fb pixel
Vyhledávání

7 zrušených zimních olympijských sportů

Už vás nudí lední hokej? Proč ho, sakra, olympijský výbor letos nenahradil třeba skijöringem nebo hromadným závodem ve sněžnicích? Obojí totiž historie pamatuje!

Václav Rybář
Václav Rybář 6.2.2018, 14:00

1. Závody psích spřežení

dogsled

Jako přidružený sport se tahle arktická disciplína objevila na zimních olympiádách v letech 1932 a 1952. Pak zmizela v nenávratnu, možná ze strachu z ochránců zvířat nebo možná kvůli tomu, že by čtyřnohé pochodující mašiny podupaly stopu běžkařům. Kdo ví...

2. Běh ve sněžnicích

sneznice

Lyže, běžky, snowboardy, ale kdo si dneska vzpomene na sněžnice? Přitom se dneska vyrábí z kosmických materiálů a pořád tak legračně chřoupou, zvlášť když terén prořezávají desítky odhodlaných nohou. V roce 2002 se poprvé objevil výraznější lobbing za účast sněžnic na olympiádě, ale zatím naráží u olympijského výboru na neprostupnou závěj mlčení. Nebo možná údivu. Vyberte si sami.

3. Zimní pětiboj

bondski

Kdybyste nechali Jamese Bonda, aby navrhnul olympijskou disciplínu, zřejmě by vypadala nějak takhle. Střílení, sjezd kopce na lyžích, šermování (!), běžkování a... tramtadadá... jízda na koni. Připomíná to spíš scénář akčního filmu, ale to je možná tím, že tahle disciplína má vojenské kořeny (stejně jako např. biatlon). V roce 1948 to s ní zkusili, poté co si ji vydupaly skandinávské státy, ale pak všem došlo, že v biatlonu je akce až až.

4. Synchronizované bruslení

syncro

Co se stane, když jdete synchronizovaně plavat a najdete bazén zamrznutý? Nasadíte si brusle. Jasně, blbej vtip, ale někomu zřejmě připadala tahle premisa dostatečně zábavná a v roce 2002 se v rámci exhibice na ledě objevila parta spoře oblečených dívek, které se navzájem prohazovaly vzduchem, případně se snažily kličkovat tak, aby jedna druhé neukopla nabroušenou bruslí hlavu. Někomu asi došlo, že je v tom až příliš adrenalinu, takže si i tenhle sport můžete škrtnout.

5. Balet na lyžích

acroski

To už zní jako že jsme se nechali příliš unést, ale tahle kombinace slalomu, krasobruslení a vyšlapávání svahu stromečkem se v letech 1988 a 1992 opravdu zkusmo objevila pod názvem acroski. Na rovném zasněženém plácku se metaly trojné otočky, nejrůznější obraty v plné rychlosti a sem tam i nějaký kozelec. Vítěze hodnotila porota podle estetického dojmu a technické náročnosti. Nakonec naštěstí někomu došlo, že freestyle lyžování bez povinných prvků bude asi zábavnější.

6. Rychlolyžování

skiing

Poprvé prezentováno v roce 1992 a dodnes praktikováno především poloblázny a začátečníky v lyžařských kurzech. Rozdíl mezi nemehlem a profíkem je nejen v netradičním aerodynamickém oblečení, kdy helma připomíná banán a oblečení výbavu Netopýřího muže, ale především v rychlosti. Světový rekord je nějakých 256 km/h, což je o kilometr víc, než zvládne libovolný německý sedan (poděkujte elektronickým omezovačům rychlosti).

7. Skijöring

skijoring

Prezentováno už v roce 1928, kdy byl lyžař tažen statným koněm. Od těch dob se skijöring (zemi původu si jistě domyslíte) vyvinul a kromě tradičních psů jsou používány i podstatně spolehlivější hybné jednotky, některé dokonce disponují slušným počtem válců a koní, tentokrát ovšem benzinových či naftových. Psí smečka by jistě byla ekologičtější, ale to už driblujeme mezi ochránci životního prostředí a ochránci zvířat. To je hodně těsná ulička, a proto skijöring provozují především venkovští kaskadéři. Dobře jim tak.

A na závěr se ještě mrkněte na 6 zajímavostí o olympijských hrách - nejstarší a nejznámější sportovní události.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články