fb pixel 8 nejoblíbenějších prezidentských limuzín – G.cz
Vyhledávání

8 nejoblíbenějších prezidentských limuzín

Ne každý si může nechat vyrobit auto na zakázku nebo má možnost vlastenecky jezdit v domácím výrobku. Jaký luxus na čtyřech kolech frčí u prezidentů napříč zeměkoulí?

Václav Rybář
Václav Rybář 23.4.2015, 09:00

1. Maybach

Občas se prostě nesmíte žinýrovat a musíte ukázat všem ostatním, že na to máte. Mercedes v roce 2002 restartoval svou starou ultraluxusní značku tak, že postavil extrémně dlouhé a přepychové eSko. Potentáti všech zemí se samozřejmě chytli, takže najdeme Maybach 62 s obřím interiérem, motorem a spotřebou v prezidentských garážích Ázerbájdžánu, Bruneje, Ománu, Malajsie nebo Thajska. Co do počtu zářezů v prezidentských konvojích ale přeci jen vede pokornější eSko. Maybach se v roce 2013 přestal vyrábět, ale Mercedes letos přichází s jeho duchovním nástupcem S600 Pullman by Maybach. To aby bylo stárnoucí dvaašedesátky za co měnit.

2. Mercedes-Benz S-Klasse

Možná to není vrchol automobilového designu, ale Mercedes-Benz třídy S už několik dekád udává směr. Objevují se v něm technologie, o kterých si zbytek automobilového světa může ještě pár let nechat zdát. Je rychlý, pohodlný, luxusní a lze ho poměrně snadno zneprůstřelnit. Je to zkrátka ideální limuzína, která na první i poslední pohled křičí, že na to máte a že jste důležití. Nestihneme ani vyjmenovat všechny prezidenty a vládní zástupce světa, protože eSko mají rádi snad úplně všude: Německo, Rakousko, Egypt, Irsko, Jižní Korea, Kuvajt, Litva, Rumunsko, Srbsko, Singapur, Slovensko, Španělsko, Thajsko, Turecko, Ukrajina nebo Uzbekistán. A to jsme určitě ještě na celou řadu jiných zapomněli.

3. Audi A8L

Prodloužená áosmička je reprezentativní a prostornou volbou, ačkoliv většinou zbude spíš na nejvyšší představitele vlády. Najdou se ale i skromní prezidenti, kteří se s ní rádi svezou. I u nás jsme takové měli. Momentálně nejluxusnější Audi sedlají prezidenti Argentiny, Estonska, Maďarska, Izraele, Slovinska, velkovévoda z Lucemburku, dánská a norská královská rodina. A samozřejmě Angela Merkelová, která jako německá kancléřka musí střídat Mercedes, Audi, BMW a Volkswagen tak, aby se žádná ze značek neurazila.

4. BMW řady 7

V celé řadě prezidentských nebo ministerských garáží se nerozlišuje mezi eSkovým mercedesem, osmičkovou audinou a sedmičkovým bavorákem. Prostě jsou k dispozici všechny a jezdí se tím, co právě přijde pod ruku. Tak je tomu v Německu, Rakousku, Bulharsku, Belgii, Chorvatsku, Keni, Kuvajtu, Nigérii nebo Portugalsku. V Čile, Kolumbii, Litvě, Polsku, Jižní Africe, Tchajwanu nebo na Kypru. To už je slušná řádka zemí, ve kterých se s bavorskými vrtulemi musí počítat.

5. Mercedes-Benz G-Klasse

Občas ale místo limuzíny potřebujete tank, který se tváří, že dokáže zdolat každý terén. Géčko od Mercedesu vychází z armádního džípu, takže je mimo silnici opravdu hodně schopné. A díky svému hranatému designu vypadá dostatečně výhružně. Na chuť mu přišli třeba v Bruneji, Kambodži, Nikarague a v mnoha afrických státech. Je to auto, které hlásá, že přijíždí vojevůdce nebo generál. A to se mnoha radikálnějším prezidentům líbí.

6. Lexus LS600h

Jedna z prvních zelených limuzín, která se rozměry, luxusem a všemi myslitelnými doplňky skoro vyrovná německému triu. Možná i proto ji rakouská vláda milostivě zařadila do svého vozového parku. Jinde s ní ale počítají v první řadě, protože se chtějí tvářit eko. Lexus najdeme v garážích Bolívie, Čile, Dánska, Hongkongu, Islandu, Japonska, Monaka či Norska. Na v Evropě celkem opomíjenou značku celkem slušné skalpy, nemyslíte?

7. Bentley Mulsanne / Flying Spur

Opulentní britskou limuzínu kromě královské rodiny používá jen pár dalších monarchů, např. velkovévoda Lucemburský či dánská královna (hlavně při ceremoniích, jindy se jezdí výše zmíněným Lexusem). Důvod? Bentley až příliš předvádí, že se topíte v penězích. Celé řadě afrických diktátorů a některým sultánům ovšem tenhle zdánlivý nepoměr mezi jejich majetkem a majetkem jejich poddaných vůbec nevadí. Bentley překvapivě vyhrává nad Rolls Roycem, ale ve většině případů platí, že jde jen o zlomek vozových parků. Bentley je také oficiální prezidentskou limuzínou ve Vietnamu či Venezuele.

8. Chevrolet Suburban

V řadě prezidentských kolon má Chevrolet Suburban místo někde uprostřed a většinou se v něm tísní pět, šest po zuby ozbrojených bodyguardů nebo členů speciálních jednotek. Je to také vůz, do kterého většinou prezidenta naloží, když se něco pokazí a hlavní limuzína je vyřazena z provozu. Suburban je odolný a spolehlivý. V Mexiku a Panamě ale přestavěli tyhle obří SUV na oficiální prezidentské limuzíny. Ano, máte z nich respekt, ale ve většině případů máte také pocit, že přijela buď hiphopová superstar nebo muži v černém.

A TADY máte článek o legendární hippie dodávce.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články