fb pixel 8 sopek, na které se můžete zajít podívat – G.cz
Vyhledávání

8 sopek, na které se můžete zajít podívat

Jestli vás někdy po výletu na Milešovku napadlo, jaké by to bylo vyrazit si na nějakou opravdovou sopku, máme pro vás pár tipů. Možná máte po výbuchu chilské sopky Calbuco ke kráterům větší respekt než obvykle, ale vězte, že to za to stojí.

Tomáš Marný
Tomáš Marný 2.5.2016, 19:50

1. Poás, Kostarika

01-1024px-Poas_crater http://commons.wikipedia.org

Stále činná sopka ve střední Americe, na které vás jistojistě zaujme krásné barevné jezírko v kráteru. Plavky ale nechte doma, protože voda v něm je tak kyselá, že byste z ní už nevylezli...

2. Mount Kilauea, Havaj

02-1024px-Puu_Oo_looking_up_Kilauea_-_edit http://commons.wikipedia.org

V havajštině slovo kilauea znamená „stříkat" nebo „hodně se rozšiřovat". Je to jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě po jehož úbočí stále teče proud lávy, a to už od roku 1983. Průměrně je to 400 000 m³ lávy denně.

3. Sierra Negra, Galapágy

03-1024px-Volcan_sierra_negra http://commons.wikipedia.org

Když už se někdy dostanete na Galapágy, odtrhněte se na jeden den od želv a podobné havěti a vypravte se do hor. Třeba na sopku Sierra Negra. Obrovská kaldera 7x10,5 km je největší na souostroví a - světe, div se - má černou barvu!

4. Pinatubo, Filipíny

04-1024px-Mount_Pinatubo_20081229_01 http://commons.wikipedia.org

Je to neuvěřitelné, ale v kráteru na sopce Pinatubo se můžete vykoupat v průzračném jezeře, a to i přes to, že v červnu 1991 se tu odehrála druhá největší sopečná erupce 20. století. To, co tenkrát vypadalo jako peklo, se teď tváří jako ráj. Akorát to může zase kdykoli bouchnout...

5. Bromo, Indonésie

05-1024px-Mtbromo http://commons.wikipedia.org

Na Bromo se můžete dostat jak pěšky, tak i autem (pokud si za to zaplatíte). Odměněni budete impozantními výhledy na okolní sopky a kopce, protože nic jiného tu není.

6. Sakuradžima, Japonsko

06-Kagoshima_and_Sakurajima http://commons.wikipedia.org

Jedna z nejaktivnějších japonských sopek Sakuradžima se nachází na ostrově Kjúšú. Od roku 1955 prakticky neustále chrlí sopečné plyny a popel, ale ta největší show se tu odehrála už v roce 1914. Po mohutné explozi se malý ostrůvek, na kterém sopka byla, zvětšil natolik, že se spojil s okolní pevninou a vytvořil tak poloostrov. A tak to zůstalo dodnes.

7. Vesuv, Itálie

07-1024px-Vesuvius_from_plane http://commons.wikipedia.org

Poslední velká erupce Vesuvu nebyla ta, která pohltila nedaleké Pompeje, ta je jen nejznámější. Vesuv naposledy bouchl v roce 1944. Od té doby je klid a můžete se vypravit až na okraj kráteru. Mějte ale na mysli, že podle výpočtů už má další velká exploze Vesuvu zpoždění...

8. Pacaya, Guatemala

08-Volcan-de-pacaya http://commons.wikipedia.org

Na nejaktivnější sopce Guatemaly Pacaye si dejte pozor na stálé lávové řeky, které po úbočí stékají od roku 1965. Kvůli lávě se také nedostanete přímo ke kráteru, ale pouze na nedalekou plošinu. I tak ale budete mít strach.

A jaké to je, když spadnete přímo do sopky, si můžete přečíst TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články