9 důvodů, proč E.T. změnil životy dnešních čtyřicátníků

Když běžel film E.T. mimozemšťan v polovině osmdesátých let v našich kinech, nikoho možná nenapadlo, že podkope socialistickou autoritu u malých dětí víc než Charta nebo samizdat.
Už po prvním shlédnutí nám hned bylo jasné, že tady něco nehraje. Jak jsme tehdy film vnímali a co nás trklo nejvíc?  

1. Dovoz pizzy

pizza_et Když pomineme fakt, že jsme u nás pizzu znali jen jako chlazený koláč s kečupem z obchodů Polotovary nebo sypkou směs na těsto od Vitany, největší šok přišel poté, když děti na začátku filmu zvednou telefon a do pár minut přijede chlapík s půlmetrovou pizzou. Jak je tohle možné? Proč tohle u nás nejde? A jak vlastně chutná taková pizza?  

2. Plechovky

plechovky Skoro každý sbíral plechovky. Vybírali jsme popelnice u benzínek, procházeli prázdné kupé u expresů ze Západu nebo jezdili na „lovy“ do DDR. A když jsme měli narozeniny, někteří z nás dostali i nějakou tu plnou plechovku z Tuzexu nebo obchodů Eso. No a tady v té rodině jich mají plnou lednici? Co je to za spravedlnost?  

3. Hvězdné války

SW O Star Wars jsme slyšeli jako o zlu ze Západu (částečně kvůli Reaganovu vesmírnému programu), které nás o to víc přitahovalo. Tyhle bijáky znali jen ti, co je viděli u sousedů (v Polsku nebo Maďarsku bez problémů běželi v kinech) a nebo se zúčastnili nějaké pirátské VHS projekce. A přitom Eliot má plný pokoj akčních Star Wars figurek a na Halloween se lidi převlékají za Yodu. Tak poběží to i u nás v kinech?  

4. Cyklotrial

BMX Ukažte nám na kluka, který po návštěvě kina nechtěl mít podobné kolo jako Eliot. Tlusté terénní ráfky, spojnice mezi řídítky... Po uvedení filmu v kinech musel československé firmě Velamos s jejich BMX 20 narůst odbyt tak o 1000 %. Co na tom, že to kolo vážilo asi 20 kilo a stálo necelých 5000 Kčs, tedy skoro dvojnásobek průměrného platu. Ale i tak ho musíme mít!  

5. Domácnost

domaci gadgety V jednom záběru vidíme Drew Barrymore, jak drží dálkáč od barevné televize (ten film se natáčel v roce 1981!), na televizi leží videoherní konzole a E.T. civí na telefon s tlačítky. A aby toho nebylo málo, v televizi běží ve všední den v poledne pohádky. Prostě sci-fi se vším všudy.  

6. Sluchátka

sluchatka U nás byla k sehnání pouze taková ta sluchátka s oranžovým molitanem, v Tuzexu se dalo sehnat i nějaké to lepší hi-fi zařízení, případně jste mohli frajeřit s podobným gadgetem jako měl Otík. Tak co to má proboha ten chlapec na hlavě? To chceme taky!  

7. Školství

skolstvi Krásně čistá a prosvětlená třída, designový nábytek, vědecké vybavení a k tomu živé pokusné exempláře. A proč my musíme jen plít plevel o pěstitelkách?  

8. Společenské hry

spolecenska hra Největší výstřelek společenských her byli okopčené Dostihy a sázky, jinak jsem si mohli zahrát maximálně Člověče nezlob se, Kloboučku hop nebo Prší. A tito chlapci (kromě toho, že si objednávají pizzu po telefonu a pijí nápoje z plechovek) hrají nějakou úžasnou stolní fantasy RPG. Kde se to dá sehnat?  

9. Bazény

bazeny Ke konci filmu se dětští hrdinové společně s mimozemšťanem vznesou na svých terénních kolech a my máme možnost prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Jenže pak přijde šok – téměř u každého domu je bazén! To byla poslední tečka, tady už nechceme žít, chceme do USA. Hned!  

Komentáře

Doporučeno pro vás