8 nejkradenějších typů knížek v knihovnách – G.cz
Vyhledávání

8 nejkradenějších typů knížek v knihovnách

Až pět procent vší literatury ve veřejných knihovnách padne za oběť zlodějům nebo lidem, co je zapomenou vrátit. Co se krade nejvíc? Výsledky vás nejspíš nepřekvapí.

Václav Rybář
Václav Rybář 17.10.2017, 08:00

1. Lechtivé časopisy

sports_illustrated

Playboy ve veřejných knihovnách nebývá, ale časopisy jako Sports Illustrated ano. Patří zdaleka k nejkradenějším, a proto bývají k vyzvednutí u služby. Tam si je vyzvedávají jen ti nejodvážnější honiči, samozřejmě oproti záloze nebo průkazu.

2. Knihy o (erotickém) umění

erotic

Když se začaly monitorovat časopisy, přesunuli se příznivci tištěné masturbace k umění. I pár náčrtků v Kámasútře nebo nějaké dobové plakáty přece udělají dobrou službu. Druhou část lupičů pak tvoří studenti umění, kteří to... myslí upřímně.

3. Školní podklady

testy

Přípravy na nejrůznější zkoušky, testy nanečisto, ale i klasické učebnice. Tyto knihy patří ve většině knihoven k titulům se zvýšenou ostrahou. Přesto patří k těm, co se vrací nejpozději nebo vůbec.

4. Průvodce po čemkoliv

guides

Znáte to, jedete na dovolenou a nechce se vám za devět stovek kupovat něco od Lonely Planet nebo Rough Guide. Půjčíte si to v knihovně, pak vám to na pláži sežere dikobraz, a vy se musíte dlouhé týdny vymlouvat knihovnici, že to „někde doma určitě leží zahrabaný pod špinavým prádlem".

5. Motivační literatura

midasss

A teď nemyslíme zrovna anarchistickou knížku jménem „Steal This Book", ta si o to vyloženě říká. Divili byste se, kolik úspěšných manažerů, řečníků, matek nebo makléřů po úspěšném restartu kariéry zapomene na instituci, která jim poskytnutím motivační Bible umožnila nahrabat obrovský majetek. Nevděčníci.

6. Slavní rebelové

bukowski

Bukowski, Burroughs, Kerouac... jsou nadčasoví, u mládeže oblíbení a rádi se vzpírají pravidlům. Třeba pravidlům zápůjčky. Není divu, že např. Bukowski je v seznamu nejkradenějších autorů. Jeho fanoušci zkrátka mají autority na háku tak nějak z principu. Autority to naštěstí vědí a tyhle zápůjčky vymáhají s větší razancí.

7. Mainstream

hunger_g

Chcete si v knihovně půjčit Pána prstenů, Harryho Pottera nebo Hunger Games? Hodně štěstí, buď jsou zabookované na týdny dopředu nebo se naopak už pár týdnů toulají u některého klienta. Autoři si za to mohou sami, těch několik set stránek přece vyžaduje trochu času, no ne?

8. Esoterika / paranormální jevy

hypno

To první je populární v Česku, to druhé zejména v Americe. V obou případech se zřejmě klientky snaží pomocí nově nabytých schopností nechat knihy zmizet. Evidence knihovny je ovšem silnější než jakákoliv přírodní nebo černá magie.

A TADY se seznamte s novým krutým trendem v seznamování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články