1. Spielberg jako zamlada
Pamatujete, jak se utrhl Martin Scorsese ze řetězu s Vlkem z Wall Street? To sice u nového Spielberga nehrozí, protože Most špionů není třeba Chyť mě, když to dokážeš, ale přesto je vidět, že Spielberg je pořád mistrem svého řemesla. V jeho nejnovějším filmu je patrná pevná ruka a zkušenost, ale zároveň i ona hravost, kvůli které milujeme většinu jeho filmů. Nejslavnější režisér s kšiltovkou (na fotce výjimečně s kloboukem) to má prostě furt v ruce a věk je jenom číslo. Takové ujištění přece vždycky potěší, no ne?
2. Dějepis na jedničku
Most špionů je „podle skutečných událostí“. Samozřejmě že ve spoustě věcí jede Spielberg ‚zkratkou‘, třeba zákulisí sestřelení špionážního letadla U-2 se vezme hodně hopem (doporučujeme nastudovat dodatečnou literaturu), ale postava neústupného právníka Donovana a celé to našlapování kolem studené války a spletité politické situace, která z obyčejného výměnného obchodu dělá mimořádně ošemetnou záležitost, je tu vyvedeno do posledního detailu – aniž by ovšem snímek přišel o svoje tempo a uspával celé školní třídy. Osvícený učitel by určitě na Most špionů mohl své žáky vzít. Pouze a jen ze školního vstupného ale snad tenhle film žít nebude, zaslouží si davy běžných diváků, protože i ty bezpečně pobaví.
3. Je to „zábava“
Snímek má úctyhodných 140 minut, což vzbuzuje trochu obavy – přece jenom to není nějaký fantasy spektákl, který by skoro dvě a půl hodiny stopáže obhájil. Spielberg ale chytře přeskakuje mezi Amerikou a rozděleným Berlínem, v rámci možností mění žánry a dokonce občas odlehčí situaci humorem. Zní to možná krapet (dost) nesourodě, jenomže díky téhle ekvilibristice spolknete film jako malinu. A budete chtít honem rychle vidět něco podobného.
4. Vynikající Hanks
Tom Hanks a Steven Spielberg, ti už jsou sehraná dvojka. Tady ale nebudete mít pocit, že se sešli jen tak ze zvyku. Hanks se do role Donovana, pojišťovacího právníka, který se shodou okolností ocitne u jednoho z milníků studené války, báječně hodí a levou zadní zvládá všechny polohy – ať už zručnou manipulaci při získávání důkazů nebo absolutní ztrátu soudnosti při pohybu na špatné straně Berlínské zdi. Důležité navíc je, že mu fandíte a uvědomujete si, že tahle fascinující kapitola z historie stojí stejnou měrou na jeho důvtipu jako i na spoustě šťastných náhod.
5. Nejdřív příběh, potom Oscaři
Spielberg to občas se svými podzimními filmy trochu neukočíruje. Rozum mu velí útočit na Oscara, a tak občas rádoby nosné téma i kvalitní obsazení upí pod přehnanými ambicemi. To je případ Amistadu, Lincolna nebo Válečného koně. Nejsou to špatné filmy, akorát že jsou často hrozně zahleděné do sebe a nejsou moc... inu, nejsou moc ‚divácké‘. Spíš by se pro ně hodilo označení školometské. Most špionů je naštěstí napínavé vyprávění v první řadě, a když z toho náhodou vypadne nějaká ta nominace, tak tím líp. Vypadá to, že se Steven na stará kolena poučil a chce především točit filmy pro diváky. Tak snad mu to vydrží.
6. Pro všechny generace
Tohle je přesně ten film, na který můžete vzít tátu, mámu, dědečka nebo třeba mladšího bráchu. Klidně všechny najednou a každý si odnese to svoje. Něco podobného lze většinou říct jen o neurážejících francouzských komediích, které jsou hodně situační – ale najdou se i výjimky, a Spielberg skutečně dokáže oslovit široké publikum. V předvánočním shonu je to ideální kandidát na hromadnou návštěvu kina, třeba před velkým nákupem nebo úklidem – nebo třeba i během něj, pokud vás kvůli tomu vypakují z domu.
7. Tak trochu „Coenovka“
Načasování některých vtípků vám dost možná bude připadat hodně nespielbergovské... a jste na správné stopě. Se scénářem totiž hodně pomáhali bratři Coenové. Oba, protože ti dva se snad u žádné fušky nerozdělí. Samozřejmě dál režírují, píší, stříhají a všelijak opečovávají svoje vlastní filmy. Stejně tak ovšem občas napíší něco pro kolegy. Pomohli třeba s režijním debutem Angeliny Jolie, snímkem Nezlomný. A šance spolupracovat se Spielbergem se jistě nedala odmítnout. Jejich rukopis v některých scénách možná poznáte, pokud máte jejich filmografii opravdu pečlivě nakoukanou. Vyčnívá, ale nepřekáží, přesně jak se sluší a patří.
Spielbergovi už sice táhne na sedmdesátku (oslaví ji příští rok 18. prosince), ale určitě to neznamená konec úspěšným režisérským dnům. Tady se podívejte na 6 režisérů ve věku 70+ kteří mají stále jistou a pevnou ruku.