8 maličkostí, kterými si dělejte radost – G.cz
Vyhledávání

8 maličkostí, kterými si dělejte radost

Drobné radosti a příjemné zážitky každý den jsou pro psychickou pohodu důležitější než kdejaká luxusní dovolená!

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 9.12.2016, 08:00

1. Radujte se z dobře uvařeného jídla
Nezáleží na tom, zda jste jídlo uvařili vy sami nebo ho jíte v restauraci. Pokud vám chutná, užívejte si to. Rozmazlujte své chuťové pohárky a dopřejte jim jednou za čas něco lahodného. Jde to i bez výčitek – nemusí jít o něco nezdravého. Na mnoha dobrotách je skvělé právě i to, že jsou zároveň zdravé.

2. Obejměte toho, na kom vám záleží
Někteří lékaři doporučují objímat se alespoň 8x denně pro šťastnější a lepší vztah. Na lidské zdraví má velmi silný vliv neuropeptid oxytocinu, který se v lidském těle vyskytuje přirozeně a vylučuje ho podvěsek mozkový. Tento hormon přezdívaný také jako „hormon lásky“, se uvolňuje právě při fyzickém dotyku. Objímání uvolňuje napětí a stres a má příznivý vliv na tlak a tepovou frekvenci.

3. Zůstaňte celý den doma v pyžamu
Už jste unaveni z každodenní péče o svůj zevnějšek, z oblékání se do formálního oblečení do práce a víte, že máte celý den jen pro sebe? Zkuste zůstat celý den v pyžamu, pusťte si vaši oblíbenou hudbu nebo filmy a relaxujte. Odpočinek je velmi důležitý a vůbec nevadí, že za celý den „nic“ neuděláte.

4. Pozorujte noční oblohu
Noční obloha je něco fascinujícího. Hvězdy sledovali již staří Egypťané, kteří považovali znalost nebeských dějů za boží dar. Mnoho vědomostí bylo ale bohužel zaznamenáváno jazykem pro nás těžko pochopitelné symboliky. Tak, jako jsou dnes podle souhvězdí pojmenovaná jednotlivá znamení zvěrokruhu, byla tenkrát spojována s bohy a posvátnými zvířaty. Vyrazte v letní jasné noci s partnerkou či partnerem na procházku a užívejte si tajemno a hřejivý pocit, který noční obloha nabízí.

5. Radujte se z prodlouženého víkendu
Chystáte se na výlet, který vám zabere celý víkend, ale máte ještě hromadu práce doma či na zahradě? Právě v takovém případě vám udělá největší radost prodloužený víkend. Podle některých studií je pro psychickou pohodu prospěšnější vícekrát za rok kratší volno než jedna jediná dlouhá dovolená ročně.

6. Jděte si zacvičit a užívejte si ten pocit po fyzické námaze
Je obecně známo, že se při fyzické aktivitě v těle vyplaví tzv. hormony štěstí – endorfiny. Ty mají podobné účinky jako narkotika, ovšem bez škodlivého vlivu na váš organismus. Dopřejte si několikrát týdně tento skvělý pocit. Endorfiny navíc posilují imunitní systém, a podporují rychlejší léčbu, takže jsou jakousi prevencí před nachlazením a onemocněním.

7. Zdřímněte si během dne
Stane se vám, že o víkendu usnete po obědě u televize? Vůbec si to nevyčítejte. Naopak. Váš organismus si potřebuje odpočinout po náročném týdnu v práci a je úplně nejlepší, když si o to sám řekne právě tímto způsobem. Navíc, když takhle usnete v objetí se svými dětmi nebo s partnerem či partnerkou, bude to mít podobný účinek jako objímání.

8. Užijte si vůni kvalitní kávy
Pro mnohé z nás by to nebyl ten pravý začátek dne bez šálku lahodné kávy. Ten pocit, když vás probudí vůně čerstvě namleté a uvařené kávy, je prostě jedinečný. Udělejte radost svému protějšku a uvařte mu po ránu jeho oblíbenou kávu ještě dříve, než vstane z postele. S kapslovými kávovary to jde snadno a své oblíbené nápoje si můžete připravit jak vy, tak i vaše děti. (My si oblíbili kávy a horké čokolády z kávovaru Tassimo.)

A TADY máte 5 dobrých tipů, jak být v novém roce fit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články