9 krásně zmuchlaných papírů

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
14.10.2014, 18:00
Origami je lék pro všechny, kdo nevědí, co s volným časem, nebo prostě nemají užitek pro tuny zmuchlaných powerpointových prezentací.
   

1. Překládaný papír

365-origami__605 Ori znamená přeložený, kami nebo gami znamená papír, takže to magické slůvko je opravdu velmi popisné. Předem vás ale upozorňujeme, že papír, který už jste zmuchlali, se překládá velmi těžko. Radši si vezměte nějaký čistý z tiskárny, než ho někdo zašpiní.    

2. Old school

365-origami36__605 Origami se poprvé objevilo na konci sedmnáctého století v Japonsku. Okolní svět ho začal řešit a posléze praktikovat až začátkem století dvacátého.    

3. Jeřábníci

gildedCrane Nejjednodušší a nejtradičnější formou origami je jeřáb (zvíře, nikoliv stroj). Patří k několika základním figurám, které vycházejí z původního umění origami.    

4. Nejdřív se musíte naučit muchlat základy

365-origami37__605 Prakticky každé jednodušší origami spočívá v tom, že uděláte tzv. základnu (existuje jich pět druhů) a kolem ní pak zohýbáte zbytek do požadovaného tvaru. Nejdřív se tedy musíte rozhodnout, jestli děláte kopec nebo naopak jámu, ale základny lze dokonce i kombinovat. Nenechte se vytočit tím, že vám to nepůjde s normálním papírem evropských rozměrů. Viz níže.    

5. Speciální papír

365-origami5__605 Origami papír je lehčí než ten z tiskárny a má trochu jiné rozměry. Navíc je z obou stran jinak barevný, to abyste při tom ohýbání neztratili niť. Vnitřek je trochu tmavší, vnějšek naopak běloučký a povoskovaný, aby to hezky vypadalo. Speciální origami papír můžete koupit třeba ZDE.    

6. Namáčejte

365-origami26__605 Pro větší modely s méně ostrými hranami se používá papír o vyšší gramáži, který lze namočit a lépe tvarovat do oblin. Když pak uschne, je stejně pevný jako modely z běžného papíru.    

7. Kutilové mají výhodu

365-origami18__605 Náročnější modely lze vyrábět pomocí nástrojů, i když to tradiční japonská klika nerada vidí. Pomocí pinzety můžete dělat maličké ohyby, sponka vám zafixuje dočasný spoj a nejrůznější dřívka použijete jako oporu pro razantní ohyby. Je to vlastně tak trochu jako chirurgie, ale nebojte, papír vám neumře – a kdyby náhodou ano, je snadno recyklovatelný.    

8. Jste bohatí? Skládejte z bankovek!

365-origami11__605 Někteří lidé skládají origami figurky z bankovek. Především stodolarovky se osvědčily. Cpe vám babička neustále k narozeninám pětistovku, abyste si něco koupili? Donuťte jí, ať z ní příště udělá alespoň toho jeřába.    

9. Podvádí se všude, zkuste to taky

365-origami3__605 Pokud vám to opravdu nejde od ruky, nezoufejte. I Japonci podvádějí – používají papíry, které nejsou čtvercové, ale jsou rovnou ostříhané do výhodnějších tvarů. Nebo si nechávají origami spočítat a jejich ohyby narýsovat pomocí počítačových aplikací, a pak se tváří, že to byla hrozná dřina. Náhledněte do hloubi své duše – zachovali byste se úplně stejně, kdyby vám to turisti baštili, no ne? 365-origami9__605   Podobně esteticky pohledné kousky se dají dělat i s obyčejným toaletním papírem, jak se můžete přesvědčit ZDE.    

Komentáře

Doporučeno pro vás