1. Kolik to stálo?
100 miliard dolarů. Jedná se o nejdražší objekt vyrobený lidmi. Polovinu nákladů uhradila Amerika, zbytek daly dohromady Evropa, Rusko a Japonsko.
2. Jak se s tím parkuje?
Dost mizerně. I se solárními panely zabírá totiž ISS plochu hřiště na americký fotbal. Na délku má 109 metrů, takže to není žádný prcek, ačkoliv je uvnitř docela těsno.
3. Kolik to jede?
7,71 km/s. Ano, za sekundu. S tím ovšem souvisí i další otázka a to sice kolik to má najeto. ISS už se blíží ke dvěma miliardám nalétaných kilometrů. Může vás uklidnit, že prostě jen tak pluje, aniž by musela vynakládat nějakou zvláštní námahu. Přesto počítejte s nějakými opravami, pár modulům už brzo vyprší STK.
4. Kolik se do toho vejde?
Navzdory úctyhodným rozměrům i váze (420 tun) je ISS uvnitř asi tak prostorná jako nadprůměrně velký americký domek (šest pokojů, dvě koupelny, jedna kuchyň, sklep a terasa). Takže nic, kvůli čemu byste se chytráků v Houstonu museli ptát na cestu.
5. Kolik to má koní?
Kolem naší planety roztáčí ISS gravitace, takže nemá potřebu vlastního pohonu, ostatně celou ji na orbitu postavily jiné lodě. Její solární panely o ploše osmi basketbalových hřišť ale generují cca 125 koní. To stačí na to, abyste uvnitř mohli spát při rozsvícené lampičce.
6. Kolik to utáhne?
Planetku za to nezapřáhnete, ale transportní rameno unese až 110 tun. Bohatě to stačí k tomu, aby si ISS drapnula nějakou tu raketu nebo sondu, které zrovna fičí kolem, aby se stavila na čaj o páté.
7. Jaký to má výhled?
Překvapivě slušný. Akorát ne z velína. To by mohl být problém. Laboratoř na spodku stanice sice nabízí krásný výhled kolem dokola, ale v pilotní kabině je jen maličký otvor jako v tanku. Ale zvyknete si.
8. Předešlí majitelé?
Přes dvě stovky lidí z patnácti zemí světa. Chcete je všechny vyjmenovat? Asi ne. Teď už je vám ale jasné, že byste si měli před dalším používáním vyměnit potahy. Pro jistotu.