fb pixel
Vyhledávání

8 vodních zážitků na závěr prázdnin

...protože putování po řekách a pobyt u vody nabízí člověku pocit plynutí (flow), který psychologové přirovnávají k meditaci.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 7.8.2017, 10:02

Z lodi se krajina mění v pomalejším rytmu než při pohledu z auta. Houpavý pohyb doprovázený šploucháním vln dostává lidský mozek do uvolněného stavu, přeje otevřené mysli a novým nápadům. Putování po řekách je díky tomu ideální relaxací. Kam se vypravit?

1. Sjeďte Sázavu nebo Berounku

Češi jsou národem vodáků, a pokud jste letní plavbu po některé z našich řek zatím nezkusili, měli byste to co nejdřív napravit. Ve Středočeském kraji se k tomu nejlépe hodí Sázava a Berounka a po krátkém zaškolení to zvládne každý (pokud se ale na plavbu na vlastní pěst necítíte, můžete využít služeb specializovaných vodáckých cestovek).

Na Sázavě je nejhezčí úsek pro vodní turistiku z Týnce do Davle, kde řeka pění přes kameny a vytváří peřeje. Na Berounce na lodi nevynechejte hluboká zalesněná údolí na Křivoklátsku, kam k hradu Týřovu jezdíval lovit ryby spisovatel Ota Pavel. Kilometráž, popisy jednotlivých úseků, statistiky sjízdných dnů v jednotlivých měsících roku a další důležité vodácké informace o středočeských řekách najdete třeba na www.raft.cz.

Co zažijete: legraci ve vodácké partě jako ze slavné knížky Zdeňka Šmída Proč bychom se netopili.

Více: nemáte loď? Na řadě míst podél řeky si ji můžete půjčit a po splutí vámi vybraného úseku ji o kus níž vrátit. Na Sázavě tuto službu najdete třeba na www.bisport.cz nebo www.dronte.cz, na Berounce na www.rekaberounka.cz nebo pujcovna-lodi-berounka.eu.

2. Dopřejte si vzrušení na divoké vodě

Ve středních Čechách najdete čtyři umělé kanály, kde můžete na kajaku nebo kánoji jezdit mezi brankami. V Brandýse nad Labem byl nedávno obnoven kanál se slalomovou dráhou a chystá se úprava překážek. Zajezdit si tu můžete v době tréninku členů místního vodáckého klubu nebo po domluvě kdykoli.

Další slalomový kanál v délce 350 m funguje v bývalé vorové propusti vltavského jezu Miřejovice u Nelahozevsi. Překážky jsou tu dřevěná vrata v ocelových rámech ocelové či kameninové roury a pneumatiky vylité betonem.

Kratší, mírně až středně obtížný kanál najdete v Roudnici nad Labem. Po rekonstrukci v létě 2014 nabízí jezdění třikrát v týdnu, po domluvě i jindy.

Čtvrtý středočeský kanál je situován na Berounce v prostoru jezu v Roztokách u Křivoklátu. Je dlouhý 200 m, ze kterých 120 m tvoří slalomová dráha. Obtížnost zdejší divoké vody bude vyhovovat začínajícím až středně zkušeným vodákům.

Co zažijete: adrenalin jako na horské řece

Více: kanalbrandys.cz, www.kanoistika-kralupy.cz, www.kkroudnice.cz, www.rakokanoe.cz

3. Svezte se na vodních lyžích

Ve středních Čechách si tento adrenalinový sport můžete vyzkoušet na více místech, ze kterých jsme pro vás vybrali tři. V Davli u Prahy se od dubna do září svezete po hladině Vltavy. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, naučí vás to tu a případné úspěchy (či neúspěchy) vám na vaše přání natočí na video. V Davli jsou k dispozici wakeski, párové, trikové a slalomové lyže nebo wakeboard.

Jen kousek od Davle proti proudu Vltavy leží Slapská přehrada. Na zdejší SKI dráze se kromě vodních lyží nebo wakeboardu můžete svézt i na nafukovacích atrakcích (kruhy nebo banán).

Chcete vyzkoušet jinou středočeskou řeku? V Křenku u Neratovic se svezete po hladině Labe. Pokud už lyžovat umíte, zdejší dráha splňuje kritéria pro pořádání závodů. Pokud to neumíte, čekají tu na vás zkušení instruktoři.

Co zažijete: pocit, že se vznášíte na hladině

Více: www.water-ski.cz, www.slapy-marine, czwww.waterskineratovice.cz

4. Projeďte se po přehradách na Vltavě

Vodní díla Orlík a Slapy jsou součástí takzvané Vltavské kaskády. Tato impozantní soustava celkem devíti přehrad se začala budovat už před osmdesáti lety. Při její výstavbě sice ve středních Čechách zanikly třeba slavné Svatojánské proudy, ale zase se objevily rozsáhlé vodní plochy, které jsou dnes ideální pro lodní výlety.

Pravidelné linky v délce přes sto kilometrů spojují Slapy, Novou Živohošť a Orlík s jihočeským Zvíkovem. Na objednávku se pak můžete středočeskou lodí vydat až do Podolska nebo Týna nad Vltavou. Výsledkem je lodní spojení tradičních středočeských letovisek a atraktivních památek, které můžete snadno spojit s dalšími druhy "měkké" turistiky v regionu. Co třeba lodní výlet na některý ze zdejších hradů a zámků?

Co zažijete: uklidňující pohled na jednu z největších vodních ploch v Česku, Velký empírový salón a Rytířský sál na Orlíku.

Více: www.lodnidopravaorlikslapy.cz

5. Vydejte se středními Čechami na lodi

Idylicky rovná krajina kolem Labe vypadá z paluby výletní lodi úchvatně, ale hlavně ji spatříte z jiné perspektivy. Vydejte se na pravidelnou nedělní plavbu mezi Nymburkem, Hradišťkem, Kerskem a Ostrou. Můžete tak navštívit třeba jezdeckou školu Equus Kinský v Hradišťku, Hrabalovo Kersko spojené s jeho románem Slavnosti sněženek nebo vesnici staročeských řemesel Botanicus.

Na lodi se přepravují i kola. Plavbu tedy lze využít i v návaznosti na Hrabalovu nebo Labskou cyklostezku. Další možností je lodní výlet z Nymburka do Kolína a zpátky. Cestou tam i zpět loď na soutoku Labe a Cidliny zastavuje u výletní restaurace. A konečně třetí variantou je pravidelná plavba z Kolína do Poděbrad výletní lodí Kolinea.

Láká vás Vltava nespoutaná přehradami? Zamiřte do přístavu a rekreačního areálu Marina Vltava nedaleko Nelahozevsi. Čeká vás tu hodinová projížďka po řece s pohledem na zámek Nelahozeves, Miřejovickou plavební komoru a město Kralupy. Anebo v Praze nasedněte na historický kolesový parník a rozjeďte se na Slapy nebo do Mělníka.

Co zažijete: absolutní klid, vůni řeky a výhledy na pozůstatky polabských a povltavských lužních lesů.

Více: www.polabinalodi.cz, www.kraljiri.cz, www.kolinea.cz, www.marinavltava.cz, www.paroplavba.cz.

6. Jachtujte po hladině Orlíku

Výhodou přehrady na pomezí středních a jižních Čech je členitost pobřeží a množství přístavů, ve kterých můžete zakotvit. Se svou délkou přes 60 km je Orlík zároveň přehradou, na které si užijete nejdelší plavbu v Čechách. Nejde ale jen o zážitek ze samotné plavby. Jachta se dá využít i jako dopravní prostředek pro výlety na zdejší hrady a zámky Orlík a Zvíkov nebo na přehradní elektrárnu. Na palubě se můžete jen tak slunit s knížkou, rybařit… Na Orlíku najdete dvanáct kotvišť kotvišť. Oblíbená je třeba Radava v nejširším místě nádrže na hranici Středočeského kraje.

Nemáte jachtu? Žádný problém, půjčte si ji! Několik půjčoven na Orlíku nabízí nejen samotné lodě (s motorem i bez), ale i kurzy jejich ovládání. A nemusíte zůstat jen na Orlíku. Po Vltavě se na jachtě můžete vydat všude, kde je řeka splavná. Informace o překonávání plavebních komor a jezů, o středočeských marinách a dalších důležitých místech vaší plavby najdete na marinanet.cz a www.jachting.info.

Co zažijete: pocit svobody z volného pohybu po hladině

Více: www.yachtclubbarrandov.cz, www.sporteli.cz

7. Chyťte si rybu

Abyste mohli rybařit na českých řekách a rybnících, musíte být držitelem rybářského lístku a členem některé z místních organizací rybářského svazu. Zdá se vám to zbytečně složité? Druhou možností jsou soukromé rybářské revíry, kde žádné formality nepotřebujete. Prostě si jen zaplatíte povolenku na určitou dobu (třeba půl dne), půjčíte si prut, sednete si k vodě a nahodíte. Pokud něco chytnete, můžete si rybu odkoupit.

Příkladem je třeba středočeský soukromý revír Domousnice (rybydomousnice.wbs.cz), ležící jen pár kilometrů od Mladé Boleslavi. Na zdejším dvouhektarovém rybníku můžete ulovit trofejní kapry, amury, pstruhy, štiky, sumce, candáty nebo úhoře.

Co zažijete: vzrušení, když se váš splávek začne pohupovat, a pravěký pocit vítězného lovce, až budete mít rybu bezpečně v podběráku.

Více: www.chytej.cz. Ve středních Čechách si tu můžete vybrat z více než třicítky soukromých rybářských revírů.

8. Odpočiňte si na hausbótu

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo žít pár dnů na lodi? Stát se kapitánem své dovolené a vyrazit na netradiční plavbu po středočeských řekách je jednodušší, než se na první pohled zdá. Existují firmy, které vám to celé zařídí "na klíč". Stačí si jen vybrat obytnou loď, zvolit místo plavby a rezervovat termín. Že jste loď nikdy neřídili? Stačí k tomu krátké zaškolení, žádné kapitánské zkoušky nejsou třeba. Po celou dobu plavby budete mít navíc k dispozici asistenční službu.

Jak Vltava, tak i Labe nabízejí množství romantických zákoutí, kde se čas zpomalí a plyne líně jako okolní voda. I důvěrně známá místa vypadají z paluby vlastnoručně řízené lodě úplně jinak. A kam dojedete, tam přímo na palubě přespíte.

Co zažijete: kormidlo v rukou, lehké pohupování a pocit, jaké je to být vlastním pánem.

Více: www.vltavaslodi.cz

A TADY si přečtěte, jak sjet pražské jezy na seakayaku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články