fb pixel
Vyhledávání

9 epických ilustrací kultovní Duny

Zdroj: http://www.tor.com/

Knížky pro dospěláky jsou všehovšudy smutně obrány o ilustrace a obrázky. A co teprve ty legendární kousky!

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 9.4.2015, 17:32

Knižní sérii Duna od Franka Herberta snad není nutno přestavovat. Tahle kultovní sci-fi ani po letech neztrácí u svých čtenářů a i když se jí v minulosti co do filmového zpracování moc nedařilo, jistá naděje do budoucna pořád zůstává. Když už tedy ale zůstáváme pouze u knih, leckdy jako čtenáři nemůžeme potlačit zklamání, co se týče ilustrací. Starší obálky českého vydání nejsou nijak hvězdnou ukázkou představivosti, ale to veskrze ani ty zahraniční. Jedno britské nakladatelství se tomuhle ostudnému faktu ale rozhodlo zatnout tipec.

Všeobecně si můžeme všimnout, že jen málo knih pro dospělé, které jsou v současnosti na trhu, je obohaceno aspoň několika ilustracemi. Touhle slabostí ale netrpí londýnské nakladatelství The Folio Society, které už léta vydává světové literární perly obohacené bohatými ilustracemi. Takto vydávají v limitované edici i Herbertovu Dunu - a na jejích ilustracích se podílel americký umělec Sam Weber. A první pohledy vypadají doslova skvostně. Weber takto ilustroval Pána much nebo 451 stupňů Fahrenheita. Každý jeho obraz je hyper realistický, překrásný, přímo bolí se na něj dívat. Takovéhle pohlazení umělcem si Duna opravdu zasloužila. Jen sledujte.

Byl vojákem i mystikem, lidožravým monstrem i svatým, prohnaným i nevinným, ušlechtilým i bezohledným, méně než bohem, více než člověkem. - Princezna Irulán: Arrakis se probouzí

A nastal ten den, kdy Arrakis stanul ve středu vesmíru, připraven otáčet jeho během.

Bůh stvořil Arrakis, aby vychovával věrné.

"Můj bratr slíbil, že si tvou hlavu nasadí na bitevní standartu, a myslím, že to udělá."

"Yueh! Yueh! Yueh! Zasloužil by víc než milión smrtí!"

Když se vynořil ze stínů, vynikly pravé rozměry jeho postavy - odpudivě a nesmírně otylé.

"Vidíte, výsosti? Vidíte svoji zrádcovskou jehlu? Myslel jste si, že já, který jsem zasvětil svůj život službě Atreidům, bych to opravdu mohl udělat?"

zbraň."

Bylo fremenským zvykem považovat vzdálené lidi za nepřátele, dokud nehodili písek do vzduchu. Hodit písek znamená velké gesto. Říká: "Sdílíme stejné břemeno. Písek je náš jediný nepřítel. Tohle pijeme. Ruka, která drží písek, nemůže držet zbraň."

Takto vám radí padišáh imperátor: Jestliže chcete zisky, musíte mít moc. Tato slova jsou pravdivá, ale ptám se sám sebe: Kdo je chátra a kdo jsou ti, kterým se vládne?

Bez dobré knihy nedáte ani ránu? Tak nad těmito chytrými knižními reklamami určitě zavísknete nadšením.

Podobné články

Doporučujeme

Další články