9 nožů, které by měl vlastnit každý muž – G.cz
Vyhledávání

9 nožů, které by měl vlastnit každý muž

...když už kvůli ničemu jinému, tak proto, že některé úchylky nikomu neškodí. A navíc jsou příjemné a dělají z nás lidi.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 5.6.2014, 19:01

Vlastníte několik stylových hodinek, které podle okolností střídáte? Ale proč, když máte přesný čas v mobilu? Hodinky jsou přežitek – šperk, jehož jediným smyslem je světu ukázat: "Já na to mám!" Střídači luxusních kousků na zápěstí vypadají stejně nafučeně a vybuzněně jako bývalý pražský primátor Pavel Bém. V listopadu 2008 ho novináři přistihli s hodinkami v celkové ceně skoro půl milionu, jejichž původ nedokázal vysvětlit. Psali jsme o tom TADY. Důležitější než hodinky je mít nůž. Bez hodinek nanejvýš přijdete pozdě, ale bez nože si neoloupete jablko, neubráníte se přepadení, nepřefiknete špagát na balíku ani neodříznete oběšence. Bez nože si prostě tak akorát uříznete ostudu. A na rozdíl od hodinek přitom potřebujete nožů několik pro různé příležitosti. Tady jsou:  

1. Švýcarák

800px-Swiss_army_knife_closed_20050612 Absolutní základ, respektive nůž pro každou příležitost. I kdybyste neměli žádný jiný bodnořezný nástroj, bez švýcaráku neopouštějte byt. Doporučuju rezignovat na desítky serepetiček. Stačí dvě ostří, otvírák na lahve, otvírák na konzervy, vývrtka a snad ještě nůžtičky.  

2. Poctivý zavírák

spyderco_delica_zdp_189_frn_c11pgre_6575658 Na rozdíl od švýcaráku má větší ostří a víc vydrží. Podle potřeby s ním uříznete klacek na buřty, ukončíte utrpení zraněného zvířete nebo zaženete útočníka v hospodské rvačce. Osobně vlastním Spyderco Delica s polozubatým ostřím. Ten nůž mi vykuchal ryby v dunajské deltě, naporcoval maso na treku v Turecku, otevřel hnisající palec v Laosu, dodal pocit bezpečnosti při chůzi nočním slumem v Kalkatě...  

3. Multitool

leatherman-wave Umí toho víc než švýcarák. Má kleštičky na štípání drátu, několik šroubováků, pilník, pilku, pinzetu, nůžky, bodec, různé otvíráky, měřidlo... Třeba Leatherman Wave. Můžete ho jako já nosit v pouzdru na opasku a machrovat, že zvládnete každou situaci. A fakt ji zvládnete!  

4. Kuchyňák

12023533-pro-balance-chefs-knife Na krájení masa a cibule, když vaříte guláš. A taky na kuchání vánočního kapra, což si zásadně dělám sám. Kuchyňáků potřebujete několik druhů a velikostí. Na krájení chleba, na jemnou práci se zeleninou, na bourání krůty... Prodávají se v sadách, ale lepší je vybrat si každý zvlášť tak, aby vám šel hezky do ruky.  

5. Sekáček

405---Chinese-Chopper Asijská klasika, na kterou nedám dopustit. Už jste někdy pižlali vepřová žebra od páteře nožem? Sekáčkem jde ale rychleji i běžné krájení zeleniny, jen se s ním musíte naučit zacházet. Anebo česnek. Stroužek buď můžete ze slupky složitě svlékat nožem. Nebo ho položíte na prkénko, jediným úderem sekáčku naplocho z něj uděláte kašovitou placku a vrhnete ji do jídla. Výsledek je stejný. Bruce Lee v jednom filmu zmlátil pět kuchařů, kteří se ho sekáčky snažili zabít. To jsem sice nezkoušel, ale sekáček mám přímo z Hongkongu.  

6. Speciální nůž

wu4622wsx1000 Rybaříte? Houbaříte? Potápíte se? Potřebujete fileťák, rybičku, respektive nerez dýku, který se dá připevnit na stehno a pod vodou vás dokáže osvobodit třeba z rybářské sítě. Holič se neobejde bez břitvy, chirurg bez skalpelu.  

7. Krasavec

21-1024x631 Může mít praktické využití, ale nemusí. Je prostě nádherný! Jeho hlavním posláním je ležet vám na stole a laskat vaše oči. Bývá ručně kovaný, často z damaškové oceli. "Ručka" může být ze vzácného exotického dřeva, mamutoviny, kosti z velrybího penisu nebo jiného raritního materiálu. Pouzdro třeba z rejnočí kůže. Ano, je to drahá sranda, ale žijeme jen párkrát, takže je třeba si dělat radost.  

8. Perořízek

1319963122.1587-793b8d9df3aa3f3-b Některé tradice je třeba ctít. Tak třeba e-mail je fajn, ale dopis je dopis. Obálku můžete nedočkavě rozervat, nebo ji obřadně rozříznout speciálním nožíkem s tenkou střenkou. Husí brky si ale perořízkem neostřím, tak odschool zase nejsem.  

9. Mačeta

Pořiďte si ji jen v případě, že ji opravdu využijete. Jinak totiž budete vypadat jako idiot, co si v městském parku hraje na Ramba. Lehkou mačetu používám na štípání dřeva na treku v rumunských horách. Podle tvaru se jí říká kukri a původně to byla obávaná zbraň gurkhských vojáků z Nepálu. Když zrovna neválčili, vysekávali s kukri horská pole a štípali polena do krbu.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články