9 důkazů, že se naši pradědové měli lépe než my – G.cz
Vyhledávání

9 důkazů, že se naši pradědové měli lépe než my

Moje generace má s generací mého pradědy společnou jednu věc: Zažili jsme zrod nového státu. Co se ale za ty desítky let, které nás dělí, změnilo? Je toho dost, a bohužel jde o změny k horšímu.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 11.9.2018, 17:50

1. Hemživost

hemživost freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com Praděda nenosil v kapse mobil o výkonu menší elektrárny, a tak se nemusel bát o svou plodnost. Zároveň tehdy platila za zdaleka nejspolehlivější antikoncepční metodu přerušovaná soulož nebo intenzivní modlitba, takže každý měl pět až osm dětí a nikomu to nepřišlo divné.

2. Hospodaření

hospodaření shorpy.com I těch pět až osm dětí se dalo bez větších problémů uživit, a to i když praděda byl třeba švec nebo zedník (a prababička v domácnosti). Děti totiž tehdy z nějakého důvodu nepotřebovaly iPady ani soukromé psychology. Vlastně po většinu roku nepotřebovaly ani boty, a když na Vánoce dostaly hadrovou panenku, tak se z ní upřímně radovaly ještě v červenci.

3. Nošení práce domů

prace doma shorpy.com Dnes je skoro standardem, že spousta z nás přijde domů po hodinovém přesčasu a večer zapne notebook a dodělává resty. Praděda by se nám vysmál, tohle se prostě dřív nedělalo. Ostatně to nebylo ani technicky možné, protože nosit s sebou domů třeba obří účetní knihu bylo dost nepraktické. Stejně tak vás dřív nemohl šéf prudit urgentním úkolem v neděli odpoledne, protože nejbližší telefon byl v obecním hostinci.

4. Smažky

opium aeon.co Už i v malých městech je bohužel realitou, že se na veřejnosti poflakují trosky, které kdysi bývaly lidmi. V lepším případě jen vizuálně a čichově odpuzují či žebrají, v horším jsou agresivní. Za časů našich pradědů samozřejmě drogy existovaly taky, ale kuřáci opia se svojí vášni spořádaně oddávali ve speciálních podnicích mimo zraky veřejnosti. A bohatí a slavní kokainisté jako Hugo Haas se po ulicích neváleli.

5. Spánek

spanek shorpy.com Praděda šel spát, protože zapadlo slunce a byla tma. Elektřina nebyla zavedena zdaleka všude a petrolejem bylo potřeba šetřit. My chodíme spát, když máme dodělané pracovní resty, zkouknuté tři díly Game of Thrones a projeté fotky našich kamarádů na facebooku. Existují průzkumy, podle nichž lidé před sto lety spali průměrně devět hodin denně, zatímco dnes je to o tři hodiny méně. Což je hrůza.

6. Cestování

cestování flickr.com Ano, jezdíme se rozvalit k moři do Itálie mezi tlusté Němky, ale co z toho? Praděda dostal císařskou uniformu a procestoval v ní Evropu. Pokud pak přeběhl do ruských legií, tak si užil i hotovou cestu kolem světa: projel Asii a domů se dostal přes Ameriku. Nestálo ho to ani korunu; naopak - ještě dostával žold. A mohl cestou střílet po lidech, což vám dnes nedovolí ani na těch nejdražších safari.

7. Mediální klid

média promptinspiration.com Pradědův život se neřídil rytmem televize. Rozhlas nebyl pouhou kulisou k práci, ale bývalo zvykem ho poslouchat soustředěně. A noviny měly osm stránek, takže s nimi praděda byl hotov během polední pauzy nebo ranní kávy. Ve výsledku tak praděda měl čistou hlavu, zatímco my cítíme povinnost vyjadřovat se k aktuálnímu dění v Sýrii, sledovat anglickou Premier League nebo se bát eboly.

8. Styl

styl moderni-dejiny.cz Najděte si fotky z krize ze 30. let. I ve frontách na jídlo mají všichni vrstevníci vašeho pradědy klobouk a kabát, popřípadě sako. Dnes v klobouku potkáte leda tak přiteplené zpěváky a tanečníky. Politici z doby našich pradědů na sobě měli skvěle padnoucí obleky, které jim šil skutečný krejčí ve vyhlášeném salónu, a ne šestileté bangladéšské dítě v potemnělém sklepě.

9. Ženy

ženy tracker.czech-server.com Nebudeme podléhat klamu, že všechny ženy dřív vypadaly jako Adina Mandlová, ale míra elegance v ulicích bývala určitě o něco vyšší než dnes. I tehdejší sekretářky si údajně dokázaly našetřit na ručně šitý kostým třeba od Hany Podolské. A dostat se jim do kalhotek bylo podle všeho taky trochu pracnější než dnes, takže naši pradědové se mohli po každém zaskórování radovat z představy, že se jim podařilo něco mimořádného.

Nějaké výhody ale oproti pradědům máme - třeba lepší přístup ke skvělé whisky!

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu