fb pixel 9 důvodů, proč je dobré odejít od rodičů – G.cz
Vyhledávání

9 důvodů, proč je dobré odejít od rodičů

Jednou to musí přijít, a čím dřív to bude, tím míň to bude bolet.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.12.2018, 08:00

Věkem jste sice už dospělí, ale pořád jste ještě závislí na „mamahotelu“? Styďte se! Ale hlavně v sobě najděte odvahu pořídit si vlastní bydlení!

1. Vaši rodiče budou stárnout pomaleji

Člověk nestárne ani tak z fyzické práce, jako spíš z ubíjejícího stereotypu. Když vypadnete z bytu svých rodičů, nastartujete jim nový život. Místo aby se starali o vás, budou mít čas věnovat se sami sobě a vrátit se ke svým koníčkům z mládí. A tím se vrátí do mládí – respektive jejich stárnutí se zpomalí.

2. Ušetříte jim nervy a ostudu

Vaši rodiče si možná v duchu říkají, co s vámi asi bude, až jednou umřou. Anebo se stydí před sousedy a známými, že jste se ještě nepostavili na vlastní nohy. Proč je toho všeho nezbavit?

3. Paradoxně jim budete blíž

Vypadnete z „ponorkového“ bytu a odstěhujte se do vlastního. Od rodičů tím získáte odstup a získáte pocit, že s nimi moc nejste. Začnete přemýšlet, jak s nimi být tím víc. Co třeba společná dovolená? Plus další akce s rodiči, které by vás jinak nenapadly.

4. Změníte roli a konečně dospějete

Americký sociální psycholog Eric Berne před lety přišel s teorií tzv. transakční analýzy, kterou podrobně rozpracoval v knize Jak si lidé hrají. Popisuje v ní, že můžeme hrát roli rodiče, dítěte nebo dospělého.

Pokud žijete s rodiči, zůstanete nadosmrti v roli dítěte, protože ve vaší „hře“ nad vámi bude pořád viset ve vzduchu rodičovská autorita. Na věku prostě vůbec nezáleží. Abyste skutečně dospěli, musíte se prostě z té hry mentálně vymanit – odstěhovat se do vlastního bytu.

5. Lépe se vyspí

Vyrazili jste do klubu, na mejdan, do hospody nebo na rande? Matka se převaluje na posteli a čeká, až v zámku zarachotí váš klíč. Má o vás strach – tak už to prostě na světě chodí. A když se budete nad ránem vracet do vlastního bytu, nebude na vás čekat a pořádně se vyspí.

6. Přimějete je žít víc společensky

Když už nebudete doma, mají snad koukat na televizi nebo do zdi? Ne – začnou chodit do kina, do divadla nebo na návštěvy, a to jim jen prospěje. Třeba koncert jejich oblíbené kapely z mládí...

7. Zlepšíte jejich zdraví

Přestanou vám vyvářet, dojídat zbytky, a tím pádem tloustnout.

8. Zbavíte je trapnosti

Čas od času si domů přivedete cizí ženu či muže? Nebo to děláte dokonce obden? Ať už rodičům své střídající se partnerky či partnery představujete nebo ne, působí to na ně trapně. Ve svém vlastním bytě budete mít víc soukromí.

9. Budete po nich víc dědit

Když v jejich bytě přestanete jíst, svítit, topit a mýt se, vaši rodiče ušetří. A komu budou ty peníze střádat? Možná to zní morbidně, ale prostě je to tak – čím dřív se od nich odstěhujete, tím větší bude jednou vaše dědictví.

Anketa

S kým bydlíte?

Anketa se načítá...

Pokud stále ještě bydlíte s rodiči, i když už by vám to mnohem víc slušelo ve vlastním, šlápněte do života a osamostatněte se. Pokud máte obavy, mrkněte na zvedejkotvy.cz. Tam najdete spoustu rad do začátku a pořádnou porci podpory. Pomůžete tak nejen rodičům, ale hlavně sobě!

A zde si přečtěte 6 zásadních událostí, které se stanou během vánočních svátků v Sudetech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články