7 věcí, které jsme coby děti v televizi zbožňovali – G.cz
Vyhledávání

7 věcí, které jsme coby děti v televizi zbožňovali

Naše generace byla tou poslední, která vyrůstala ve světě jen dvou až tří televizních kanálů. Když už tehdy běželo něco, na co mělo smysl se dívat, seděl před obrazovkami celý národ. A všechny děti bez rozdílu milovaly tyhle filmy a seriály:

Jarda Sauer
Jarda Sauer 9.7.2014, 13:00

1. Lucie, postrach ulice / ...a zase ta Lucie!

lucie outnow.ch Pokud ještě nemáte vlastní děti, se kterými byste si filmy o Lucii pouštěli, tak si asi pamatujete především zlého Osvalda a plastelínové formeláky, kteří mluvili hlasem Josefa Dvořáka a Jiřiny Bohdalové (jak jinak). Oba filmy ale dodnes působí docela věrohodně – hlavně díky tomu, že vznikaly v koprodukci s tehdejším Západním Německem, takže na ulicích je vidět i spousta zahraničních aut a v obchodech jsou regály plné nejrůznějšího zboží, což v tehdejším Československu nebylo úplně samozřejmostí.  

2. Chobotnice z druhého patra / Veselé Vánoce přejí chobotnice

chobotnice filmer.cz Stejný model jako v případě filmů o Lucii. Hlavní role opět mají Žaneta Fuchsová a dva kusy plastelíny, tentokrát coby chobotnice Zelená a Modrej. A znovu koprodukce se Západním Německem, takže bylo možné natáčet i v pro Čechoslováky exotických destinacích a některé takové scény nás straší dodnes - třeba ta, kde se rodina Holanových koupe v moři a následně všichni vylezou obaleni ropou. Včetně budoucí paní exprezidentové, Dagmar Veškrnové-Havlové.  

3. Létající Čestmír

cestmir imdb.com Možná si všimnete, že se nám tu vynořuje určitý vzorec – i v Čestmírovi hrála Žaneta Fuchsová, i tady pomáhali s natáčením západoněmečtí kolegové. Ale místo živé plastelíny je tu něco mnohem bizarnějšího. Kouzelný meteorit, který funguje jako teleport na jinou planetu. Květina, která způsobuje létání, a květina, která udělá z dítěte dospělého. Neznalý člověk by to mohl považovat za psychotropní úlet, ale Čestmír byl prostě fajn. Kupodivu i s tou úvodní písní od Michala Davida (možná proto, že tentokrát hudbu nedělal on sám s Janečkem, ale Karel Svoboda)  

4. Arabela

arabela rozrywka.dziennik.pl Dospělejší publikum se mohlo bavit nad takřka shakespearovskou lovestory obyčejného mladíka a pohádkové princezny, my mladší diváci jsme si vystačili s kouzelným prstenem, přemisťovacím pláštěm a létajícím kufrem. Lábus coby Rumburak byl zákeřný a zlý a Sovák coby Vigo nás dostával tím vycpaným netopýrem, co nosil na hlavě. Bavíme se samozřejmě o první řadě Arabely, tedy o té, která vznikla v roce 1979. Ta nová, natočená v roce 1993, už byla výrazně slabomyslnější a navíc v ní Arabelu nehrála krásná Jana Nagyová.  

5. Záhada hlavolamu

zahada hlavolamu imdb.com Černobílá rychlošípácká klasika podle Jaroslava Foglara z roku 1969, což byl bohužel také jediný a poslední rok do ‚revoluce‘ v 89, kdy tenhle seriál pustili soudruzi na obrazovky. Strašidelný Široko s umrlčí maskou byl příčinou mnoha nočních můr. A vynikající je možnost vidět zde spoustu z budoucích nejznámějších a nejobsazovanějších herců ještě jako začínající ucha. Podívejte se, jak byl Roman Skamene coby Červenáček roztomilý - a srovnejte to s jeho vekslákem z Bony a klid 2. Kde se stala chyba?  

6. Kamarádi

kamaradi fdb.cz Ještě jeden černobílý seriál, idylicky zobrazující přátelství tří chlapců a jedné dívky (všichni víme, že takové věci v reálu fungují těžko). Smáli jsme se tomu, že Marek Eben měl v tomto seriálu přezdívku Váleček. A zpozorněli jsme, kdykoliv se v záběru objevila blonďatá Lenka Pletková coby Gábina. Tedy alespoň někteří z nás. Proč, to by mohlo být zjevné z obrázku výše. Pochopte, puberta byla blízko a porno na internetu byla tehdy naprosto netušená sci-fi fantasy!  

7. Návštěvníci

navstevnici fdb.cz Sice už nejde tak úplně o dětský seriál, protože byl dramaturgicky cílen spíš na odrostlejší mládež, ale stejně jsme ho hltali i coby malí školáci. Byl přeplněný naprosto cool věcmi – tehdy velemoderní SUV Lada Niva, která dokáže za jízdy měnit barvu a espézetku! Amarouny! Kufřík-likvidátor! Salamandr! To samo o sobě stačilo mladému divákovi takřka k extázi. A to nemluvíme o odvážných scénách Dády Patrasové. Kromě skvělých filmů a seriálů se ovšem v té době v televizi objevovaly i velké podivnosti. Třeba obskurní televizní soutěže!      
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články