fb pixel 9 fotek a 1 video: co bychom v noci viděli, nebýt světelného znečištění? – G.cz
Vyhledávání

9 fotek a 1 video: co bychom v noci viděli, nebýt světelného znečištění?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Světelné znečištění neboli světelný smog jsou ve své podstatě trochu nesmyslné termíny. Světlo na rozdíl od prachu a jiných polétavých částic nikde neulpívá a nic fyzicky neznečišťuje. Víme ale, o čem je řeč – svit z umělých zdrojů nám znemožňuje vidět světla přírodní, tedy vesmírná.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.10.2017, 15:23

Jak by to vypadalo v megaměstech, jako je třeba Los Angeles, kdyby byla v noci tma, která na těchto místech panovala ještě před nějakými sto padesáti lety?

Právě to se pokusili zjistit a nasimulovat fotografové Gavid Heffernnan a Harun Mehmedinović v rámci svého společného projektu Skyglow.

A šli na to fikaně, i když zcela jednoduše. Prostě zkombinovali časosběrná videa pořízená ve městech se záběry s tzv. parků noční oblohy v Americe.

„Pořídili jsme ze stejných úhlů pohledu vůči obloze různá časosběrná videa v 5K kvalitě a složili jsme pak ve Photoshopu městská popředí s nebeskými pozadími,“ vysvětluje stručně pro web petapixel Gavin Heffernan.

Tohle video názorně shrnuje proces i výsledky jejich snažení:

Jejich další práce si můžete prohlédnout stránce jejich projektu Skyglow.

A na závěr se koukněte na to, Jak by vypadala velkoměsta, kdyby se v noci zhaslo. (Autoři projektu Skyglow přiznávají, že se inspirovali právě touto sérií fotografa Thierryho Cohena.)

Podobné články

Doporučujeme

Další články