9 fotek známých míst a věcí: s novým rozměrem, z pořádného nadhledu – G.cz
Vyhledávání

9 fotek známých míst a věcí: s novým rozměrem, z pořádného nadhledu

Hrad Valečov nedaleko Mnichova Hradiště byl částečně vytesán do pískovcových skal. Teprve postupem času byl postaven zděný palác a hrad fungoval až do třicetileté války. Po ní už se z něj postupně stala zřícena, jak ji známe dnes. Pravidelná podzimní migrace velryb kolem západního pobřeží USA od Aljašky směrem na jih bývá velkou podívanou nejen na oregonských plážích. Odložte foťák a zaleťte si kousek nad hladinu, uvidíte něco nádherného. Jedno z nejzajímavějších míst v kalifornském vnitrozemí je obrovský park Eldorado National Forest. Jeho součástí jsou také uměle vysázené borovicové kultury, na kterých se již desítky let  zkoumá, jak se stromům daří v soustředných kruzích, mezi kterými s Jako všechna ostrovní území je i Korsika závislá na lodní dopravě. Společnost Corsica Linea provozuje celkem šest trajektů, které několikrát denně pendlují mezi pevninou a ostrovem, aby přivážely nejen turisty, ale také tuny různého zboží, které je pro ži + DALŠÍ 1 FOTKA

Dvaatřicet obřích kamenů poskládaných přesně do kruhu, neviditelná hranice mezi Polskem a Českou republikou, ale také hrady, zámky, silnice, lesy... Že už jste to všechno viděli snad tisíckrát? Zkuste to potisícíprvní – ze vzduchu, z velké výšky, z ptačí (droní) perspektivy....

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 20.2.2018, 08:32

Drony. Pomocníci schopní svým „okem“ i na dlouhou vzdálenost vidět to, čeho si ze země nikdy nemůžete všimnout. Již dávno nejsou výsadou nejtajnějších vojenských operací, ale masovou záležitostí, která kaž­dému svému majiteli otevírá nový rozměr světa. Můžete namítnout, že snímky okolo by klidně mohly být z některé z družic, které s kamerami s obřím rozlišením obíhají naši planetu. Nejsou. Vše má na svědomí malá plastová hračka s několika vrtulemi, precizní stabilizací, celou řadou senzorů a samozřejmě s kamerou.

Díky tomu všemu můžete v reálném čase sledovat a navždy si zvěčnit třeba velrybu odfukující vodní gejzír, když líně proplouvá v bezpečné vzdálenosti okolo vaší oblíbené pláže. Také serpentina, kterou si to šněrujete autem na výlet, je z výšky impozantní šedivou tkaničkou mezi zelenými lesy. Les, který se z pohledu přízemního člověka nejeví ničím zvláštní, pak při pohledu shora vypadá jako obří přírodní kaleidoskop. Stezka v korunách stromů, k jejíž horní plošině vzhlížíte s respektem, se náhle jeví jako prsten ukrytý mezi zasněženými stromy. Obří trajekt připlouvající do přístavu? Pouhý světlý doutník, ze kterého jde dým a za nímž se vlní modrá hladina. A hrady a zámky? Díky pohledu shůry vidíte půdorysy, detaily opevnění, pravidelnosti střech, ale také třeba směry přístupových cest.

Toto je však pouze několik příkladů, jak drony přidají obyčejným vjemům další dimenzi. Díky dronům tak už konečně nemusíme závidět divokému ptactvu!

1. Český Stonehenge

Kamenný kruh druidů v Resortu Sv. Kateřina poblíž Počátek je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice a jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví. Kromě toho také fantasticky vypadá z ptačí perspektivy.

2. Z výšky nad nejvyšší horou

Poznáváte nejvyšší horu Česka Sněžku? Vlevo nahoře je budova České poštovny otevřená roku 2006, zhruba uprostřed kaple sv. Vavřince postavená mezi lety 1665–1681 a ve spodní části fotografie pak vidíte Polskou boudu z roku 1974, které se neřekne jinak než UFO.

3. Kousek od Řáholce

Lovecký zámek na kopci, který je částečně schovaný mezi stromy, to je Humprecht u Jičína. I když se ze země může jevit poměrně mohutně, pohled shora v plné nahotě ukáže, jak je vlastně titěrný.

Na ostatní pohledy z výšky se podívejte v galerii:

Tento článek vyšel v aktuálním čísle časopisu Travel Digest, které je právě nyní v prodeji na stáncích (např. Relay).

Předplatit si jej můžete ZDE – k předplatnému si teď navíc můžete vybrat jeden ze tří dárků – denní skipas do oblíbeného střediska Monínec, skipas do rakouského střediska Hochzillertal/Kaltechbach – Hochfügen nebo skipas pro 2 osoby do jihotyrolského střediska Speikboden a Klausberg!

A ještě se kdyžtak mrkněte na těchto neobvyklých 5 pohledů z výšky na impozantní Jeseníky: hluboké lesy na strmých úbočích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu