1. Co je vlastně emoji
Piktogramy emoji přišly z Japonska, odtud ostatně slovo emoji - e (obrázek) a moji (znak). Objevily se koncem devadesátých let v telefonech japonských výrobců, ale pak je převzala i evropská a americká verze iPhonu a následně i systém Android. První sada emoji měla 172 obrázků v rozlišení 12 x 12 pixelů.
2. Rozdíl mezi emoji a emoticonem
Emoticony jsou starší než emojis a skládají se z ASCII znaků. Právě tady se vžilo označení smajlík. Emoticon může každý vyrobit pomocí znaků na své klávesnici, viz třeba nejslavnější původní smajlík ":-)". Emoticony se původně soustředily jen na zobrazení emocí (emotions), ostatně emoticon = emotion+icon, ale uživatelé brzy s pomocí dostupných znaků dokázali napodobit i emojis, ve kterých se kromě smajlíků nacházejí i vlajky, obrázky předmětů, jídla, dopravních prostředků a mnoha dalších věcí.
3. Kolik jich je
Emoji sady obhospodařuje tzv. Unicode Consortium. Momentálně se ve verzi 8.0 nachází přes 900 symbolů, pokud započítáme různé barevné varianty, je to přes tisíc obrázků. V každé verzi pak přibude několik desítek nových znaků, které procházejí přísným schvalovacím procesem (viz níže).
4. Jaký je nejpopulárnější
Na téhle stránce se můžete podívat na využití emoji v reálném čase na sociálních sítích. Vedou tradiční smajlíky, ale do čela se v poslední době propracoval smajlík se slzami smíchu (často ovšem autory i čtenáři zaměňován za smutného plačícího smajlíka). Hodně vysoko jsou také srdíčka nebo zamilované smajlíky se srdíčky místo očí.
5. Jaké jsou nejnovější emoji
Už dnes víme, co za nové smajlíky se objeví v Unicode 9.0 a 10.0. Nové přírůstky vás pravděpodobně nepřekvapí. Mezi smajlíky se propracoval tzv. ROFL face a Facepalm, mezi charaktery zase Paní Santová nebo těhotná žena. V gestech přibude Selfie a v jídle krom jiného i řada čínských specialit, francouzských baket a croissantů, ale třeba i slanina nebo palačinky. Tyhle nové emoji však ve svých telefonech uvidíme nejdřív v polovině příštího roku, až je výrobci do svého softwaru implentují. V případě aplikací může být proces rychlejší, např. uživatelé aplikace WhatsApp se nových emoji dočkali relativně nedávno.
6. Proč nejsou vždy stejné
A tím se dostáváme k tomu, proč na různých telefonech a v různých aplikacích vypadají emoji jinak. Pošlete kamarádovi smajlíka a jemu se zobrazí jiná verze než vám. Vždy se však musí jednat o stejný motiv, stejné gesto nebo stejný výraz. Odlišnosti spočívají v propracovanosti obrázků, stínování a dalších prvcích, které ten který emoji vylepšují nebo odlišují.
7. Vaše vlastní emoji
Chtěli byste své vlastní emoji? Nikdo vám nebrání do Unicode Consortium poslat svůj návrh. Připravte se ale na zdlouhavý a náročný proces. Svůj nápad musíte poslat zpracovaný v mnoha formátech a verzích, musíte přidat několikastránkovou dokumentaci včetně motivačního dopisu, ve kterém dokážete, že zrovna váš emoji je ten, jenž světu chybí. Samozřejmě musíte být připraveni na to, že podobný nápad může mít někdo jiný a v tom případě platí, že kdo dřív přijde... A pokud náhodou uspějete v prvním kole, připravte se na revize a další komunikaci. Celý proces může zabrat až dva roky, přičemž dalších několik let trvá, než se váš emoji objeví na nových telefonech.
A TADY si přečtěte, proč v pátek odpoledne vypnout mobil.