fb pixel
Vyhledávání

81 let od vydání románu Hobit: 6 zajímavostí o jedné z nejoblíbenějších knih na světě

Před 81 lety poprvé vyšel fantasy román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, kterou napsal anglický spisovatel J. R. R. Tolkien. Neobvyklý zájem o knihu donutil autora vytvořit ještě trilogii Pán prstenů, která se stala ještě oblíbenější. Oba příběhy byly zfilmovány a setkaly se s obrovským úspěchem. Zde je šest zajímavostí o této oblíbené knize, která se v roce 1978 dočkala i českého překladu.

Martin Miko
Martin Miko 21.9.2018, 19:29

1. V polovině 19. století byl hobit (nebo též hobbet) výraz pro koš se semeny nebo objemovou a hmotnostní jednotku bušl, což bylo asi zhruba 25,4 kg kukuřice.

2. Když Tolkien začal používat výraz hobit, naznačoval tím jejich obydlí v norách (odvozenina z anglického hole-builder). Hobit je tak výraz pro vyhynulou rasu trpaslíků z indonéského ostrova Flores.

3. O první vydání v češtině se postaralo nakladatelství Odeon. Knihu přeložil František Vrba, který však tehdy měl zakázáno vydávat, a proto se rozhodl, že pod překladem bude podepsán jeho přítel Lubomír Dorůžka.

4. První filmová adaptace vznikla v roce 1966 v Praze. Jednalo se o animovaný film, kterého se ujal americký režisér Gene Deitch, který žije dodnes v Praze. Výtvarníkem filmu byl Adolf Born. Ze spolupráce nakonec vznikl dvacetiminutový snímek, který je dokonce na YouTube. Stačí zadat The Hobbit 1966.

5. V 80. letech vznikla díky studentům DAMU divadelní adaptace pod vedením Ctibora Turby a v druhé polovině 80. let dokonce vznikla audio verze pro rozhlas, kterou načetl Petr Nárožný.

6. Hraný film v režii Petera Jacksona vznikal v letech 2012 až 2014. Jednalo se o úspěšnou trilogii, která navazovala na Pána prstenů.

A zde si můžete přečíst o 7 filmech natočených podle románů mistrovského spisovatele Stephena Kinga.

Podobné články

Doporučujeme

Další články