fb pixel 8 lidí, kteří zbohatli na blbostech – G.cz
Vyhledávání

8 lidí, kteří zbohatli na blbostech

Někdo se plahočí v potu tváře celý život, jiný jen schválně či náhodou zakopne o hrnec plný zlata...

Václav Rybář
Václav Rybář 11.9.2016, 17:00

1. Domény

Tenhle nápad už asi nezopakujete, ale na včasné koupi těch správných generických domén a jejich následném spekulativním prodeji mnozí vydělali miliony. Pak se objevili tací, kteří nápad zopakovali např. s příchodem Facebooku, a také jsou tu ti, co vydělali na překlepových doménách. Jako když místo seznam.cz napíšete setnam.cz, protože t je na české klávesnici hned vedle z. A ono vás to pošle na stránku s Viagrou... nebo třeba na Blesk.cz. Blbost, ale provozována ve velkém vydělává miliony. Proč to nenapadlo vás?

2. Pružný zmetek

Richard T. James kdysi pracoval pro americkou armádu na speciálních pružinách, které měly stabilizovat citlivé přístroje na lodích při špatném počasí. Jeden experimentální zmetek mu při tom spadnul ze stolu a začal ‚legračně‘ pochodovat po místnosti. Jamese napadlo, že taková oživlá pružina by mohla někoho bavit. Nechal si vyrobit stroj, který je produkoval ve velkém, a pak vyrazil s pružinou, kterou zná dneska každý pod názvem SLINKY, do jednoho obchodního domu v předvánočním období. Během několika týdnů prodal tisíce výrobků a vydělal miliony.

3. Dokonalý mazlíček

Gary Dahl dokázal, že zbohatnout se dá opravdu na vyložené kravině. Když slyšel nářky majitelů domácích mazlíčků, rozhodnul se vyrobit dokonalého mazlíčka, se kterým nejsou starosti, nemusíte po něm uklízet a nemusíte se bát, že vám umře. Jeho dokonalou volbou byl kus šutru. S rodokmenem, podestýlkou a v krabici s návodem a certifikátem pravosti. Veřejnost byla absurditou téhle nabídky zaskočena natolik, že během dvou let koupila rovný milion šutrů.

4. Pronajměte svoje... tričko

Pronajmout část svého těla nebo šatníku je poměrně neinvenční, ale když máte dobrý byznys plán, může to sypat. Jason Sadler v roce 2012 nakopnul doménu iwearyourshirt.com alias budunositvasetricko.cz (POZOR? NEFUNKČNÍ, ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ NA TO NEKLIKAT!).

Nabídnul zajímavý model. Na jeden den pronajme komukoliv svoje tělo a bude nosit jeho tričko. Prvního ledna to bude stát dolar, 31. prosince pak dolarů 365. Prostě každý den o dolar víc. Nakonec se pokaždé někdo našel a Jason vydělal 80 tisíc dolarů (ta matematika). Na další rok už našel víc zaměstnanců, kteří byli ochotní udělat totéž a firma mu dneska vynáší stovky tisíc dolarů čistého zisku.

5. Investujte do šprtů

Na tohle asi musíte být učitel, tak jako David Cheriton ze Stanfordu. David je vlastně předchůdce dnešních ‚andělských developerů‘, kteří investují relativně malé částky do startupů, a pak inkasují milionové podíly v úspěšných firmách.

Cheriton vyučoval na univerzitě počítačovou vědu od osmdesátých let (minulého století, samozřejmě), takže zachytil celou řadu talentů a jejich nápadů v brzkém stádiu. Stačilo mu investovat skromné částky. Včetně pár tisíc dolarů do projektu, který se jmenoval Google. Cheritonův podíl má dneska hodnotu víc než miliardy dolarů. Dobře uložené peníze.

6. Chvilku se jen tak flákejte

Chad Mureta skončil po vážné autonehodě na šest měsíců v nemocnici. Vyčistilo mu to hlavu a během rekonvalescence měl dost času přemýšlet o tom, co se svým životem. Hlavně ale pozorováním svého okolí zjistil, že lidé dost často lezou ostatním lidem do soukromí a šmejdí jim v telefonech. Pochopil také z rozhovorů s ostatními pacienty, že lidé nesnáší komplikovaná hesla.

Pro iPhone proto vyrobil experimentální aplikaci se čtečkou otisků prstů. Bylo to polovičaté řešení, naprogramované externistou za necelé dva tisíce dolarů, které si Mureta půjčil od otce. Během jeho pobytu si ovšem aplikaci stáhlo tolik lidí, že Mureta vydělal 620 tisíc dolarů. A čtečku dneska do svých telefonů hardwarově zabudoval jak iPhone, tak třeba i Samsung.

7. Kupte něco ve vetešnictví

Kolik už jste slyšeli příběhů o tom, že lidé koupili nějakou tu cetku, aby později pohádkově zbohatli? Ano, vaše šance jsou mizivé. I kdybyste náhodou pořídili veledílo, nejspíš si toho nevšimnete. Je to ale dobrá výmluva, proč v dnešní době utažených opasků nakupovat v blešácích a antikvariátech...

8. Nechte si štěstí spadnout do klína

Jeďte do USA. Zajděte na baseball. Chyťte homerunový míč. A doufejte, že ho odpálil jako svůj jubilejní nějaký ten slavný hráč. Přesně to se povedlo Philu Ozerskymu. Takový míč se většinou vrací konkrétnímu hráči, ale zákon na to samozřejmě není. Pokud tak neučiníte, publikum vás vybučí. Phil to neudělal a těch pár sekund "ostudy" se mu vyplatilo. Míč totiž na internetové aukci prodal za tři miliony dolarů.

A TADY se podívejte na 12 luxusně vtipných reakcí na fotky zpovykaných bohatých fracků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články