fb pixel
Vyhledávání

8 domů, co se nenechaly vyvlastnit

Dálnici jenom přes moji mrtvolu. Tvrdohlavé starousedlíky nemáme jenom v Česku. A důsledky jejich konání mnohdy vypadají tragikomicky.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.4.2015, 08:04

1. Hodně drahý kruháč

Pouhé tři rodiny v čínském Kantonu stačily k tomu, aby se kompletně překopal (doslova) projekt podzemního tunelu. V cestě mu totiž stál jeden jediný činžák. A tak vznikl obrovský kruhový nadjezd a nájemníci vyfasovali výhled na asfalt kolem dokola.

2. Dům jako z Disneyovky

Kdyby jako. Spousta lidí z branže tvrdí, že právě tenhle domek, semknutý dvěma kancelářskými budovami, inspiroval slavnou pixarovku Vzhůru do oblak. Tvrdohlavá stařenka ho odmítla prodat a během výstavby okolních budov se spřátelila se šéfem stavby, který jí nosil nákup a staral se o ni. Po její smrti malý domek zdědil právě on.

3. Místo milionů kráter

Starousedlíci v tomto domě dva roky válčili s vládou a nakonec si svůj příbytek uhájili. Jenže kolem nich vyrostla průmyslová zóna, a teď to vypadá, že se ocitli uprostřed obřího kráteru. Bez elektřiny a vody, ale přesto nadále odmítají svoje bydlo prodat. Tomu se říká odhodlání.

4. Vypočítavý růžek

Když americký obchodní řetězec Macy´s stavěl na Manhattanu největší obchodní dům na světě, objednal si u realitní kanceláře nákup pozemků a budov. Vypočítavý agent ale koupil jeden z domů pro svého kamaráda, který vlastnil konkurenční obchoďák, a nechtěl, aby se Macy´s mohl ohánět titulem největšího obchodního domu na světě. Což se nakonec ale stejně stalo. Firma postavila svůj megalomanský komplex okolo zmíněného domku a po letech si dokonce pronajala jeho fasádu, aby na ní mohla vystavit nápis "největší obchodní dům na světě".

5. Dálniční ostrůvek

Když se v Číně staví dálnice, není čas na hrdinství, takže jakmile se úředníci nemohli domluvit s postarším párem na zboření jejich už polorozbořeného domku, jednoduše nad tím mávli rukou a postavili dálnici KOLEM zmíněného domu. Naší stotřicítkou se v téhle oblasti asi moc nejezdí. Dálnice se narovnala až po smrti majitelů.

6. V objetí paneláků

Další tvrdohlaví důchodci žijí o pár stovek kilometrů dál. Podobné případy ale najdeme v celé Číně. Obří paneláky tu raší jako houby po dešti a starší generace se odmítá vzdát svých patrových domků. Končí to demonstrací síly, kdy developer vyhloubí základy a nechá osamělý domeček v prachu cesty, často odtržený od inženýrských sítí. Pak už je to jen otázka času, kdy to majitelé vzdají. Čínští důchodci však mají tuhý kořínek. Tenhle dům stojí bez vody a elektřiny už pět let. A pořád se v něm bydlí.

7. Průjezd kurníkem

Dům lze obšancovat asfaltem, ale co takhle statek? Tuhle čínskou raritu najdete v Dongyingu. Dálnice najednou končí a vy projíždíte po šotolině kolem kuřat, koz a vzrostlých stromů. Na místo neupozorňuje žádná značka nebo záznam v GPS navigaci, je tu jen upozornění, že nákladní vozy místem neprojedou.

8. Přistaneme, až krávy uhnou

Letiště v japonské Naritě má jednu zvláštnost. Farmu, která stojí přímo za jednou z ranvejí. Její obyvatelé musí snést obrovský hluk a vibrace, ale už od roku 1978 nehodlají místní samosprávě ustoupit. V roce 2005 politici vzdali další přemlouvání farmářů, protože když už to vydrželi sedmadvacet let, asi jim jde opravdu o princip. Pasažéři devadesáti letadel, kteří tu každý den přistanou, tak mají vskutku surreálný výhled z okénka.

A TADY máte 7 největších dopravních kolapsů historie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články