5 pohledů z výšky na impozantní Jeseníky: hluboké lesy na strmých úbočích – G.cz
Vyhledávání

5 pohledů z výšky na impozantní Jeseníky: hluboké lesy na strmých úbočích

Zdroj: © Jakub Karas, UpVision
Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.5.2016, 18:20

Když se pozorně zadíváte na následující fotky, uvidíte na nich něco, co u nás můžete spatřit už jen částečně v Krkonoších nebo na Kralickém Sněžníku – přirozený přechod lesa do vysokohorského bezlesí. Na rozdíl od Krkonoš ale v Jeseníkách nerostla kleč, a tak tahle hranice mezi lesem a holinami připomíná parkovou úpravu.

1. Praděd

Jeseníky jsou po Krkonoších naše druhé největší hory, třebaže jejich nejvyšší hora Praděd je v žebříčku nejvyšších českých hor až na pátém místě. Když ale vystoupáte na turistickou vyhlídku na televizním vysílači, ocitnete se rázem na druhém nejvyšším místě v ČR – vyhlídka se nachází ve výšce 1563 metrů n.m. Je to o čtyřicet metrů níže než vrchol Sněžky, ale o osm metrů výše než druhá nejvyšší hora ČR, krkonošská Luční hora. A kdybyste se dostali až na vrchol vysílače, byli byste ještě výše, než je Sněžka. Ano, tohle je podle posledních měření nejvyšší bod Česka.

2. Petrovy kameny

Třetí nejvyšší hora Jeseníků, jejíž vrchol ‚zdobí‘ tři mohutné skály dosahující do výšky až sedmi metrů. Z geologického hlediska jde o tzv. mrazový srub – opakované mrznutí a tání vody v pórech a puklinách vymodeluje skály do typického ‚hranatého‘ tvaru.

3. Praděd a Petrovy kameny

Ze zeměpisného a hydrologického hlediska leží Petrovy kameny na hlavním evropském rozvodí – postavíte-li se na vrcholu tváří k východu, pak po svahu po vaší levici teče voda do Baltského moře, po pravici do Černého. A z historického hlediska se jednalo o magické místo, jak to naturalisticky popsal Václav Kaplický ve své asi nejslavnější knize Kladivo na čarodějnice.

4. Dlouhé stráně

Cesty vedoucí po západním úpatí Pradědu k lovecké chatě Bobina (na fotku se nevešla jen o kousek, je schovaná za pravým spodním rohem). Na levé straně vykukuje dolní nádrž vodní elektrárny Dlouhé stráně, nejvýkonnější a jistě i nejimpozantnější vodní elektrárny v Česku.

5. Vysoká Hole, Velký máj a Jelení hřbet

Svůj pohled stáčíme vpravo na jihovýchod, po hřebeni směrem vlevo byste se dostali na Petrovy kameny a na Praděd. Výhodou Jeseníků není sice úplně snadná dostupnost, ale velmi dobrá prostupnost po udržovaných cestách a stezkách, a jako vítaný bonus absence davů lidí, obvyklých během sezón v jiných českých horách. Tady ještě můžete zažít slastnou samotu v lůně opravdové přírody.

Další krásné a uklidňující pohledy z výšky najdete třeba v článku Nejkrásnější kout Česka: vítejte v Ústeckém kraji nebo 9 zasněných pohledů na okolí zámku Karlova koruna u Chlumce nad Cidlinou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu