9 důvodů, proč si nenechat zaparkovat auto – G.cz
Vyhledávání

9 důvodů, proč si nenechat zaparkovat auto

V Americe některé restaurace a hotely uznávají jen jediný způsob parkování. Ten zahrnuje svěřit svoje auto uhrovitému teenagerovi s ještě mokrým řidičákem.

Václav Rybář
Václav Rybář 28.1.2015, 20:00

Například v Los Angeles nebo Las Vegas vlastně jinak ani nezaparkujete. Přistavíte svoje auto, znuděně vypadající chlapec si vezme klíčky a předá vám lísteček. Samozřejmě oproti nějakému všimnému. Chcete si zaparkovat sami? To nejde - oni mají svůj vlastní systém, aby se jim tam vešlo co nejvíc aut a v prostorách jejich garáže se nikdo cizí pohybovat nesmí. Nemusím snad dodávat, kolik hororových historek se o tzv. valet parking dočtete. Odřená, poblitá, vybílená auta, ke kterým se najednou nikdo nezná. Firmy zajišťující parkování pro hotel či restauraci jsou samozřejmě proti průšvihům pojištěné, ale budou se do poslední chvíle vymlouvat, že neexistuje důkaz o tom, že jste v přihrádce měli paklík stodolarovek, nový iPhone nebo poslední číslo Playboye. A že vaše auto smrdí po cigaretách? To vám asi něco přelétlo přes nos, ne? Na jaké veselé příhody se můžete při podobném stylu parkování těšit?

1. Nemůžete si jen tak pro svoje auto dojít

Při vyparkování a odjezdu musíte postupovat podle stejného klíče. Dáte pinglovi lísteček a on vaše auto přiveze. Jenže pokud se třeba jedná o divadlo či kino těsně po představení nebo ráno u hotelu, můžete si být jistí, že podobný nápad dostane deset, dvacet lidí. Chcete čekat dvacet minut? Nabízí se samozřejmě další prostor pro korupci, protože stejně jako číšníci, žijí i tihle garážoví řidiči především z diškrecí.

2. Riskujete přinejmenším odření

Tahle práce je mizerně placená a najímají se pro ní většinou děcka, co hledají brigádu. Zatímco leštěním vašeho okna u benzínky nemají co zkazit, tady se naplno projeví jejich schopnost dobře zaparkovat. V ranní špičce na ně samozřejmě nadřízení tlačí, aby pohnuli zadkem, takže po garážích jezdí jako blázni a při parkování se občas o něco opřou - sloup, obrubník, jiné auto... výsledkem je pak škrábanec, ke kterému se logicky klučina nepřizná, takže si ho všimnete až o pár stovek mil později.

3. Přinejhorším pak totálku

Nevybouřené mládí, kterému svěříte svoje Porsche nebo Lamborghini? To je recept na katastrofu. Nedostatek zkušeností a přebytek sebevědomí nejde moc dohromady a občas skutečně postačí těch pár metrů v garážích, aby se nejhorší obavy potvrdily.

4. Vaše auto skončí v rukou rádoby recenzenta

Po navrácení auta si raději zkontrolujte nájezd. Že je na tachometru najednou o třicet mil víc, i když auto jenom zajelo do garáže a zpátky? Přece byste omladině nevyčítali projížďku po okolí. V době sociálních sítí se navíc z některých stávají automobiloví novináři, když vaši zbrusu novou káru rovnou otestují a zrecenzují.

5. Vaše gumy se promění v dým

Když už vaše auto vyvázne bez úhony, můžete si být jistí, že dostalo pořádně za uši, pokud je to alespoň trochu sporťák. Tihle mladíci jezdí v pomalých šunkách po babičce a na svoje první fajnové auto teprve šetří. Proč by si tedy nevyzkoušeli, jaké to bude na účet někoho jiného?

6. Sex, kafe a cigára

Nekuřácký interiér? Příplatková kůže? S tím vším se rozlučte. Pokud na novopečené řidiče nikdo nedohlídne, většinou tráví přestávky ve vašem autě. Dají si práska, pozvou tam holku na rande a "možná něco víc", rozlijou vám tam laciné kafe z automatu. Čím dražší auto, tím větší šance, že se v něm budou poflakovat, protože jejich holka ještě nikdy ve Ferrari neseděla.

7. Zamkněte přihrádky

Drobáky jsou podle všeho první na ráně, stejně tak časopisy a cetky, jejichž zmizení si nikdo nevšimne. Nikdo není takový trouba, aby kradl opravdu cenné věci. Tedy kromě lidí, kteří jsou v práci první nebo poslední den.

8. Nemáte automat? Spočítejte si zuby.

Valet parking je především americká úchylka. Většina novopečených řidičů v USA umí řídit "jakž takž", většina také ale nikdy neviděla manuální řazení. Je docela výjimka, abyste si v autě auto s manuálem půjčili nebo pořídili, ale stát se to může. Velké hotely většinou mají alespoň jednoho řidiče, co s manuálem umí. Ten ale není v práci celý den, že? Pokud tedy máte manuální převodovku, raději zaparkujte jinde.

9. Musíte dát dostatečné dýško předem

A jsme u nejdůležitější části večera. Za všechny ty starosti a obavy ještě musíte zaplatit. Předem samozřejmě, to aby se zmíněný řidič o vaše auto náležitě postaral. Zatímco v restauraci dáváte dýško na závěr, takže nehrozí, že vám číšník plivne do jídla, tady si naopak předplácíte, že se vašemu autu nic nestane. Je to samozřejmě naivní důvěra, která končí ve chvíli, kdy si všimnete toho zatajeného škrábance. P. S. Samozřejmě na světě jistě existuje spousta hodných, poctivých a šikovných parkujících teenagerů. Internet si bohužel pamatuje jenom ty zmetky. :)

A TADY máte 8 důvodů, proč si konečně koupit nové auto.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu