fb pixel 8 nejdražších chyb historie – G.cz
Vyhledávání

8 nejdražších chyb historie

Nešli jste na koncert a on byl super? Zapomněli jste v MHD mobil? Smůla, proti lidem z tohohle článku jste pořád absolutní žabaři.

Václav Rybář
Václav Rybář 10.1.2018, 08:51

1. Ronald Wayne se vykašlal na Apple (22 miliard dolarů)

wayne

Tohle je spíš hypotetický fail, ale naprosto obludných rozměrů. Apple měl totiž původně tři zakladatele. Vedle Steva Jobse a Steva Wozniaka to byl ještě Ronald Wayne, zkušený obchodník, který měl fungovat jako dospělák, co ta dvě IT děcka od sebe bude odtrhávat, až se začnou hádat. Wayne ale počítačům nerozuměl a moc firmě nedůvěřoval. Bál se, že v případě krachu bude všechna zodpovědnost na něm. A proto se po dvou týdnech nechal ze smlouvy vyplatit za mrzké dva tisíce dolarů.

2. Špatně našroubovaný uzávěr ventilu na ropné plošině (3,4 miliardy dolarů)

Jeden z vysokotlakých ventilů na ropné plošině Piper Alpha byl v roce 1988 během údržby dočasně nahrazen bezpečnostní zátkou, která měla zabránit úniku, ale rozhodně nemohla udržet tlak při plném provozu. Operátorovi to ale nikdo neřekl, takže při opětovném spuštění roura explodovala a vzala s sebou celou kontrolní místnost, která stála hned vedle. Následný požár měl celkem 167 obětí a likvidace jeho následků šla do miliard.

3. Záměna formulářů (225 milionů dolarů)

finance

V roce 2005 chtěl jeden japonský bankéř prodat pouhou jednu akcii za 610 tisíc jenů (zhruba pět tisíc dolarů). Jenže si spletl políčka a místo toho prodal 610 tisíc akcií za jeden jen. I když se snažil operaci zrušit, burza ji přijala a společnost Mizuho Securities tak byla rázem o 225 milionů dolarů chudší.

4. Libry vs. kilogramy (125 milionů dolarů)

Programátoři ze společnosti Newtons použili při programování orbitálního satelitu pro NASA ve výpočtech jiné jednotky (libry místo kilogramů). Satelit mířící k Marsu tak vyžadoval krátce po startu několik korekcí, než se neočekávaně zřítil do atmosféry Marsu, protože vyletěl z orbitu. Chybička se holt vloudila.

5. Vysavače peněz (74 milionů dolarů)

hoover

Britská pobočka slavného výrobce vysavačů jménem Hoover se na začátku devadesátých let rozhodla čelit nezájmu zákazníků marketingovou akcí. Kdo si koupí vysavač, dostane zpáteční letenku kamkoliv do Evropy nebo USA. Chytří markeťáci už si ale nespočítali, že ceny některých letenek mnohonásobně převyšují ceny jejich nejlevnějších vysavačů. Tisíce lidí si koupili vysavače za 200 liber a pak požadovaly letenky v deseti až dvacetinásobné hodnotě. Společnost musela závazky dodržet a britská pobočka krátce nato zkrachovala a byla odprodána konkurenci.

6. Dvakrát měř... (68 milionů dolarů)

SNCF, provozovatel francouzských železnic, si zadělal na pořádně mastný účet, když před lety objednával nové vlaky. Někdo totiž změřil odstup nástupišť od kolejí tzv. od oka a po dodávce vlaků se muselo 1300 nástupišť zkracovat o pár centimetrů, protože se na ně vlaky nevešly.

7. Freudovský překlep (10 milionu dolarů)

yellow_

Gloria Quinan provozovala cestovní kancelář jménem Exotic Travel Services a v roce 1988 si dala inzerát do americké edice Zlatých stránek. Editor se ovšem přepsal a inzerát vyšel pod názvem Erotic Travel Services. Gloria zažalovala společnost o ušlý zisk a ztrátu dobrého jména. Mimosoudně si tak přišla na 10 milionu dolarů.

8. Podezřele levné letenky (7,72 milionů dolarů)

V roce 2006 se na webu italských aerolinek Alitalia objevily letenky z Toronta na Kypr. Byznys třída měla správně stát 3900 dolarů, ale někdo se překlepnul a letenky se daly objednat za 39 dolarů. Než si webmaster všimnul chyby, prodalo se dva tisíce letenek. Rozdíl v ceně pak musela společnost zamáznout z vlastní kapsy.

A TADY máte 8 nejcennějších obálek Playboye.

Podobné články

Doporučujeme

Další články