8 důvodů, proč bychom měli mít rádi písně Daniela Landy – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč bychom měli mít rádi písně Daniela Landy

Jméno Daniel Landa působí na většinu kavárenských intelektuálů jako pověstný rudý hadr na býka. Jenže když se na jeho tvorbu podíváte bez emocí, budete si upřímně muset přiznat, že moc lepších muzikantů v Česku nemáme.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 18.8.2014, 13:06

Zkuste na chvíli zapomenout na Landovy podivné výstřelky typu Ordo Lumen Templi nebo Žito 44. Zamyslete se čistě nad jeho hudbou. A zjistíte toto:

1. Landa je geniální textař

podujatie podujatie.sk Ano, asi na každé jeho desce najdete pár písní, které toto tvrzení vyvracejí. Ale zaposlouchejte se do těch povedených. Třeba o smrti vojáka v bitvě na Bílé hoře: Za chvíli zastaví se čas v šarlatové koupeli / Pozemská cesta má svůj ukrytý cíl / Ten tvůj byl namalován blýskavou čepelí /A jen tak se náhle z mlhy vynořil. Tohle není práce primitivního agresora, jak Landu rádi líčí jeho odpůrci. Takovýto text dá dohromady jen vzdělaný a inteligentní člověk s obrovskou slovní zásobou a citem skládat slova. Rozhodně to zní lépe a smysluplněji než Krajčovo nechvalně známé S kufry plných něhy. A když už budete v tom poslouchání, všimněte si i hudebních nápadů, které jsou v Česku rozhodně nadprůměrné.

2. Landa se nestydí složit poctu hrdinům

raf en.wikipedia.org Válečných hrdinů nemáme mnoho, a Landův song Tradice je jedním z mála příkladů, kdy populární umělec vzdával hold československým letcům, bojujícím za války v Anglii. Popravdě se mi kromě ní vybavuje už jen píseň Battledress, v níž country zpěvák Jan Vyčítal zpíval o parašutistech, kteří provedli atentát na Heydricha. A pak pecky Aces in Exile nebo Far from the Fame od švédské powermetalové kupiny Sabaton, jejíž zpěvák má českou matku a díky tomu i zálibu v české historii.

3. Landa učí dějiny

historie moderni-dejiny.cz Dějepis zjevně byl Landovým oblíbeným předmětem. Je naivní myslet si, že texty Landových songů přivedou posluchače k zájmu o historii? Možná ano, ale i kdyby si kvůli písním jako 1938, Jméno ve skále nebo už zmíněná Bílá hora jeden jediný člověk otevřel wikipedii a začal se zajímat, o čem vlastně dané songy jsou, tak to znamená jediné: Landa je užitečnější než Gott s Klusem dohromady.

4. Landa dává písním novým obsah

kryl youtube.com Když přezpíval Morituri Te Salutant od Karla Kryla, mohli se Landovi odpůrci zbláznit: dovolil si sáhnout na nádherný pacifistický text již mrtvého klasika a svým přednesem z něj udělat agresivní vojenskou halekačku, která je myšlenkově pravým opakem původní verze! Je to samozřejmě otázka osobního vkusu, ale Landovi se povedlo dostat Krylovu píseň ke generaci, která by ji jinak s velkou pravděpodobností nepoznala.

5. Landa se nezříká násilí

nasili sarahblogger94.wordpress.com Filmoví teoretici chrochtají blahem nad glorifikací a estetizací násilí v Tarantinových filmech. Ovšem Landovy přímočaré písně o agresivních klucích z problémových rodin (Jó, ulice), zločincích na útěku (Motýlek) nebo přímo vraždách (Vodrhovačka) jsou pro tu samou skupinu lidí něčím nepřijatelným. Není to pokrytectví? Landa sám navíc nikdy nevyzývá k věcem typu mučení či nefér boj mnoha na jednoho. Jak zpívá v Chcíply dobrý víly: Proti zlu zlem / ale nestat se grázlem. Přiznejme si to: i když se to dnes nenosí, určitá porce agresivity zkrátka v životě má své místo. Když bude někdo obtěžovat vaši přítelkyni, máte mu dát přes hubu, ne o tom vyprávět svému psychologovi.

6. Landa varuje před válkou

valka 601skss.cz Neklepejte si na čela, Landa sice o válce často zpívá, ale ne způsobem, který byste si měli vyložit jako její propagaci. Naopak: jeho píseň Ona, kde je válka přirovnávána ke krásné a nebezpečné ženě, je asi nejlepší protiválečnou písní, která v češtině vznikla (Její jméno je válka, když objímá svý milence / Matky dál vychovávaj, někdy zbytečně, mladý šílence / To se pak sevře v krku, když ukáže třeba na tebe / a pak Chraňte naše duše! často zaznívá do nebe). A ani jeho věci jako Hymna 601. skupiny speciálních sil nejsou jasně proválečné - jen se opět drží myšlenky, že když už voják ve válce je, má pro svou zemi bojovat ze všech sil (Lev ti zařval na baretu / Vzbudila ho válka).

7. Landa inspiruje

hl1 youtube.com Sjeďte si Landovy písně na youtube. Jednak budete překvapeni, jak obrovské počty shlédnutí mají, a jednak najdete opravdu hodně kvalitních fanouškovských videí. Tedy jakýchsi amatérských videoklipů, které fanoušci sestavili z různých filmových záběrů, sestříhaných na Landovu muziku. Těžko si představit, že by někdo věnoval hodiny takovéto práce třeba písním od kapely Maxim Turbulenc.

8. Landa zbytečně neadoruje Česko

cb musicserver.cz Mnozí Landovi rádi vyčítají jeho přílišný nacionalismus. Ale copak by zarytý nacionalista o Česku zpíval jako o "malé, cizí, pitomé zemi", popřípadě "zemi bohaté na problémy"? Karla Kryla už jsem tu zmínil, ale přijde mi, že některými svými ke společnosti kritickými texty Landa na jeho odkaz víc než důstojně navazuje - třeba v písni Vltava: Můžeme si dopřát výdobytky doby / A do půllitru syčíme slova plná zloby / Jedovatý plivanec se stává důkazem ... / Kam kráčí naše zem? Jste smutní, protože jste právě zjistili, že jste Landovu hudbu po léta ignorovali na základě hloupých předsudků? Nevadí, máme pro vás videa, která vás rozveselí!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články