fb pixel 70 let mistra hororu Stephena Kinga: život v kostce jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti – G.cz
Vyhledávání

70 let mistra hororu Stephena Kinga: život v kostce jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti

Zdroj: profimedia.cz

Málokterý spisovatel se může pochlubit tím, že by bylo jeho dílo převedeno na filmová plátna. Stephenu Kingovi se to úspěšně daří. Některé jeho knihy mají dokonce hned několik filmových zpracování. Mezi jeho posledními zfilmovanými knihami je například aktuální kinohit IT nebo sci-fi snímek Temná věž. King oslavil své 70. narozeniny, proto bychom si měli připomenout jeho život a dosavadní spisovatelskou kariéru.

Martin Miko
Martin Miko 23.9.2017, 07:04

Od dětství miloval horory a strašidelné historky

Stephen Edwin King se narodil jako jedináček 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine rodičům Donaldovi a Ruth Kingovým. Jeho starší bratr David byl adoptovaný. Poté, co od rodiny jeho otec odešel, přestěhovali se spolu s matkou a nevlastním bratrem do Durhamu, kde bydleli jeho prarodiče. V té době bylo Kingovi 12 let a už tehdy se začal věnovat psaní. K tomu ho přivedl jeho strýc Clayton, který mu vyprávěl strašidelné historky a bral ho do kina na hororové filmy, což ho utvrdilo v tom, že se chtěl věnovat hororové tvorbě. Nejprve ve formě lokálního časopisu s názvem Dave`s Rag, který vydával spolu se svým bratrem, později formou psaní svých prvních povídek.

Když Stephen odmaturoval, rozhodl se nastoupit na Mainskou univerzitu v Oronu, kde pokračoval ve své prozaické tvorbě. Kromě toho se věnoval psaní do studentského časopisu a přivydělával si jako brigádník v univerzitní knihovně, kde se seznámil se svou budoucí ženou Tabithou. V roce 1970 dokončil bakalářské studium v oboru angličtina, což mu k nalezení práce učitele stejně nepomohlo. Celý rok po studiu tak pracoval v prádelně. Až v roce 1971 se mu podařilo najít práci na střední škole v Hamdemu jako učitel. Jednalo se o poměrně špatně placenou práci, proto se rozhodl, že si bude přivydělávat i psaním povídek pro časopisy a noviny.

Carrie ho vystřelila na dráhu spisovatele

Zlomový rokem byl rok 1972, kdy mu byla nabídnuta smlouva od vydavatelství Doubleday, kde pracoval jistý Bill Thompson, který si všiml Kingova talentu. Nabídl mu tak kontrakt k napsání prvního románu. Jednalo se o dnes již kultovní knihu Carrie. Během psaní této knihy však románu nevěřil a po pár stránkách vyhodil rozepsaný příběh do koše. Jeho žena rozepsaný příběh objevila a donutila Stephena, aby v psaní pokračoval. Za knihu tehdy obdržel honorář 200 000 dolarů, což byl tehdy dvacetinásobek jeho tehdejší ročního platu učitele. Již nebylo cesty zpět a King se rozhodl, že opustí školu a začne se živit jako spisovatel.

Po Carrie nastolil King dodnes trvající sérii úspěšných románů na knižním trhu. Rok po vydání Carrie vydal hororový román Prokletí Salemu. Následovalo vydání románu Osvícení, který později zfilmoval úspěšný režisér Stanley Kubrick. Hlavní roli ve filmu si zahrál Jack Nicholson. Film se stal absolutním hitem a dodnes se jedná o jeden z nejoblíbenějších hororových filmů. Film ocenili diváci i filmoví kritici, avšak samotnému Kingovi se snímek příliš nelíbil. Nelíbilo se mu, že Kubrick lehce poupravil scénář a pozměnil závěr filmu.

Nejbohatší a nejvydávanější autor současnosti

Následovalo vydání dalších více než 40 románů, které byly dříve či později zfilmovány, některé z nich dokonce vícekrát. Odhadem se Kingovi podařilo prodat přes 100 milionů výtisků. Víceméně je považován za jednoho z nejbohatších spisovatelů historie. Jeho výdělky totiž plynou nejen z prodeje knih, ale dalšího merche a prodeje filmových práv. Vydavatelství Viking mu v 90. letech nabídlo neuvěřitelných 35 milionů dolarů za vydání 4 knih pod jejich značkou, což se nikdy nikomu předtím nepodařilo. Kingovi vděčíme za spoustu filmů nejen z žánru hororu. Stojí například za filmem Vykoupení z věznice Shawshank, která byla během uvedení do kin poměrně neúspěšná, jelikož šla do kin ve stejnou dobu jako Forest Gump, avšak posléze se ji podařilo prorazit na trhu VHS kazet. Dokonce se jedná o jeden z nejoblíbenějších filmů v rámci recenzí na internetovém portálu Csfd.cz. Za zmínku stojí i filmy jako Zelená míle, It, Misery nesmí zemřít, Mrtvá zóna nebo Temná věž.

A zde je rozhovor s nejstarším českým pornohercem Pavlem Halabicou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články