fb pixel 8 zajímavostí z dějin lidské sexuality, nad kterými by si ukroutil hlavu i Sigmund Freud – G.cz
Vyhledávání

8 zajímavostí z dějin lidské sexuality, nad kterými by si ukroutil hlavu i Sigmund Freud

Lidský život se točí pouze kolem sexu. Na tom se nic nezměnilo a nezmění.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 16.3.2018, 10:44

Sexualita je jedním z nejzábavnějších a nejdiskutovanějších fenoménů našeho života. Podíváme se proto na několik perliček z její dávné historie.

1. Ve starověkém Egyptě byl incest zcela samozřejmou záležitostí. Je známo, že faraoni si běžně brali za manželky své sestry, někdy dokonce i své dcery. Například Ramesse II. byl prokazatelným manželem hned několika svých dcer a královna Kleopatra, krásná milenka Caesara i Marca Antonia, byla provdána za svého mladšího bratra.

2. V Babylonii byla běžně rozšířená chrámová prostituce, přičemž k dispozici byli jak prostitutky, tak prostituti. Každá žena, která se chtěla vdát, se musela nejprve dobrovolně "prodat" v Ištařině chrámu.

3. Židovství s sebou přineslo zvyk takzvaného levirátního manželství. Po smrti staršího bratra si mladší musel vzít vdovu za manželku, a aby rod nevymřel, byly děti z tohoto sňatku považovány za potomky zemřelého. Notoricky známý je především příběh Onana, který po smrti nechtěl spát se ženou svého zesnulého bratra Hera a raději si pomáhal jinak. Bůh ho za to krutě ztrestal.

4. V Indii to ženy měly mnohem těžší. Po smrti svého manžela byly prostě upáleny. Tento zvyk, nesoucí název 'satí' je znám již ze 2. století před Kristem a možná by se objevoval i dnes, kdyby nebyl roku 1829 zakázán.

5. Autorem nejznámější knihy o sexu, Kámasútry, nebyl žádný zvrhlík, ale velice zbožný muž jménem Mallaniga Vátsjájana. Tento dobrý člověk se zasloužil o to, aby se k ženské rozkoši při sexu přistupovalo stejně jako k té mužské.

6. Jeden z nejznámějších antických filozofů, Sokrates, byl až příliš posedlý svými žáky, že s nimi zůstával i přes noc. Není divu, že jeho žena Xantipa na ně žárlila, a proto bývá její jméno spojováno se symbolem zlé a hádavé ženy. A přitom byla jen velice neuspokojena. Je také doloženo, že Sokrates svému milovanému žáku Platonovi radil, aby založil školu, jejímž vedoucími budou vždy milenci toho předchozího. Podle tohoto klíče vznikla Athénská Akademie.

7. Říká se, že spartská armáda byla tak silná a neohrožená z toho důvodu, že byla tvořena homosexuálními páry, které se vzájemně chránily, a proto byly v boji neporazitelné. Vojáci do ní narukovali už jako sedmiletí chlapci a byli celoživotně odloučeni od rodiny i od žen. Není proto divu, že zde homosexualita jen kvetla. Dokonce legendární spartský zákonodárce Lykúrgos údajně prohlásil, že dobrým občanem nemůže být ten, kdo nemá v posteli přítele.

8. Nejžádanějšími milenkami v Athénách bývaly takzvané "hétery". Byly to velmi vzdělané, krásné a nadané ženy, se kterými si muži mohli popovídat o filozofii, poslouchat jejich hru na loutnu a nakonec se s nimi vášnivě pomilovat. Za takovou společnost ale také utráceli celé jmění, zatímco jejich hloupoučké manželky doma sušily nejen prádlo.

A tady máte 19 důvodů, proč mít sex denně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články