fb pixel Jeho otec věřil, že má syna posedlého ďáblem: Nejvlivnější kytarista v historii rocku Jimi Hendrix hrál na kytaru v plamenech i pomocí zubů – G.cz
Vyhledávání

Jeho otec věřil, že má syna posedlého ďáblem: Nejvlivnější kytarista v historii rocku Jimi Hendrix hrál na kytaru v plamenech i pomocí zubů

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Před 49 lety zemřel pravděpodobně nejvlivnější kytarista v historii rockové hudby Jimi Hendrix. Všeobecně je známo, že byl hlavní hvězdou prvního Woodstocku, že zemřel příliš mladý, a že změnil pohled na kytarovou muziku. A co dál? Zde je 6 zajímavostí o jedné z nejvýraznějších osobností americké popkultury.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 17.9.2019, 15:58

1. Hendrixův otec byl válečný hrdina

Jimi se narodil během 2. světové války, přesněji 27. listopadu 1942, teprve 17leté Lucille Hendrixové v americkém Seattlu. Jeho otec Al Hendrix bojoval ve válce a s Jimmim se setkal až v roce 1945. Po válce se však jeho rodiče rozvedli, avšak za tu dobu spolu stihli mít 6 dětí. Po dlouhých hádkách mezi jeho rodiči ho nakonec vychovával jeho otec.

2. Když mu bylo16, otec mu koupil první elektrickou kytaru

Spolu se svým otcem a mladším bratrem žili v chudinských černošských čtvrtích, což bylo první místo, kde se Jimi setkal s živou hudbou. Byl fascinován Chuckem Berrym a Elvisem Presleyem, které znal z televize. Později chtěl sám hrát na elektrickou kytaru, proto mu ji jeho otec pořídil v roce 1958 v obchodě Myer`s Music. Jednalo se o bílou kytaru od firmy Supro Ozark. O rok předtím však dostal první akustickou kytaru, kterou mu otec koupil za 5 dolarů.

3. Buď vězení, nebo nástup do armády

V roce 1961 byl mladý Hendrix přistižen při jízdě v kradeném autě. Po dopadení policií mu hrozilo několik let za mřížemi za krádež vozidla, proto následující den podal přihlášku do armády, čímž mu byl trest prominut. Musel se však upsat na dva roky. Nakonec však byl po roce v armádě propuštěn, jelikož si zlomil kotník a poranil páteř při svém 16. seskoku padákem. Existuje však i verze, která tvrdí, že mu bylo nabídnuto tour po USA s kapelou The Kasuals, avšak z časových důvodů by to nezvládl, jelikož byl vojákem na plný úvazek. Proto předstíral homosexualitu, závislost na masturbaci, nemoc srdce a naschvál se i pomočoval, aby ho propustili z armády, což se nakonec díky doporučení kapitána Johna Hayberta stalo.

4. Jeho otec věřil, že je Jimi posedlý ďáblem

Ačkoliv Jimi neuměl noty a místo nich používal barvy, přesto je považován za jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Neměl problém hrát na kytaru pomocí zubů nebo za zády, čímž ohromoval publikum. Kdykoliv lidi přišli na Hendrixův koncert, tak věděli, že zažijí divokou show. Rovněž mezi muzikanty zavedl elektroakustický efekt takzvané zpětné vazby, který byl v 60. letech nežádoucí a neoblíbený. Hendrix však nastolil nový trend. Jeho otec byl přesvědčený, že jeho umění hry na kytaru jsou znamením ďábla.

5. Plánovaná superkapela, co nevznikla

Rok před smrtí Hendrixe bylo naplánováno jeho společné nahrávání s jazzovým trumpetistou Milesem Davisem. Navíc se ukázalo, že tajně doufali, že se k nim přidá i Paul McCartney na basovou kytaru. Tony Williams měl hrát na bicí. V září 1969 mu tedy společně poslali telegram do vydavatelství Apple Records a doufali ve společnou schůzku. K McCartneymu se však zpráva nedostala a ke společné schůzce nikdy nedošlo.

6. Kombinace amfetaminu a prášků na spaní znamenala jeho smrt

6. září 1970 odehrál Jimi Hendrix svůj poslední velký koncert v životě. Vystoupení se odehrálo na ostrově Fermarn v NSR. 17. září však ještě vystoupil v londýnském Ronnie Scott`s Jazz Clubu. Následující den byl nalezen v bezvědomí v hotelovém apartmá. Dle oficiální lékařské zprávy zemřel zhruba hodinu poté, co byl převezen do nemocnice. Příčinou jeho smrti bylo udušení zvratky po konzumaci amfetaminu a následného předávkování prášky na spaní. Podle některých konspiračních teorií byl Hendrix zabit.

A zde je 7 zajímavostí o zpěvákovi kapely Queen Freddiem Mercurym.

Podobné články

Doporučujeme

Další články