9 otázek a odpovědí ohledně zítřejší návštěvy Airbusu A380 Korean Air v Praze – G.cz
Vyhledávání

9 otázek a odpovědí ohledně zítřejší návštěvy Airbusu A380 Korean Air v Praze

Pozor! Už za několik hodin bude okolí ruzyňského letiště v Praze doslova přeplněno zvědavci. Airbus A380 je velkým lákadlem a ne všichni vědí, kam se postavit, aby viděli co nejlépe. Rádi poradíme!

Tomáš Marný
Tomáš Marný 13.3.2014, 16:24

Tento pátek 14. března přistane v Praze na Letišti Václava Havla už potřetí největší dopravní letadlo na světě Airbus A380. Po promo letu Lufthansy v říjnu 2011 a nouzovém přistání Emirates na letu z Dubaje do Amsterdamu v listopadu 2012, se ale jedná o první nasazení tohoto letadla na pravidelné lince. Slavnostní událost pro všechny české planespottery má na svědomí společnost Korean Air, vlastník Českých aerolinií.  

1. Kam ta A380 přistane?

a380-861-hl7611-korean-air-kal-ke-frankfurt-fra-eddf http://planes.cz S jistotou můžeme říci, že na Ruzyň. Přesněji na ranvej 06/24, což je ta kolmá na kladenskou dálnici. Ze které strany, to se uvidí až před přistáním, záleží na počasí a převládajících větrech. Nejlépe to zjistíte zavoláním na službu ATIS (Automatic Terminal Information Service) pražského letiště na čísle 220 378 300. Počkejte si na hlášku "Runway in use" a pokud hlas řekne "zero six", bude korejská velryba přistávat ve směru od Karlových Varů. Pokud uslyšíte "two four", bude A380 sedat ve směru od Vltavy a Horoměřic.  

2. Jak můžu letadlo sledovat?

a380-861-hl7614-korean-air-kal-ke-new-york-jfk-jfk-kjfk http://planes.cz Nejjednodušší je využít služeb serveru Flightradar24.com, a to buď klasicky přes webový prohlížeč, nebo pomocí aplikace na chytrém telefonu. Jednoduše si odfiltrujete pouze lety Korean Air a pouze typ A380 a máte přehled!  

3. Jak poznám, jestli bude nízký průlet, nebo rovnou přistání?

a380-861-f-wwat-korean-air-kal-ke-hamburk-finkenwerder-xfw-edhi http://planes.cz Pokud ještě nemáte skener, který umí odposlouchávat konverzaci mezi věží a posádkou, nainstalujte si na mobil aplikaci LiveATC. Najděte si kanál "LKPR Tower" a poslouchejte. Volací znak korejského megajumba bude "Korean Air 935".  

4. Jak dlouho se A380 v Praze zdrží?

a380-861-hl7611-korean-air-kal3-ke-frankfurt-fra-eddf http://planes.cz Tři hodiny. Přílet je plánován na 16:40, ale pravděpodobně tu letadlo bude o trochu dříve. Odlet čekejte v 19:40.  

5. Kam si mám tedy stoupnout, abych něco viděl?

V první řadě se podívejte na mapku níže (interaktivně zde - http://www.mapy.cz/s/9q6Z) Snímek obrazovky 2014-03-13 v 14.03.42 http://mapy.cz Podle mapky a popisu jednotlivých míst si zvolte místo dle vlastní libosti.

Pokud bude "átřistaosmdesátka" přistávat na ranvej 24, máte následující možnosti, kam se postavit.

a) K celníkům

Jistotou je vyhlídková plošina a její okolí u areálu celní správy v Kněževsi. Počítejte s tím, že tu ale bude sakra narváno. Autobus sem jezdí jednou za uherský rok, takže auto je nutné!

b) Na haldu u Go Parkingu

Mezi Go Parkingem a kladenskou dálnicí je už několik let nedodělaný výjezd s velkými haldami zeminy. Výhled vám garantujeme, jen bacha na pokuty - v okolí se nikde nesmí zastavit a nevíme, jak benevolentní budou místní horliví policisté...

c) Na pole u cargo terminálu

Zaparkujte na Shellce u letiště, přeběhněte čtyřproudovku vedle a okolo cargo terminálu DHL jděte na pole. Odsud budete mít perfektní výhled.

d) K plotu u dálnice na Kladno

Pokud půjdete z pole u cargo terminálu ještě kousek podél plotu, dojdete až k dálnici na Kladno a do osy ranveje. Obří bestie vám tak proletí přímo nad hlavou a vzápětí sedne.

e) Na parkoviště u Menzies terminálu

Vedle terminálu Menzies je malé parkoviště za 50 Kč na hodinu a od plotu máte pěkný výhled. Včetně otvorů pro foťáky...

f) Na střechu garáží

Zkusit můžete se taky vypravit na střechu garáží u Terminálu 1. Odsud ale máte ranvej už trochu daleko...

Pokud bude "átřistaosmdesátka" přistávat na ranvej 06, máte následující možnosti, kam se postavit.

g) K plotu v ose ranveje u obce Dobrovíz

Zaparkujte na kraji silnice mezi dálnicí na Karlovy Vary a obcí Dobrovíz. Po polní cestě pak jděte k plotu a stoupněte si ke žlutým naváděcím světlům. A vydržte!

h) Na vyhlídkovou plošinu u křížení ranvejí

Zaparkujte úplně stejně, jako v bodu a) akorát podél toho plotu jděte až za roh a pak další dva kilometry a jste na místě. Docela procházka, ale o to méně by tu mohlo být narváno.

i) K plotu na severní straně ranveje

Auto nechte u silnice a po obslužné asfaltce, kam je zákaz vjezdu, dojděte až k plotu. Těsně před vámi se bude obr blížit k asfaltu.  

6. Kam se mám postavit při odletu?

a380-861-hl7611-korean-air-kal2-ke-frankfurt-fra-eddf http://planes.cz Kamkoliv. Odlet je plánován na 19:40 a to už stejně bude tma tmoucí...  

7. Jakou registraci bude A380 Korean Air mít?

a380-861-hl7612-korean-air-kal-ke-frankfurt-fra-eddf http://planes.cz To se teprve uvidí. Korean Air má ve flotile celkem sedm stejných macků, a který z nich pošle do Prahy, není zatím jasné.  

8. Co když to nestihnu?

00a380-861-hl7613-korean-air-kal-ke-los-angeles-lax-klax http://planes.cz Nebojte se, Airbusu A380 budou zaručené plné zprávy na všech televizích. A kdybyste tohoto obra chtěli vidět opravdu naživo, tak si udělejte výlet třeba do Mnichova, kam léta A380 Emirates, nebo do Frankfurtu, kam létá třistaosmdesátek požehnaně - jmenovitě Singapore Airlines, Korean Air nebo Lufthansa.  

9. Co kdybych si chtěl koupit letenku na A380 do Soulu?

00a380-861-hl7615-korean-air-kal-ke-frankfurt-fra-eddf http://planes.cz Zkuste štěstí na www.skyscanner.cz. Nejlevnější jednosměrnou letenku ale seženete za 19 951 Kč.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články