i příslušný certifikát či diplom, jako kdybyste chodili do kamenné vzdělávací instituce. Spektrum virtuálně vyučovaných oborů sahá od humanitních oborů přes medicínu, biologii a sociologii až po matematiku, počítače, chemii či fyziku. Podobně probíhá online výuka i na jiných webech – khanacademy.org, openculture.com, ocw.mit.edu – a dokonce i na českém mimoskolu.cz.

5. Programování

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 15.13.47

Něco podobného jako předchozí, ovšem se striktním zaměřením na programovací jazyky (Python, PHP, jQuery, JavScript a Ruby) včetně tzv. značkovaných (HTML a XML) pro tvorbu www stránek. Od roku 2012, kdy byla online výuková služba zdarma – Codecademy – spuštěna, absolvovalo její kurzy kolem 30 milionů uživatelů. Učíte se zde nejen programovat, ale sledujete i svůj postup den po dni, týden po týdnu atd. A sbíráte „ocenění“ za plnění různých úkolů. Samozřejmě vše, co naprogramujete, si tu můžete rovnou vyzkoušet. Pozor – měli byste předem vědět, že programování = 1% vymýšlení a psaní programu + 99% jeho úprava a dolaďování.

6. Pro hraní, které není jen pro hraní

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 17.28.04

Hrát si neznamená automaticky prokrastinovat, tedy bezúčelně mrhat časem. Na stránce Lizardpoint jsou různé rychlé kvízy, odstupňované podle obtížností a z několika nenáročných oborů – zeměpis, vlajky, obrazy, počítání peněz... Jednoduché, zábavné, přínosné. A úplně triviálně jednoduchou věc z dřevních dob počítačů, která je ale stále skvělá na trénink mozku pomocí početních operací ve stylu tetrisu, si můžete zahrát TADY.

7. Pro vědecký pokrok

newcompetition

Foldit je online hra, kde skládáte různé varianty trojrozměrného puzzle. Ve skutečnosti jsou to vybrané bílkoviny a jiné molekulární makroútvary. Vypadá to složitě a ve skutečnosti je to ještě složitější, ale jakmile pochopíte pravidla, je hra sama poměrně jednoduchá, ačkoli časově náročná (která dobrá hra ale není). A k čemu to je? Kupříkladu v roce 2011 se ‚hraním‘ Folditu podařilo rozluštit krystalickou strukturu enzymu z viru způsobujícího AIDS u opic. To, co čemu se vědci před tím bez úspěchu věnovali patnáct let, se hráčům podařilo za tři týdny.

A pokud zrovna nemáte na žádné hry náladu a nevadilo by vám mluvit (tedy psát) chvíli něco o sobě, rozhodně jděte na české strány Pokusní králíci – jsou zde dotazníky krátké i delší, díky kterým se dozvíte nejen něco o sobě, ale hlavně pomůžete našim vědcům v světově ojedinělých jejich výzkumech.

8. Pro šikovné ruce

Snímek obrazovky 2015-01-29 v 17.54.18

Nápady, vzory a návody na výrobu všeho možného i nemožného. To je web instructables.com, dnes jedna z největších online sbírek kutilských věcí – něco jako Pinterest nebo Etsy, ale pro lidi (a od lidí), kteří internetový obsah jen pasivně nekonzumují, ale také sami něco hmatatelného dělají.

A na závěr ještě seznam 8 nových sociálních sítí, které by se vám mohly hodit víc než Facebook.

Podobné články

Doporučujeme

Další články