fb pixel
Vyhledávání

7 věcí, kterými lákáme komáry: mýtus o sladké krvi

Nezbytný letní doplněk, řada komářích kousanců. Pokud žádný nemáte, jako kdybyste nikdy nevytáhly paty z bytu
Zdroj: gptrippin.com

Přiletí, napijou se a odletí. Koloběh hmyzího života, který nás s hrůzou budí ze spánku, kdykoliv zaslechneme povědomý tenký pískot, jenž jakoby přicházel ze všech směrů a poznenáhla zesiluje...

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 23.6.2015, 19:20

Skutečně jsou někteří lidé více náchylnější ke komářím kousancům (a tím „někteří“ myslím převážně sebe)? Trápí-li úmorně i vás malí kousavci, můžeme si plácnout. A jestli si myslíte, že na ně máte „holt smůlu“, tak v tom to rozhodně není – dokázala to už řada vědců, kteří se snažili přijít na souvislosti a vodítka, jak si komáři doopravdy vybírají, koho pokousají.

Je to „sladkou krví“?

Dobře to asi znáte – stačí vyrazit ve větší skupince do klidných lesů a hájků, daleko od města a hluku. Už v tu chvíli můžete dělat terénní výzkum. Jaké rozdíly v nás komáři vidí a proč si vybírají jen určité lidi? Ve hře je hned několik faktorů.

1. Oxid uhličitý

Z celé živočišné říše jsou komáři nejvražednější - za rok zabijí více lidí než kterýkoliv jiný živočišný druh, a to jen díky tomu, že přenáší nemoce. Kousají nás pouze komáří samičky, protože potřebují látky z naší krve pro vývoj vajíček. Samci ani nejsou přizpůsobeni k tomu, aby nám mohli sát krev, ti se živí výhradně nektarem.

Komár umí rozpoznat lidský dech – cítí oxid uhličitý až na vzdálenost deseti metrů a je to vůbec první věc, po které aktivně jde. Udýchaní, starší lidé, stejně jako těhotné ženy je velice lákají. Naopak malé děti jsou pro mě méně ‚viditelné‘, a tudíž schytávají menší počet kousanců než dospělí.

2. Barva oblečení

Jsou celkem vybíraví, co se týče módy. Komáry více zaujme cíl, který vizuálně vyčnívá z okolí. Červená, černá, reagují i na maskáče.

3. Pohyby

Sice si říkáte, že je ze sebe aspoň setřesete, když už se na vás posadili, ale jen jich na sebe lákáte čím dál tím víc. Díky pohybu vás komáři snadno identifikují jako cíl.

4. Tělesné teplo

Vizuálně vás dokáže komár zaznamenat poměrně z velké dálky, ale pokud se před nimi nebudete hýbat, i tak vás mohou ‚cítit‘ podle tělesného tepla, které vyzařujete. V tomhle to mají těžší právě těhotné ženy, které vyzařují o něco více tepla než ostatní lidé.

5. Příjem alkoholu

Proč tomu tak je, se bohužel doteď neví – jisté ale je, že komáři reagují pozitivně na ethanol. Stačí si dát pouhé jedno pivo, a výrazně tím zvýšíte jejich zájem o vaši krev.

6. Kůže a složky vašeho potu

Navzdory tomu, co máte na sobě nebo co pijete, může za většinu kousanců (údajně až z 85%) genetická výbava. Jsou to jedinečné a vašemu tělu vlastní látky, které komáry přednostně lákají. Stejně tak i specifické druhy bakterií, přirozeně ‚bydlících‘ na a ve vaší kůži. Komáři rovněž reagují na vyšší koncentraci steroidů a cholesterolu. A za jejich časté nálety mohou také látky obsažené ve vašem potu, zejména kyselina mléčná nebo močová a amoniak.

7. Typ krve

Další faktor, který nemůžete ovlivnit – vaše krevní skupina. A komárům na tom skutečně záleží. Aspoň tady se opravdu potvrdily jejich preference. Mají nejraději skupinu 0, o něco méně pak B. Lidé s typem A by na tom měli být ze všech nejlépe.

Když už vás začnou komáři doopravdy štvát, nechte se vyděsit těmihle zuřivými zvířaty v Zoo a jejich odvážnými krotitely.

Podobné články

Doporučujeme

Další články