8 věcí, které majitele zrcadlovek vytáčí k nepříčetnosti – G.cz
Vyhledávání

8 věcí, které majitele zrcadlovek vytáčí k nepříčetnosti

Amatérští fotografové s profesionálními ambicemi jsou občas z naprosto nevinných poznámek úplně na oběšení...

Václav Rybář
Václav Rybář 16.8.2014, 18:45

1. Když jim říkáte, že váš telefon má víc megapixelů

1 Počet megapixelů o kvalitě fotky vypovídá jen částečně. Mnohem důležitější je velikost senzoru. Ten je v mobilu hodně miniaturní, na rozdíl od profesionálních zrcadlovek za padesát tisíc.  

2. Když se ptáte, jaký má jejich pevné sklo zoom

2 Pevné sklo zoom nemá, proto se jmenuje pevné sklo. Umí být hodně drahé, ale poskytuje také bezkonkurenční světelnost a obraz bez optických vad. O obojím se kompaktům nebo i levným plastovým seťákům může jen zdát.  

3. Když vás zajímá, jestli jejich foťák umí video ve 4K

3 Málokterý mobil opravdu točí plné 4K rozlišení, většinou si k tomu pomůže nějakým přepočítávacím podvodem. Full HD navíc úplně stačí. Rozlišení je podobně jako v případě megapixelů jen orientační hodnota. Mnohem důležitější je datový tok, který mají foťáky několikanásobně vyšší než mobily.  

4. Když máte pocit, že čím delší objektiv, tím lepší foťák

4 Naopak... tzv. pancake objektivy (ty hodně, hodně kraťoučké) patří často ke kvalitnějším. Dlouhá skla, tzv. teleobjektivy, slouží k tomu, aby k vám dění přitáhly. Jsou to obří optické zoomy, se kterými můžete sledovat divou zvěř nebo divé celebrity (pokud jste paparazzi). V reálu ovšem podobná skla jako mají např. sportovní fotografové nepotřebujete. Můžete se k objektu jednoduše přiblížit a bude vám stačit levný teleobjektiv s průměrnou optikou.  

5. Když si pletete zrcadlovku s ultrazoomem

5 Ano, na první pohled vypadají stejně, ale vysvětlit ten rozdíl by bylo opravdu na dlouho. Ultrazoom je prostě jen kompakt s lepším objektivem a větším rozsahem optického zoomu. Je většinou celý z levného plastu, extrémně lehký a dělá jen o trochu lepší fotky než kompakty do kapsy. Srovnávat jeho optiku s dospělou zrcadlovkou je k smíchu.  

6. Pokaždé, když na vás namíří aparát, usmějete se

6 I amatérští fotografové jsou občas tak trochu šmíráci, chtějí zachytit přirozenou situaci, atmosféru nebo okamžik spontánního charakteru. Jenže kdykoliv na vás potají namíří foťák, otočíte se přímo do objektivu a usmějete se. Je to přirozená reakce ze školních fotek, ale než vám kamarád fotograf vysvětlí, že chce abyste se „chovali přirozeně“, většinou to chvilku trvá. Některé lidi k přirozenosti tváří v tvář foťáku dokonce ani donutit nelze.  

7. Když jim říkáte, že dobrý fotograf má buď Canon nebo Nikon

7 Jistě, tenhle sparťansko-slávistický souboj už trvá dlouhá léta, ale poslední dobou se objevuje mnohem víc srovnatelných soupeřů. Např. Panasonic se svou řadou GH, která vychází vstříc hlavně lidem, co se zrcadlovkou chtějí i natáčet, a také celkem schopná Sony se svým modelem A7. Když ale přijdete k laikovi s tím, že máte Panasonic nebo Sony, pravděpodobně vás budou považovat za druholigového fotografa. Nesnažte se jim to vymlouvat, je to marná práce.  

8. Když jim řeknete, že s tak dobrým foťákem se ty fotky dělají samy

8 Jen počkejte, až si ho koupíte taky. Buď budete mít odvahu jim říct, že jste kecali a jejich fotky oproti těm vašim nestojí za nic, nebo si vymyslíte podobně šroubovanou pochvalu.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články