Praha jinak: na mořském kajaku pod Karlovým mostem – G.cz
Vyhledávání

Praha jinak: na mořském kajaku pod Karlovým mostem

K novým zážitkům často stačí jen změna perspektivy. Že znáte hlavní město? To můžete tvrdit až poté, co v centru Prahy sjedete pár jezů.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.5.2017, 07:03

Organizované vyjížďky historickým centrem metropole po Vltavě v mořském kajaku vlastně nejsou až tak překvapivé. Spíš si říkáte: „Jak to, že to ještě nikoho nenapadlo?“ První byl Petr O. Novotný, který na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK vyučuje vodáctví a vodní sporty. Vyzkoušeli jsme to a můžeme odpřísáhnout, že jeho nápad je prostě bomba. Nebo spíš nová pražská atrakce, kterou prostě nesmíte vynechat.

Sjeďte Šítkovský jez

U ústí Botiče u Železničního mostu pod Vyšehradem je už nějakou dobu zakotvený Kajak Beach Bar. Jde o kombinaci plovoucí hospody, pískového hřiště na plážový volejbal a sauny s možností zchlazení přímo v řece. Petr odtud dvakrát týdně vyplouvá se zájemci o kondiční pádlování po Vltavě. Sjet Šítkovský jez u Jiráskova mostu je pro dlouholetého vodáckého instruktora hračka, a rád vás to naučí.

Jezy jsou ale asi jediný adrenalin, který na pražské vodě zažijete. „Řeka Bedřicha Smetany“ je v hlavním městě klidná jako beránek, takže se na ni nemusejí bát vyrazit ani naprostí začátečníci. Že jste v lodi ještě nikdy neseděli? Účastník řady expedic na nejdivočejší řeky světa vás naučí vodácké základy a vysvětlí techniku pádlování i ovládání plavidla. Mořský kajak je navíc až neuvěřitelně stabilní plavidlo. Abyste se v něm zvrhli, museli byste na něm záměrně dělat pitomost a pořádně ho rozhoupat. Ještě se bojíte?

Noční siluety

Kondiční pádlování se ale dá pojmout i jako projížďka starou Prahou. Kromě jezů a plavebních komor si na mořském kajaku třeba sjedete Čertovku nebo podjedete Karlův most. I když jste rodilí Pražáci, spatříte své město ze zcela nové a nečekané perspektivy. Jiné pohledy na památky, jiné siluety nábřeží… A navíc i jiné pocity, protože se paradoxně sami stanete atrakcí. „Turisti si nás na kajacích často fotí a mávají nám,“ směje se Petr.

Pádlování po Vltavě si navíc můžete zpestřit tím, že vyplujete až navečer. Temné pražské jezy si pak sjedete s čelovkami a proplujete kolem nasvícených siluet Tančícího domu, Národního divadla a Hradčan.

Útočící labutě?

Dalším důvodem je relativní samota. „Praha je plná lidí, ale řeka je skoro prázdná,“ vysvětluje Petr. „Vltava je zónou klidu, kde může být člověk uprostřed města skoro sám. V kajaku na řece zažijete pocit nezávislosti. Vyšehrad, Tančící dům, Národní divadlo nebo Čertovku.“

Pádlování po Vltavě je prostě naruby, naopak, jinak a obráceně. Labutě, které před vámi budou utíkat po hladině, si jen nesmíte plést s krvelačnými útočícími opeřenci ze slavného Hitchcockova hororu Ptáci (1963).

Vice: www.kayakbeachbar.cz

Podobné články

Doporučujeme

Další články